Pierwsza szczepionka na raka płuc podana polskiemu pacjentowi. To kolejne zastosowanie kontrowersyjnej technologii mRNA
Zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay Badania pierwszej na świecie szczepionki na raka płuc obejmują siedem krajów, w tym Polskę.
Pierwszym pacjentem, który otrzymał preparat na terenie Wielkiej Brytanii jest pochodzący z Polski Janusz Racz, którego choroba została zdiagnozowana w maju br. Szczepionka, zdaniem jej twórców, ma zwalczać większość rodzajów raka płuc i zapobiegać występowaniu nawrotów w przyszłości.
Rak płuc
Rak płuc jest jednym z bardziej rozpowszechnionych nowotworów na świecie i odpowiada za 1,8 miliona zgonów każdego roku. Szanse przeżycia dla pacjentów z zaawansowanym procesem nowotworowym są niewielkie; jednak przy tym wszystkim pamiętać należy, że za większość przypadków tej choroby odpowiada palenie papierosów.
Nowy preparat
Obecnie testowana szczepionka ma za zadanie – przynajmniej w teorii - „poinstruować” organizm pacjenta jak zidentyfikować i zabić komórki nowotworowe zapobiegając jednocześnie nawrotom choroby. Preparat został nazwany roboczo BNT116 i wyprodukowany został przez firmę BioNTech, znaną z kontrowersyjnej szczepionki na COVID-19, przygotowanej również w oparciu o technologię mRNA.
Pierwsza faza badań klinicznych nowego preparatu (ocena oddziaływania na ludzki organizm pod kątem bezpieczeństwa oraz dobrania dawki) rozpoczęła się w 34 ośrodkach badawczych na terenie 7 krajów, wśród których znalazły się, oprócz Polski, Hiszpania, Niemcy, Stany Zjednoczone, Turcja, Węgry i Wielka Brytania. W sumie ok. 130 pacjentów weźmie udział w badaniu.
Preparat do swojego działania używa cząsteczek informacyjnego RNA (mRNA), które działa poprzez przedstawienie układowi odpornościowemu markerów nowotworowych, aby przygotować go do walki z komórkami rakowymi, które te markery wytwarzają. Mechanizm ten znany jest już z budzących kontrowersje szczepionek na COVID-19.
Celem takiego działania jest wzmocnienie odpowiedzi immunologicznej organizmu człowieka na nowotwór, przy jednoczesnym pozostawieniu zdrowych komórek nietkniętych, w przeciwieństwie do chemioterapii, która działa szkodliwie na zdrowe komórki ciała pacjenta.
Janusz Racz, 67- letni mieszkaniec Londynu pochodzący z Polski, został zdiagnozowany w maju br. i od razu poddano go radioterapii i chemioterapii. Teraz podano mu 6 dawek nowego, eksperymentalnego preparatu w odstępach 5-minutowych; każda z iniekcji zawierała różne rodzaje nici mRNA. Kolejne dawki przewidziane są w odstępach tygodniowych przez sześć tygodni, a następnie co trzy tygodnie przez 54 kolejne tygodnie.
W Polsce badania przeprowadzać ma Gdański Uniwersytet Medyczny.
Otwarte pozostaje pytanie o to, czy taka szczepionka ma szansę przynieść więcej korzyści niż strat, skoro opiera się na tej samej technologii, co preparat mający w założeniach chronić przed COVID-19, a który już teraz wywołał niespotykaną dotąd ilość powikłań wśród pacjentów na całym świecie.
Źródło: www.theguardian.com, onkologia.gumed.edu.pl, ordomedicus.org; AD
Prenumerata elektroniczna WPiSu na cały 2024 rok (11 numerów, w tym jeden podwójny)
Roczna prenumerata elektronicznej wersji miesięcznika WPIS - najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku co miesiąc na Twojej skrzynce mailowej!
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks.
Wielkie Zatrzymanie
Najbardziej prześladowany w Polsce profesor, Aleksander Nalaskowski, ciętym piórem, z wielką erudycją i przenikliwością rysuje niepokojącą wizję świata XXI wieku. Nasz zabiegany i ogłupiały glob ziemski przestał się kręcić na kilka miesięcy – nastąpiło Wielkie Zatrzymanie, jak trafnie nazywa to Autor. Gdy opadł pierwszy kurz wzniecony pandemią i globalnym zamieszaniem, pojawił się ponoć nowy obraz świata.
Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja
Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.
Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia
Czy zdajemy sobie sprawę z tego, dokąd prowadzą nas najnowsze trendy światopoglądowe? Postnowocześni ideologowie, pseudonaukowcy oraz zgenderyzowani politycy chwycili w swoje ręce stery w wielu krajach i wiodą ludzkość w tragiczną otchłań. Zgodnie z jeszcze oświeceniowymi, a potem z marksistowskimi, leninowskimi i nazistowskimi zaleceniami także dzisiejsi utopiści godzą się z tym, że na drodze do świata bez skazy muszą być ofiary.
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.