Renesans obowiązkowej służby wojskowej w Europie. Powrót do tradycji czy nowa konieczność?

Nasi autorzy

Renesans obowiązkowej służby wojskowej w Europie. Powrót do tradycji czy nowa konieczność?

fot. Pexels (Pixabay)

fot. Pexels (Pixabay)

Obowiązkowy pobór do wojska, który w Europie wydawał się reliktem przeszłości, przeżywa renesans. Coraz więcej europejskich krajów dyskutuje o przywróceniu powszechnej służby wojskowej, a niektóre już podjęły konkretne kroki w tym kierunku. Te działania motywowane są zarówno historycznymi precedensami, jak i aktualnymi wyzwaniami geopolitycznymi, szczególnie w kontekście napięć na wschodniej granicy Europy.

Włochy: edukacja obywatelska w mundurze

Włochy, gdzie obowiązkowy pobór został zawieszony w 2004 roku, mogą być kolejnym krajem, który do niego wróci. Matteo Salvini, lider prawicowej Ligi, złożył projekt ustawy przewidujący półroczną służbę wojskową dla osób w wieku od 18 do 26 lat. Salvini argumentuje, że taki obowiązek miałby charakter edukacyjny, promując dyscyplinę, uważność i szacunek wobec innych. Alternatywą dla tych, którzy odmówią służby wojskowej z powodów ideologicznych, ma być służba cywilna.

Powrót powszechnej służby w Europie

Obowiązkowa służba wojskowa jest już rzeczywistością w dziewięciu europejskich krajach, takich jak Cypr, Grecja, Austria, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Szwecja i Dania. Każdy z tych krajów ma swoje specyficzne przepisy i okres służby, jednak wspólnym mianownikiem jest przygotowanie obywateli do obrony kraju.

W Austrii mężczyźni muszą służyć przez około 8 miesięcy, a jeśli odmówią, czeka ich 13 miesięcy prac społecznych. W Finlandii służba trwa rok, a następnie mężczyźni pozostają w rezerwie do 50. roku życia. Szwecja z kolei obejmuje poborem zarówno mężczyzn, jak i kobiety, co staje się coraz bardziej powszechnym trendem w Europie.

Niemcy: dyskusja nad nowym modelem

Niemcy, gdzie debata na temat przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej nabiera tempa, mogą podążyć śladami Szwecji. Minister obrony, Boris Pistorius, argumentuje, że powszechna służba pomogłaby w uzupełnieniu braków kadrowych w armii oraz zapewniła obywatelom podstawową wiedzę z zakresu zbrojeń i taktyki obronnej. Opozycyjna chadecja (CDU) również opowiada się za stopniowym powrotem do powszechnej służby.

Kobiety w armii

Trend rekrutowania kobiet do obowiązkowej służby wojskowej również zyskuje na popularności. Poza Szwecją podobne plany mają Niemcy i Dania, która od 2026 roku chce wprowadzić 11-miesięczną służbę dla kobiet. W Norwegii od 2016 roku na komisje wojskowe muszą stawić się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, choć ostatecznie tylko część z nich trafia do armii.

Geopolityczne tło

Powrót do obowiązkowej służby wojskowej w wielu krajach jest bezpośrednio związany z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa. Inwazja Rosji na Ukrainę w 2022 roku znacząco zmieniła postrzeganie zagrożeń w Europie. Ukraina, która po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku przywróciła pobór do wojska, obecnie ma przepisy pozwalające na powołanie do wojska mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat.

Podsumowanie

Przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej w Europie to złożony temat, który łączy kwestie historyczne, społeczne i militarne. Dla niektórych krajów jest to sposób na edukację obywatelską i wzmocnienie dyscypliny, dla innych odpowiedź na rosnące zagrożenia geopolityczne. W miarę jak kolejne kraje rozważają lub wprowadzają te zmiany, dyskusja na temat roli obywatela w obronie kraju zyskuje na znaczeniu w całej Europie.

Źródło: eunews.it; lrt.lt, TP

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Andrzej Nowak

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.

 

Wojna. Reportaż z Ukrainy

Wojna. Reportaż z Ukrainy

 

Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

 

"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku. 
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.