Program gospodarczy według Romana Kluski. Co znany biznesmen proponuje Polakom?
fot. Pixabay Na stronie Ruchu Obrony Polaków jest dostępny „Program ożywienia polskiej gospodarki Romana Kluski”. Ten znany biznesmen, twórca i były prezes spółki Optimus S.A., przygotował listę założeń, które jego zdaniem mają ożywić polską gospodarkę.
Małe firmy
Roman Kluska w swoich propozycjach podkreśla obecność i rolę małych i średnich przedsiębiorstw, które mają decydujące znaczenie dla tempa rozwoju naszej gospodarki, a które, jego zdaniem, są obecnie dyskryminowane fiskalnie, i nawołuje do zmiany przepisów w tej kwestii.
„Zauważmy, że założyciel małej firmy chce ciężko pracować, bo musi zarobić na wszystko: maszyny, wyposażenie sklepu, środek transportu, zapas materiałów i wreszcie musi utrzymać rodzinę. Natomiast nie ma potrzebnej wiedzy, jak prowadzić firmę, doświadczenia, nie zna rynku, nie ma relacji, nie zna przepisów prawa, nie wie, co go obowiązuje i nie stać go na nic, a najmniej na prawnika i księgowego, bo musi mieć na materiał i maszyny, paliwo. Każdy akt prawny jest dla niego ‘chińszczyzną’ , a każdy dokument zmorą, której nie umie wypełnić, więc marnuje czas na ‘bzdury’ zamiast pracować. Najczęściej nawet się mu nie śni, że powinien taki czy inny dokument wypełnić czy złożyć w urzędzie. Często taką historię zamiast sukcesu kończy urzędnik z decyzją o karze, że czegoś nie wypełnił albo nie zapłacił i staje się w majestacie prawa przestępcą”, tłumaczy Roman Kluska, który w swoim programie wiele miejsca poświęca właśnie małym przedsiębiorstwom.
Podstawowe założenia
Przedsiębiorca zakłada także, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej i zmiany, jakie proponuje, powinny być wprowadzone w ramach unijnych przepisów; jednocześnie Kluska podkreśla wartość gotówki jako środka płatniczego i odrzuca na ten moment możliwość przyjęcia waluty euro.
„Zakłada się, że każda osoba fizyczna i prawna, która chce lub prowadzi na terytorium Polski działalność gospodarczą zgodnie z prawem i etycznie, jest wartością podlegającą ochronie prawnej”, pisze Roman Kluska i podkreśla, że wszystkie podmioty prowadzące w Polsce działalność gospodarczą muszą mieć stworzone równe warunki do konkurowania na wolnym rynku (co nie oznacza jednakowych regulacji prawnych dla wszystkich), a warunki prawne powinny być dla firm stabilne.
Samowystarczalność Polski
„Zakłada się, że Polska powinna być samowystarczalna żywnościowo, a tę samowystarczalność powinny zagwarantować gospodarstwa chłopskie. Z tego powodu znajdują się one pod szczególną ochroną Państwa, które gwarantuje opłacalność chłopskiej produkcji rolnej (zwierzęcej i roślinnej) w pierwszej kolejności przez ochronę tego rynku od nieuczciwej konkurencji oraz przez zapewnienie właściwego skupu i magazynowania produktów rolnych”, twierdzi Roman Kluska. Jego zdaniem należy także zmniejszać ucisk biurokratyczny wobec producentów żywności i zmniejszać opodatkowanie produktów spożywczych.
W dalszej części programu znajdziemy również m.in. założenie o samowystarczalności energetycznej Polski, ochronie krajowego rynku przed monopolem i wspieranie inwestycji gospodarczych i infrastrukturalnych wynikających z naszego położenia geopolitycznego.
Tanie i skuteczne państwo
„Zakłada się, że Państwo ma być tanie, skuteczne i efektywne; narzuca swe władztwo, normuje i organizuje zawsze w zakresie niezbędnym i tylko w takim, w jakim potrafi skutecznie swe władztwo wyegzekwować. Zgodnie z powyższym każda obowiązująca Polskę regulacja, w tym regulacje unijne UE, będzie wdrażana w Polsce w sposób możliwie najmniej uciążliwy dla obywateli i gospodarki i możliwie najmniej restrykcyjny”, pisze Roman Kluska i jednocześnie podkreśla, że proponowany program powinien zostać wprowadzony z możliwie najmniejszą ilością zmian.
Kolejne założenie to dążenie zrównoważonego budżetu państwa, który nie może sprzyjać inflacji.
„Zakłada się, że Państwo jest świadome, że na każde przedsiębiorstwo oddziałuje nieskończona liczba czynników w postaci sytuacji rynkowych, regulacji, czynników pozarynkowych i indywidualnych uwarunkowań. Dla każdego przedsiębiorstwa ten zbiór nakładających się wzajemnie czynników jest inny i nieprzewidywalny w jakiejkolwiek analizie teoretycznej, ponieważ realne życie tworzy nieskończoną, niemożliwą do przewidzenia ilość sytuacji. Dlatego często zdarza się, że nawet dobre w zamiarach intencje w zakresie regulacji dają odmienny od założeń skutek. Ponadto niemal każda regulacje to dla Państwa koszt jej wdrożenia i egzekwowania, który pomniejsza możliwości finansowania ważnych zadań, a ponadto najczęściej poprzez nałożone na gospodarkę kolejne ograniczenie zmniejsza jej efektywność, a to zazwyczaj zmniejsza wpływy do Budżetu. Państwo świadome powyższego oraz faktu obecnego przeregulowania polskiej gospodarki w stosunku do państw konkurencyjnych, będzie systematycznie dążyło do zmniejszania obowiązujących w Polsce regulacji”, tłumaczy biznesmen i podkreśla szkodliwość skutków przeregulowania dla naszej gospodarki.
Skutki realizacji programu
Roman Kluska szacuje również skutki realizacji swoich założeń. „Po dwóch pełnych kolejnych latach kalendarzowych od wdrożenia programu oczekuje się nie mniej niż +2% PKB, a po kolejnych trzech latach łącznie +5% PKB do roku bazowego, tj. bezpośrednio przed wdrożeniem PROGRAMU”, twierdzi biznesmen, podkreślając, że „szacunki oparte są wyłącznie na doświadczeniu autora w gospodarce i nie obejmują innych czynników wpływających na gospodarkę”.
Źródło: www.rop.org.pl; AD
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki pozwalające lepiej zrozumieć obecną sytuację Polski:
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
Polacy wierni i dzielni
Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.
Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.
Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja
Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.