Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi: w nowy rok z różańcem w dłoni
Matka Boża Częstochowska Królowa Polski w sukience milenijnej wykonanej w 1965 r. przez siostry westiarki z Warszawy; na szacie siostry umieściły lilie andegaweńskie. Fot. Adam Bujak z książki "Cuda polskie", wyd. Biały Kruk. 1 stycznia co roku przypada w kalendarzu liturgicznym uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. To nie przypadek, że Kościół właśnie Matkę Chrystusa wskazuje nam jako przewodniczkę na kolejny rok życia każdego z nas, ale i kolejny rok dziejów naszej Ojczyzny.
Na 2025 rok planowanych jest wiele ważnych wydarzeń, a wśród nich znajdują się wybory Prezydenta RP. Już teraz słychać głosy, że mogą pojawić się wątpliwości i problemy związane z tym głosowaniem. Jednocześnie nie brakuje też inicjatyw, które obejmują polskie sprawy modlitwą – zarówno tych, które dotyczą wyborów prezydenckich, jak i innych, podejmowanych cyklicznie.
Już od 2011 roku trwa i modli się Krucjata Różańcowa za Ojczyznę z centrum na Jasnej Górze. Jej członkowie codziennie odmawiają jedną tajemnicę różańca w intencji „Z Maryją Królową Polski módlmy się o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu”.
Czym jest Krucjata
Pomysł Krucjaty narodził się na Roztoczu w parafii Trzęsiny w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, w diecezji, gdzie czczona jest kopia obrazu Matki Boskiej Łaskawej, przed którą król Jan Kazimierz składał Śluby Lwowskie. W lipcu 2011 r. sercem inicjatywy stała się Jasna Góra, a ojcowie paulini wzięli dzieło w swoją opiekę.
Jak podkreślają inicjatorzy Krucjaty, jest ona odpowiedzią na dzisiejsze problemy naszej Ojczyzny. Z kolei modlitwa różańcowa została wybrana z powodu nauczania, jakie kierowali do nas, Polaków, kard. August Hlond i kard. Stefan Wyszyński.
„Zbawiciel umiłował wielce Polskę i uczyni ją matką wielkiego pokolenia. Państwo zostanie rozbite i jak słabe niemowlę błagać będzie o pomoc i opiekę Matki swojej. Zgubne jest dla Polski naśladowanie bezbożnych w ich czynach grzesznych i złych. Polska ma zachować swą wiarę, czystość obyczajów, szczere i gorące nabożeństwo do Matki Bożej i całkowite zerwanie wszelkich stosunków, które przeszkadzają jej w dążeniu do prawdziwej wielkości. Polska nie powinna chcieć stać się narodem modnym, bo moda postępowa to fałsz i obłuda w stosunku do Boga. Codziennie, we wszystkich kościołach ma być odmawiany różaniec za Ojczyznę. Jedyną bronią, której Polska używając, odniesie zwycięstwo, jest różaniec. On tylko uratuje Polskę od tych strasznych chwil, jakimi inne narody będą karane za swą niewierność wobec Boga”, nauczał kard. Hlond cytowany przez inicjatorów Krucjaty.
Jak dołączyć do Krucjaty?
Każdy, kto pragnie dołączyć do modlitwy za Polskę (obecnie modlitwę zadeklarowało prawie 130 tysięcy osób), powinien codziennie odmówić jedną tajemnicę różańca w intencji „Z Maryją Królową Polski módlmy się o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu”. Intencję tę można również dołączyć do innych próśb. Swoją deklarację przystąpienia do Krucjaty należy wypełnić pisemnie, przesyłając na adres:
Krucjata Różańcowa za Ojczyznę
o. Bogumił Schab (Jasnogórska Rodzina Różańcowa)
ul. Kordeckiego 2, 42-255 Częstochowa
Lub dołączając za pomocą formularza internetowego TUTAJ.
"Polska nie zwycięży bronią, ale modlitwą, pokutą, wielką miłością bliźniego i Różańcem" – August kard. Hlond.
"Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie zwycięstwem błogosławionej Maryi Dziewicy" – Stefan kard. Wyszyński.
Również podczas objawień w Gietrzwałdzie w 1877 r. Matka Boża nawoływała do modlitwy różańcowej, która przecież przez wieki okazała się skuteczną bronią w walce z wrogami Polski i naszej katolickiej wiary.
Otoczmy zatem wspólną, codzienną, wytrwałą modlitwą naszą Ojczyznę prosząc o pomoc z nieba Patronkę dzisiejszego dnia.
Źródło: krucjatarozancowazaojczyzne.pl; AD
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o interwencjach Maryi w naszą polską historię:
Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.
Polacy wierni i dzielni
Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.
Drabina do nieba. Dzieje Różańca
Jedyną bronią, której Polska używając odniesie zwycięstwo, jest Różaniec. On tylko uratuje Polskę od tych strasznych chwil, jakimi może narody będą karane za swą niewierność względem Boga” – powiedział prymas August Hlond w 1948 r. Te słowa do dziś nie straciły nic ze swej aktualności. W Polsce modlitwa różańcowa cieszy się ogromnym szacunkiem i popularnością.
Święty Prymas. Wyd. II 2021
Był nie tylko wielkim prymasem i wielkim patriotą. Był wielką nadzieją Polaków, tej olbrzymiej większości narodu, która nie zamierzała ulegać bolszewizacji. Był naszą ostoją. Nie lękał się ani komunistycznych gróźb, ani więzienia, ani życia w nieustannej walce. Zawierzył swój los Maryi, Pani Jasnogórskiej, w niej szukał wzmocnienia oraz pociechy – i znajdował! Również przyszłość całego narodu oddał Jej w opiekę.
Totus Tuus
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.