Rewolucja bezgotówkowa w Polsce: 75 proc. Polaków wybiera płatności elektroniczne
fot. Pexels (Andrea Piacquadio)
W ostatnich latach obserwujemy wśród Polaków dynamiczną zmianę preferencji płatniczych, która wyraźnie wskazuje na rosnące zaufanie do płatności elektronicznych. Z najnowszego badania „Preferencje płatnicze Polaków 2024” przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie Fiserv Polska, właściciela marki PolCard from Fiserv, wynika, że aż 75 proc. mieszkańców Polski regularnie wybiera płatności kartą, telefonem lub zegarkiem.
Badanie, które miało miejsce w styczniu 2024 roku, porównuje dane z lipca 2022 i ujawnia niezwykły wzrost o niemal 5 punktów procentowych w korzystaniu z płatności bezgotówkowych. Obecnie ponad 38 proc. badanych deklaruje, że zawsze, gdy ma taką możliwość, korzysta z bezgotówkowych form płatności.
Najciekawszym spostrzeżeniem jest fakt, że to przede wszystkim osoby starsze są liderami w korzystaniu z gotówki. Choć aż 44 proc. seniorów wciąż preferuje fizyczne pieniądze, zauważamy wzrost płatności bezgotówkowych w tej grupie wiekowej o 4 punkty procentowe, co wskazuje na stopniową adaptację nowoczesnych technologii także przez seniorów.
Dane dotyczące zarobków również rzucają nowe światło na dynamikę zmian. Osoby o dochodach w przedziale 4000-4999 zł netto najczęściej decydują się na transakcje bezgotówkowe, podczas gdy ci z najniższymi dochodami (do 2000 zł netto) są najmniej skłonni do rezygnacji z gotówki.
Co ciekawe, wśród osób, które wciąż używają gotówki, aż 59 proc. twierdzi, że robi to z przyzwyczajenia. Ponadto 47,5 proc. respondentów uważa, że gotówka pomaga im lepiej kontrolować wydatki, a 39 proc. po prostu nie lubi płacić bezgotówkowo.
Polska zdaje się wkraczać w erę bezgotówkową, a rosnące zaufanie do płatności elektronicznych jest widoczne we wszystkich grupach wiekowych i dochodowych. Mimo to warto zauważyć, że dla niektórych gotówka pozostaje nadal nieodłącznym elementem ich codziennego życia, być może ze względu na długo kultywowane nawyki czy poczucie kontroli nad finansami. Czas pokaże, czy ten trend będzie się utrzymywał i jakie innowacje czekają nas w świecie płatności.
Źródło: PAP, TP
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza
Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.