Papież Franciszek: Podobnie jak Benedykt XVI bądźcie „pokornymi robotnikami” dla Kościoła
W piątek podczas Mszy św. za papieża Benedykta XVI oraz zmarłych kardynałów i biskupów papież Franciszek nawoływał chrześcijan, zwłaszcza pastorów, aby byli pokornymi sługami innych. „Lubię wspominać pierwsze słowa, którymi papież Benedykt określił siebie po swojej nominacji: ‘pokorny robotnik w winnicy Pańskiej,’” powiedział papież 3 listopada w Bazylice św. Piotra.
„Istotnie chrześcijanie, zwłaszcza papież, kardynałowie i biskupi, powołani są, aby być pokornymi pracownikami: służyć, a nie być obsługiwanym i przedkładać owoce winnicy Pańskiej ponad swoją korzyść,” dodał. „Jakże pięknie jest wyrzec się siebie na rzecz Kościoła Jezusowego”. Papież Franciszek przewodniczył w piątek rano Mszy św. wstawienniczej za spokój dusz papieża Benedykta XVI oraz sześciu kardynałów oraz 147 biskupów i arcybiskupów Kościoła katolickiego, którzy zmarli od listopada 2022 r.
Kardynał Giovanni Battista Re był celebransem Mszy św., która odbyła się przy ołtarzu Katedry, a koncelebrowali ją kardynałowie i biskupi. „Módlmy się za naszych umiłowanych zmarłych braci,” powiedział papież Franciszek w swojej homilii. „Ich serca były duszpasterskie, współczujące i pokorne, gdyż Pan był centrum ich życia. Oby w Nim odnaleźli pokój wieczny”.
Msza św. za zmarłych kardynałów i biskupów odprawiana jest co roku w Watykanie w tygodniu Wszystkich Świętych. „Benedykt XVI, którego dzisiaj wspominamy, wraz z kardynałami i biskupami, którzy zmarli w ubiegłym roku, napisali w swojej pierwszej encyklice, że programem Jezusa jest ‘serce, które widzi,’” stwierdził Franciszek, cytując Deus Caritas Est („Sam Bóg jest miłością”).
„Ile razy nam przypominał, że wiara nie jest przede wszystkim ideą, którą należy zrozumieć, ani nakazem moralnym, którego należy przestrzegać, ale osobą, którą należy spotkać,” powiedział. „Tą osobą jest Jezus Chrystus, którego serce bije miłością do nas, a Jego oczy patrzą z litością na nasze cierpienia”.
W swojej homilii, Papież Franciszek skupił się na temacie pokory w kontekście chrześcijańskim. Powiedział, że pokora nie jest tylko jedną z wielu zalet, ale raczej fundamentalnym podejściem do życia. Oznacza to, że wierzymy w potrzebę Boga, jesteśmy gotowi przyjąć Go w swoim życiu i kładziemy całą naszą ufność w Jego rękach.
„To pokorni, ubodzy duchem odkrywają przed nami tę «małość», tak miłą Panu, drogę wiodącą do nieba. Bóg szuka pokornych, którzy pokładają nadzieję w Nim, a nie w sobie i swoich planach,” powiedział papież. „Bóg kocha pokorę, ponieważ pozwala Mu na interakcję z nami. Tym bardziej Bóg kocha pokorę, bo sam jest pokorny. Przychodzi do nas; nie narzuca się; robi dla nas miejsce,” dodał.
Papież Franciszek zastanawiał się także nad współczuciem okazanym przez Jezusa w Ewangelii św. Łukasza, głoszonej podczas Mszy św. W Ewangelii Łukasza 7,11-17 Jezus spotyka wdowę, podążającą za swoim jedynym synem, który zmarł i właśnie go wynoszono za miasto: „Na jej widok Pan zlitował się nad nią i rzekł do niej: ‘Nie płacz’. Potem przystąpił, dotknął się mar – a ci, którzy je nieśli, przystanęli – i rzekł: ‘Młodzieńcze, tobie mówię, wstań!’ A zmarły usiadł i zaczął mówić; i oddał go jego matce”.
„Jezus, jak pokazuje dzisiejsza Ewangelia, zatrzymuje się przed tragedią śmierci,” wyjaśnił papież. „Tutaj widzimy naszego Boga, którego boskość jaśnieje w kontakcie z naszym smutkiem i żalem, gdyż Jego serce jest pełne współczucia”. „Wskrzeszenie tego młodzieńca, dar życia, który pokonuje śmierć, ma swoje źródło właśnie tam, we współczuciu Pana, poruszonego śmiercią, największą przyczyną naszego cierpienia. Jak ważne jest, aby te same wyrazy współczucia przekazywać wszystkim, którzy opłakują śmierć swoich bliskich,” zakończył Franciszek.
Źródło: Catholic News Agency; katholisch.de, TP
Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI
Benedykt XVI należał do największych w dziejach papieży – przyjaciół Rzeczypospolitej, co zostało w tej książce mocno zaakcentowane. Autorka, znana z wielu książek i artykułów m.in. upamiętniających św. Jana Pawła II, przedstawia tu wszakże całe życie Josepha Ratzingera. Poznajemy jego bawarskie korzenie, brnąc także przez ponure czasy hitlerowskiego reżimu.
Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei
Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.
Dziwisz. Ksiądz Stanisław, biskup, metropolita, najwierniejszy z wiernych
Ta książka, to krótka historia długiej drogi Stanisława Dziwisza z nieznanej światu Raby Wyżnej poprzez Rzym na tysiącletni tron biskupi w Krakowie. Niemal każdy o nim słyszał, ale niewielu go znało. Milczący Stanisław. Mógł stawać w blasku, jaki spływał najpierw od kardynała Wojtyły, a potem od Papieża Jana Pawła II, wybrał cień. To o nim w 20.
Święty Prymas. Wyd. II 2021
Był nie tylko wielkim prymasem i wielkim patriotą. Był wielką nadzieją Polaków, tej olbrzymiej większości narodu, która nie zamierzała ulegać bolszewizacji. Był naszą ostoją. Nie lękał się ani komunistycznych gróźb, ani więzienia, ani życia w nieustannej walce. Zawierzył swój los Maryi, Pani Jasnogórskiej, w niej szukał wzmocnienia oraz pociechy – i znajdował! Również przyszłość całego narodu oddał Jej w opiekę.
Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji
Rewolucja! Co naprawdę kryje się za tym pojęciem? Ta książka demaskuje fałszywe hasła, utopijne założenia i okrucieństwo wszystkich rewolucji; od protestanckiej i francuskiej poprzez bolszewicką, nazistowską i lat 1960. aż po wiek XXI, w którym prowadzona jest kolejna rewolucja światopoglądowa. Prof. Grzegorz Kucharczyk obnaża kulisy każdej rewolucji; ich brutalność, bezwzględność i bezbożność.
Kardynał polskich serc
Tę wspomnieniową książkę o kard. prof. Stanisławie Nagym, sercaninie, przygotowali jego przyjaciele spod znaku Białego Kruka przy życzliwej współpracy osób Kardynałowi bliskich - ks. kapelana Grzegorza Piątka SCJ, bratanicy Anny Nagy oraz długoletniej sekretarki Janiny Świerzyńskiej. Autorką wzruszającej opowieści o dziejach długiego i bogatego w wydarzenia życia ks. kard. Stanisława Nagyego - "kardynała polskich serc" - jest Jolanta Sosnowska, znana m.in.
Pamiętnik konklawe 2013
Ta książka to autentyczny przekaz z samego centrum wydarzeń, to zapis niezwykłych chwil, emocji i wrażeń, które towarzyszyły rezygnacji Benedykta XVI, wyborowi nowego papieża Franciszka i pierwszym dniom jego pontyfikatu – aż do Świąt Wielkanocnych. Książka zawiera wszystkie homilie i przemówienia papieskie z tego okresu.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.