Pamięć Wandei przeszkadza francuskiemu rządowi? Park historyczny Le Puy-du-Fou wykluczony z popularnego projektu kulturalnego dla młodzieży
W środę 15 stycznia francuska posłanka Anne Sicard (Identité Libertés) ogłosiła, iż słynny park historyczny Puy-du-Fou, poświęcony m.in. pamięci Wandei, został wykluczony z popularnego wśród młodzieży projektu „Pass Culture”, jako „nieadekwatny do programu kulturalnego”.
Ów projekt skierowany do młodzieży w wieku od 15 do 18 lat polega na wykupieniu aplikacji, która umożliwia zarezerwowanie bezpłatnych (lub po bardzo atrakcyjnych zniżkowych cenach) biletów do muzeów lub na imprezy kulturalne. Park Puy-du-Fou to znane na kulturalnej mapie Francji miejsce, w którym odbywają się bardzo popularne wśród turystów spektakle historyczne realizowane przez grupy rekonstrukcyjne – bardzo często są to sceny z powstań wandejskich (zrywu utworzonych głównie z francuskich chłopów Armii Katolickich i Królewskich dowodzonych najczęściej przez zawodowych oficerów pochodzenia szlacheckiego przeciwko rewolucji francuskiej).
Dzięki działalności Puy-du-Fou była możliwa m.in. realizacja filmu „Vaincre ou mourir” („Wandea. Zwycięstwo albo śmierć”). Z systemu została także wyłączona organizacja Cité de l’Histoire, również realizująca widowiska historyczne. „Tak więc z apką Pass Culture można wziąć udział w zabawie w escape roomie; ale do Puy-du-Fou na spektakl już się nie pójdzie”, podaje Le Figaro. Minister kultury Rachida Dati domagała się 18 stycznia na posiedzeniu senatu „ponownego rozpatrzenia tej sprawy”.
Źródło: Le Figaro; Valeurs Actuelles, MM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o zagrożeniach, przed jakimi stoi dzisiejszy świat:
Francuskie samobójstwo
W targanej kryzysem społecznym i ogromnymi napięciami wewnętrznymi Francji następuje właśnie historyczna zmiana politycznych nastrojów. Zmiana, która nie pozostanie bez wpływu na całą politykę europejską, w tym na Polskę. Po tym jak w wyborach do Parlamentu UE prawicowe Zjednoczenie Narodowe zdobyło nad Sekwaną, Loarą, Garonną i Rodanem ponad dwa razy więcej głosów niż blok prezydenta Emmanuela Macrona, ten ostatni rozpisał przedterminowe wybory.
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku
Polacy w ciągu minionych dwóch stuleci zmagali się z bezwzględnie egzekwowaną antynarodową, ale też antyreligijną cenzurą stosowaną wobec nas przez obcych (zaborców, komunistów). Niewiele jednak powstało na ten temat książek, a to jest pierwsze całościowe opracowanie. Czyżby sam temat cenzury był zawsze niewygodny i cenzurowany? – pyta autor niniejszej książki, Jakub Maciejewski.
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni
Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.