„Romantyzm to jedność w różnorodności”. Prof. Bogusław Dopart w programie Filipa Obary „Kultywator” na kanale PCh24 TV

Nasi autorzy

„Romantyzm to jedność w różnorodności”. Prof. Bogusław Dopart w programie Filipa Obary „Kultywator” na kanale PCh24 TV

Red. Filip Obara (po lewej) i prof. Bogusław Dopart (po prawej). Fot. zrzut ekraniu z kanału PCh24 na portalu youtube. Red. Filip Obara (po lewej) i prof. Bogusław Dopart (po prawej). Fot. zrzut ekraniu z kanału PCh24 na portalu youtube.

Prof. Bogusław Dopart, autor tomiku wierszy „Na powrót”, a także filolog, znawca epoki romantyzmu i autor książek, był gościem Filipa Obary w programie „Kultywator” na kanale PCh24 TV.

„Pierwsza i podstawowa sprawa, jeśli patrzymy na dzisiejszy stan wiedzy, to jest to, że romantyzm jest jednością w niebywałej różnorodności”, tłumaczy prof. Bogusław Dopart. „Był świetny historyk idei, Arthur Lovejoy, który twierdził, że nie ma jednego romantyzmu, że można używać tego terminu jedynie w liczbie mnogiej: są tylko romantyzmy. Bardzo się temu przeciwstawił najświetniejszy z historyków literatury, ale okazało się, że nie był w stanie obronić swojego stanowiska odnośnie do jedności romantyzmu. Myśmy to, jak przypuszczam, zdołali sensownie rozwiązać, pokazując na modelu, że romantyzm jest jednością w różnorodności”, opowiada filolog. „Myśmy tu mieli łatwo, dlatego że polski romantyzm jest niebywale różnorodny. I nie tylko w trakcie jego trwania i w trakcie takich ważnych fal tradycji romantycznej już po wygaśnięciu samej tej epoki; on sam jest bardzo różnorodny i są też zjawiska, prądy, tendencje nieromantyczne”, objaśnia prof. Dopart.

W rozmowie zostały również poruszone wątki religijności w polskim romantyzmie. „Przypuszczam, że to jest jakiś punkt swoistości polskiego romantyzmu. Nie to, że on jest oddany sprawom narodowym, bo jest wiele romantyzmów narodowych właśnie w Europie, tak jak jest wiele spraw narodowych, jak wiele narodów dobija się o niepodległość w czasach Świętego Przymierza. I niekiedy polscy emigranci uczestniczą w tych ruchach, jak na przykład, że przypomnę tylko zasługi dla niepodległości Włoch samego Mickiewicza i emigrantów naszych co najmniej od tzw. wyprawy sabaudzkiej na początku lat 30. Więc to nie to. Natomiast religijność jest rzeczą niesłychanie interesującą w polskim romantyzmie”, podkreśla prof. Dopart.

Gość Filipa Obary mówił także o religijności czołowego polskiego romantyka Adama Mickiewicza. „Otóż on ma trzy fazy. Pierwsza faza to jest taka macierzysta – religijność z dominantą maryjną, zawsze był czcicielem Maryi, to postawa wyniesiona zapewne z domu rodzinnego, z wychowania. Potem jest niezłomna, potężna wiara, po rzymskiej konwersji, gdzie przebywał w świetnym środowisku duchowym. I trzecia faza  – profety, chrześcijańskiego profety. Mickiewicz sam napisał własnymi rękoma, że trzecia część „Dziadów” jest poematem chrześcijańskim. I każda inna lektura jest nietrafna, zwłaszcza lektura w kategoriach Polska Mesjaszem narodów jest nietrafna, bo jest niechrześcijańska”, opowiada znawca epoki romantyzmu.

Oprac. AD

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy dostępnej na kanale PCh24 na portalu YouTube:

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o romantyzmie i po literaturę piękną:

Romantyzm polski

Romantyzm polski

Bohdan Urbankowski

Książka pełna niezwykłego uroku, tajemniczości i emocji – jak cały romantyzm.

Księga Norwidowa. Życie, poezja, rysunki. wyd. 2024

Księga Norwidowa. Życie, poezja, rysunki. wyd. 2024

Bohdan Urbankowski

Ten rodem z mazowieckiego dworku szlacheckiego artysta mówił sam o sobie – jakże słusznie! – że jest sztuk-mistrzem, a więc twórcą korzystającym z wielu narzędzi: słowa, pędzla, piórka, rylca, a nawet dłuta. W istocie Cyprian Kamil Norwid był artystą tyleż wybitnym, co wszechstronnym.

Na Powrót. Wiersze

Na Powrót. Wiersze

Bogusław Dopart

Zamieszczone w tym tomie wiersze powstały na przestrzeni wielu lat; mimo swej różnorodności tematycznej stanowią spójną całość. Sam Autor określa ten zbiór mianem „cyklu poetyckiego o duszy w czterech częściach: metafizycznej, katastroficznej, eschatologicznej oraz odrodzeniowej (rewitalizacyjnej)”.

Dziecięce zabawy

Dziecięce zabawy

Justyna Chłap-Nowakowa

Justyna Chłap-Nowakowa – pracuje w Akademii Ignatianum w Krakowie. Zajmuje się historią literatury emigracyjnej XX w. oraz tradycjami kultury polskiej. Opublikowała m.in. monografię Sybir, Bliski Wschód, Monte Cassino. Środowisko poetyckie 2.

Poezje zebrane. Tryptyk rzymski

Poezje zebrane. Tryptyk rzymski

Jan Paweł II, Adam Bujak, Marek Skwarnicki, Karol Wojtyła

Wielkie Wydanie Jubileuszowe! Album na 25 rocznicę Pontyfikatu i na 83. urodziny Ojca Świętego! Zawiera wszystkie wiersze i poetyckie medytacje, jakie napisał Karol Wojtyła oraz bestseller Jana Pawła II "Tryptyk rzymski". Książka ta to dokument nie mający precedensu w historii polskiej literatury.

Kalendarz 2025 Pan Tadeusz

Kalendarz 2025 Pan Tadeusz

 


Przygotowany na najwyższym poziomie edytorskim kalendarz poświęcony "Panu Tadeuszowi" Adama Mickiewicza, z fragmentami epopei narodowej na każdy miesiąc i historycznymi rycinami Michała Elwiro Andriollego.

Sándor Petőfi. Lutnia i miecz

Sándor Petőfi. Lutnia i miecz

 

Sándor Petőfi żył krótko, niespełna 27 lat. Zginął jako adiutant gen. Józefa Bema w okrutnej bitwie z przeważającymi wojskami rosyjskimi pod Szegeszwarem, w gorący lipcowy dzień 1849 roku. Ten młody bohater nie odszedł jednak w zapomnienie, bowiem pozostawił po sobie obfitą spuściznę literacką, która do dziś stanowi tyleż patriotyczną, co romantyczną inspirację Węgrów. Zważywszy na wiek poety, bogactwo jego twórczości jest zdumiewające.

János Pilinszky. Kamień i chleb. Wybór poezji i prozy

János Pilinszky. Kamień i chleb. Wybór poezji i prozy

János Pilinszky, Jerzy Snopek

János Pilinszky (1921–1981) należy do najbardziej cenionych węgierskich pisarzy XX w. Jeszcze za życia uznano go za czołowego reprezentanta swego pokolenia, otaczając niemal kultem. Jego twórczość, zwłaszcza tajemnicza i przejmująca poezja, wywierała na Węgrów jakby nadprzyrodzony wpływ.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.