Wenecja: Turyści przewracają gondolę, robiąc sobie selfie

Nasi autorzy

Wenecja: Turyści przewracają gondolę, robiąc sobie selfie

fot. Pexels

fot. Pexels

Wenecja, miasto o ponadczasowym uroku i dziedzictwie kulturowym, w ostatnim czasie stała się miejscem nie tylko malowniczych kanałów i zabytków, lecz także nieco dramatycznej sytuacji z udziałem turystów. W wydarzeniu, które zdaje się wyjęte prosto z jakiegoś filmu, grupa wczasowiczów, starając się zrobić sobie selfie, wpadła do zimnego kanału.

Według lokalnych doniesień gondolier ostrzegł grupę turystów, aby usiedli i nie ruszali się podczas manewrowania łodzią pod mostem. Lekceważąc jego słowa, wczasowicze nadal dążyli do idealnego ujęcia na tle malowniczej architektury, co doprowadziło do gwałtownego przesunięcia wagi i przewrócenia gondoli do kanału.

Dramatyczne zdarzenie, które zakończyło się szczęśliwie – bez obrażeń dla uczestników, zostało udokumentowane przez świadków i stało się viralowym hitem w mediach społecznościowych. Filmik prezentujący przemoczoną grupę turystów przyczepionych do przewróconej łodzi rozprzestrzenił się jak wirus, osiągając popularność na platformach takich jak TikTok.

Gondolier, bohater tego niezwykłego incydentu, niezwłocznie podjął działania ratunkowe, pomagając jednemu z wczasowiczów wydostać się na brzeg, a następnie zanurkował, aby uratować pozostałych. Ta bohaterska akcja nie tylko zapobiegła tragedii, ale również stała się tematem licznych dyskusji w sieci.

Niezwykłe wydarzenie to tylko fragment szerszego problemu, z jakim boryka się Wenecja. Miasto, którego historia i piękno przyciągają miliony turystów rocznie, zmaga się z negatywnymi skutkami nadmiernej liczby odwiedzających. W celu zaradzenia tej sytuacji, już od przyszłego roku planuje się wprowadzenie opłat dziennych w wysokości 5 euro dla gości odwiedzających miasto w określonych miesiącach, mając nadzieję na kontrolę napływu turystów.

To nie pierwszy raz, gdy Wenecja podejmuje kroki w celu ochrony swojego dziedzictwa. W 2021 roku miasto wprowadziło zakaz wpływania statków wycieczkowych do historycznego centrum, obawiając się negatywnych konsekwencji dla środowiska i struktury miejsca.

Wszystkie te wydarzenia podkreślają potrzebę poczucia równowagi między zachowaniem dziedzictwa kulturowego a potrzebami turystów. Wenecja, choć piękna, musi stawić czoło wyzwaniom związanym z masową turystyką, aby zachować swoją wyjątkowość dla przyszłych pokoleń. Jednakże, historia pokazuje, że Wenecja zawsze potrafiła odnaleźć swój kurs, nawet na burzliwych wodach zmian.

Źródło: Sky News, TP

Piękno zdeptane, kult brzydoty

Piękno zdeptane, kult brzydoty

Janusz Szewczak

Popularny autor i publicysta Janusz Szewczak znany jest od dawna z nieustępliwej walki z wypaczeniami zachodniej cywilizacji, do której przecież i my, Polacy, należymy od tysiąca lat. Ta książka jest tego najlepszym dowodem. Niektórzy twierdzą, że cywilizacja nasza jest w stanie upadku. Autor jest również tego zdania, ale w przeciwieństwie do wielu pesymistów uważa, że z tego upadku można się jeszcze wydźwignąć.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.