Odwiedził pieszo ponad 150 francuskich katedr i planuje kolejne pielgrzymki. Świadectwo wiary młodego Francuza

Nasi autorzy

Odwiedził pieszo ponad 150 francuskich katedr i planuje kolejne pielgrzymki. Świadectwo wiary młodego Francuza

Katedra Notre Dame w Paryżu podczas odbudowy po pożarze w 2021 r. Fot. Thesupermat, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons. Katedra Notre Dame w Paryżu podczas odbudowy po pożarze w 2021 r. Fot. Thesupermat, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons. 26-letni Henri d’Anselme to absolwent zarządzania międzynarodowego i głęboko wierzący katolik, który zafascynowany katolickim dziedzictwem Francji, od 25 marca 2023 r. podjął niezwykłą inicjatywę samotnej pieszej pielgrzymki do wszystkich francuskich katedr; wideorelację ze swojej „Tour de France des cathédrales” regularnie publikuje na TikToku, zyskując coraz większą popularność wśród francuskiej młodzieży.

Podczas swojej pielgrzymki wykazał się również nie lada odwagą, kiedy 8 czerwca 2023 r. w parku w Annency doszło do ataku nożownika, który zdążył zaatakować sześć osób, w tym czworo dzieci; Henri użył swojego plecaka jako tarczy, którą zasłonił się przed nożem przeciwnika, jednocześnie osłaniając własnym ciałem zagrożone atakiem dzieci, po czym zawołał do znajdujących się w parku ludzi, żeby pomogli mu go powstrzymać. Wtedy do akcji wkroczyło dwóch funkcjonariuszy, którym udało się zatrzymać i unieszkodliwić napastnika.

„Gdybyś miał wybrać kogoś do udziału w walce, w ogóle byś nie brał pod uwagę Henri’ego. To co prawda wysoki chłopak, ale bardzo szczupły, waży ok. 50 kg, a do tego ma lęk wysokości. Jednak tamtego dnia w mgnieniu oka zapomniał o strachu i ruszył do akcji”, powiedział jeden z jego przyjaciół w wywiadzie dla „Le Journal du Dimanche”.

Henri kontynuuje swoją pielgrzymkę; od tamtego dnia jest nazywany „bohaterem z plecakiem”, choć sam o sobie mówi „bohater wbrew sobie”. Przemierzył już ponad 1300 kilometrów, odwiedził ponad 150 katedr; był specjalnym gościem podczas uroczystości ponownego otwarcia po tragicznym pożarze z 2019 r. paryskiej katedry Notre Dame; został osobiście zaproszony przez prezydenta Emmanuela Macrona.

„Dostałem niezwykłą szansę bycia obecnym podczas uroczystości otwarcia katedry Notre Dame po pięciu latach od pożaru. Siedziałem po prawej stronie, dokładnie pod tym filarem, który był świadkiem nawrócenia Paula Claudela. Przede mną siedzieli m.in. Donald Trump, książę William, król i królowa Belgii, książę i księżna Luksemburga... To nie był przypadek, że ja, skromny chłopak z  Pecq, znalazłem się pomiędzy szefami państw. To było niesamowite, ale przed tą słynną figurą Matki Bożej byliśmy równi, byliśmy na dokładnie tym samym poziomie... I tak miało widocznie być, przed Bogiem wszyscy jesteśmy równi”, powiedział Henri w ekskluzywnym wywiadzie dla Tribune Chrétienne.

Młody człowiek opowiadał także o swoich doświadczeniach związanych z podjęciem niezwykłego pielgrzymowania. „Po prostu poczułem, że mam do spełnienia misję. Moje pokolenie jest skazane na powrót do korzeni (katolickich) i dopiero w ten sposób będzie mogło zawalczyć o przyszłość. Ta potrzeba prawdziwego powrotu do chrześcijańskich korzeni, do chrześcijańskiej kultury i architektury leży u podstaw mojego zaangażowania”.    

Źródło: Tribune Chrétienne/La Libération/Le Figaro/Le Journal du Dimanche/YouTube, MM  

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o roli chrześcijaństwa w historii Francji, Polski i świata:

Francuskie samobójstwo

Francuskie samobójstwo

Éric Zemmour


W targanej kryzysem społecznym i ogromnymi napięciami wewnętrznymi Francji następuje właśnie historyczna zmiana politycznych nastrojów. Zmiana, która nie pozostanie bez wpływu na całą politykę europejską, w tym na Polskę. Po tym jak w wyborach do Parlamentu UE prawicowe Zjednoczenie Narodowe zdobyło nad Sekwaną, Loarą, Garonną i Rodanem ponad dwa razy więcej głosów niż blok prezydenta Emmanuela Macrona, ten ostatni rozpisał przedterminowe wybory.

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.

Polska i Krzyż

Polska i Krzyż

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, ks. Waldemar Chrostowski, Krzysztof Ożóg

Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku  wyd. 2022

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.