Sahara zalana po raz pierwszy od dekad. Dramatyczne skutki rzadkich powodzi

Nasi autorzy

Sahara zalana po raz pierwszy od dekad. Dramatyczne skutki rzadkich powodzi

Zachód słońca na Saharze. Fot. Wikipedia

Zachód słońca na Saharze. Fot. Wikipedia

Zaskakujące obrazy zalanej Sahary obiegły świat, ukazując zmieniony krajobraz jednego z najsuchszych miejsc na Ziemi. Rzadkie, intensywne opady deszczu, które nawiedziły pustynię we wrześniu, przekształciły rozległe wydmy w olbrzymie jeziora, tworząc zupełnie nowe środowisko wodne. Po dekadach suszy południowo-wschodnie Maroko doświadczyło burz, które przyniosły niespotykaną od lat ilość wody.

Rekordowe opady w Maroku

Sahara, znana z ekstremalnie niskiej ilości opadów, zazwyczaj otrzymuje jedynie kilka cali deszczu rocznie, a burze późnym latem należą do rzadkości. Tym razem przez dwa dni intensywne opady przyniosły prawie 200 mm deszczu w niektórych częściach regionu. Miasto Errachidia w południowo-wschodnim Maroku odnotowało niemal 70 mm deszczu – ponad czterokrotnie więcej niż zwykle we wrześniu i ponad połowę rocznych opadów dla tego obszaru.

Houssine Youabeb z marokańskiej agencji meteorologicznej podkreślił, że to największe opady od 30 do 50 lat. Intensywne deszcze wyżłobiły nowe jeziora na pustyni, zmieniając krajobraz w okolicach Merzougi, gdzie pojawiły się laguny pomiędzy wydmami. Odbicia palm mienią się na powierzchni nowo powstałych jezior, otoczonych stromymi piaskowymi wzgórzami, tworząc spektakularny, wręcz surrealistyczny widok.

Powodzie na pustyni

Chociaż większość opadów dotknęła odległe, rzadko zaludnione tereny, powodzie dotknęły także miasta i wsie, powodując poważne straty. Najnowsze szacunki wskazują, że w wyniku kataklizmu życie straciło kilkanaście osób, a szkody materialne wciąż są oceniane. Ulewny deszcz wypełnił zwykle suche jeziora, jak to w Parku Narodowym Iriqui – największym parku narodowym Maroka. Zdjęcia satelitarne NASA, wykonane w fałszywych kolorach, ukazują nowo powstałe zbiorniki wodne na północno-zachodniej Saharze.

Zielona Sahara?

Sahara to największa na świecie pustynia niepolarna, rozciągająca się na powierzchni 9,2 miliona kilometrów kwadratowych. Satelitarne obrazy z września pokazały nietypowy widok – ogromne połacie pustyni pokryte zielonym dywanem roślinności. Eksperci wiążą te zmiany z niezwykle silnymi opadami deszczu i przesunięciem burz na północ, co może być efektem zmian klimatycznych.

Zmiana klimatu a ekstremalne zjawiska

Naukowcy zwracają uwagę na rosnącą częstotliwość i intensywność ekstremalnych zjawisk pogodowych na Saharze. Najnowsze badania wskazują, że w miarę jak emisje gazów cieplarnianych będą dalej zakłócać cykl hydrologiczny planety, Sahara może doświadczać coraz bardziej intensywnych opadów deszczu. Zmieniające się wzorce pogodowe i podnoszące się temperatury powodują, że obszary tradycyjnie suche stają się bardziej podatne na gwałtowne zjawiska.

Zmiana klimatu jest odczuwalna nawet w najodleglejszych zakątkach Ziemi, a wydarzenia takie jak wrześniowe powodzie na Saharze stanowią przypomnienie o globalnych skutkach rosnących temperatur i niestabilności pogodowej. Jak długo nowo powstałe jeziora pozostaną na Saharze, nie wiadomo, ale ich pojawienie się to ważny sygnał, że zmiany w przyrodzie mogą być bardziej radykalne, niż nam się wydaje.

Czy Sahara stanie się zieloną pustynią?

Choć trudno sobie wyobrazić, aby pustynia wkrótce zamieniła się w bujną oazę, to jednak niektóre badania sugerują, że zmiany klimatyczne mogą w dłuższej perspektywie wpływać na odnowę roślinności w regionach pustynnych. Sahara przechodziła już w przeszłości okresy o bardziej wilgotnym klimacie, a obecne anomalie mogą stanowić zapowiedź większych zmian w przyszłości. Czy ludzkość jest gotowa na pustynię, która nie jest już jedynie piaszczystym bezkresem? Czas pokaże.

Źródło: CNN, TP

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

 

"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku. 
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.

 

W 80 podróży dookoła świata

W 80 podróży dookoła świata

Marcin Wolski

Czy 80 podróży wystarczy, by zwiedzić cały świat? Tego nie wiemy, ale z pewnością jest to wystarczająca ilość ekspedycji, by okrążyć naszą piękną Ziemię i bliżej jej się przyjrzeć. Właśnie o takich niezwykłych podróżach opowiada ta porywająca książka. Przypomina ona ponadto, że świat czeka, byśmy go odkryli – dla siebie.

 

Życie malowane światłem

Życie malowane światłem

Adam Bujak

Wierny swym przekonaniom tak artystycznym, jak i światopoglądowym, jest Adam Bujak twórcą wybitnym i zasłużonym. Wierny Bogu i Ojczyźnie. Nie wdaje się w formalne eksperymenty, dziś niemal obowiązkowe w sztuce, nie szuka efekciarskich ujęć, ale dogłębnie penetruje ważne tematy, głównie w książkach, które dzięki jego talentowi zmuszają czytelnika do głębokich refleksji.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Polska. Panoramy

Polska. Panoramy

Adam Bujak, Andrzej Nowak

Takie książki wydawane są bardzo rzadko i stanowią niespotykany rarytas na półkach domowych bibliotek. "Polska. Panoramy" to monumentalny album, który prezentuje najpiękniejsze polskie krajobrazy. Majestat Giewontu, dostojność Wawelu, zamki, pałace, malownicze pola jakby wyjęte z mickiewiczowskich opisów przyrody, wzburzony Bałtyk, leniwe polskie rzeki - nasza Ojczyzna ujęta w dziesiątkach zdjęć panoramicznych.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.