Powrót Paderewskiego do Ojczyzny: pamiętne wydarzenia 1918 roku

Nasi autorzy

Powrót Paderewskiego do Ojczyzny: pamiętne wydarzenia 1918 roku

W listopadzie 1918 r. Ignacy Jan Paderewski zakończył swoją historyczną misję w Stanach Zjednoczonych i udał się do Paryża, a następnie do Londynu, gdzie w II połowie grudnia 1918 r. wsiadł na pokład wojennego okrętu Royal Navy H.M.S. Concord, aby powrócić do Polski. W pamięci załogi tej jednostki na zawsze pozostał zaimprowizowany na rozstrojonym pianinie koncert Mistrza podczas groźnej burzy na Morzu Północnym. W sam dzień Bożego Narodzenia 1918 r. H.M.S. Concord zawinął do portu w Gdańsku. Rozpoczęła się historyczna podróż Paderewskiego koleją do Poznania, do którego przybył 26 XII 1918 r. entuzjastycznie witany przez mieszkańców miasta.

Zatrzymał się w słynnym hotelu „Bazar”, z którego okien przemówił do licznie zgromadzonych poznaniaków: Po długich latach niewoli Ojczyzna się odradza. Odbudować się musi na tych samych podstawach, na których tu pierwsza budowa poczęta została. Żadne, najmądrzej zorganizowane stronnictwo Ojczyzny odbudować nie zdoła. Do tego dzieła trzeba jedności i zgody wszystkich, miłości i siły, wiary i zaparcia się samego siebie, do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc zespołu.

Obecność Paderewskiego stała się hasłem do rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego, zakończonego zwycięstwem Polaków i przyłączeniem większości pozostających pod okupacją niemiecką ziem do  Polski. 1 I 1919 r. Paderewski przybył do Warszawy, witany równie entuzjastycznie jak w Poznaniu, natomiast 16 I 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski powierzył mu kierowanie rządem niepodległej Rzeczypospolitej. Nowo mianowany premier objął także tekę ministra spraw zagranicznych. To właśnie jemu, obok Romana Dmowskiego, przypadł w udziale zaszczyt podpisania 28.06.1919 r. Traktatu Wersalskiego - układu pokojowego kończącego działania wojenne i gwarantującego powrót Państwa Polskiego na mapę Europy.

Źródło:portalmuzykipolskiej.pl, MM

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki opowiadające o historii Polski:

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Andrzej Nowak

Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów świeci pełnym blaskiem. Na zawsze nie gaśnie nigdy. O takich wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w tej książce wybitny historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak.

Uległość czy niepodległość. Wydanie drugie poszerzone

Uległość czy niepodległość. Wydanie drugie poszerzone

Andrzej Nowak

Autor patrzy uważnie na otaczający nas świat i z żelazną logiką wyciąga wnioski, które budzą niepokój, a nawet lęk.

Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku

Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku

Wojciech Polak

Oto dzieło wybitnego i wszechstronnego historyka, które czyta się jak pasjonującą powieść. Sięgając po Blask Rzeczypospolitej, każdy, kto w jednej książce chciałby zapoznać się z historią Polski na przestrzeni całych jej dziejów, ma tę możliwość. A dzieje te są długie, żywe i imponujące. Historia nasza, jak każdego wielowiekowego kraju, obfituje we wzloty i upadki. Może napawać dumą i podziwem, ale też przestrzegać przed niebezpieczeństwami.

Polacy wierni i dzielni

Polacy wierni i dzielni

o. Marian Zawada

Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Czesław Ryszka

Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.