Odrodzenie wiary katolickiej we Francji. Francuska młodzież odnawia przydrożne krzyże
Okolice Myślenic (archidiecezja krakowska), fot. Adama Bujaka z książki "Polska i Krzyż", str. 139.
W ostatnich latach we Francji zauważa się ciekawy trend – wzrost zainteresowania wiarą katolicką, co stoi w kontraście do przeważającej ideologii laickiej. Wiele ważnych wydarzeń i inicjatyw wskazuje na to odrodzenie. Jedną z nich jest rozwijające się dynamicznie stowarzyszenie SOS Calvaires. Wgłębiając się w szczegóły, nie sposób nie zauważyć znaczących wskaźników wzrostu zainteresowania religią katolicką. Podczas tegorocznej Wigilii Paschalnej zanotowano aż 30-procentowy wzrost liczby chrztów osób dorosłych we Francji. To niezwykle obiecujący sygnał dla wspólnoty katolickiej we Francji, sugerujący, że coraz więcej dorosłych znajduje drogę do wiary.
Jednym z widocznych przejawów tego odrodzenia jest również rosnąca frekwencja na dorocznej pielgrzymce do Chartres, której rejestracja dla dorosłych została zamknięta na ponad miesiąc przed wydarzeniem. Ten fakt jednoznacznie świadczy o rosnącym wśród Francuzów zainteresowaniu pielgrzymkami i duchowym doświadczeniem. Jednak nie tylko wielkie wydarzenia świadczą o ożywieniu wiary. Inicjatywy lokalne, takie jak odnawianie krzyży przydrożnych przez stowarzyszenie SOS Calvaires, odgrywają kluczową rolę w odbudowie więzi z dziedzictwem chrześcijańskim i umacnianiu poczucia wspólnoty.
SOS Calvaires, założone w 1987 roku, jest nie tylko symbolem troski o zabytki dziedzictwa chrześcijańskiego, ale także praktyczną inicjatywą, której celem jest przywracanie blasku i znaczenia krzyży przydrożnych. Dzięki zaangażowaniu niemal 4 tys. wolontariuszy z całej Francji, stowarzyszenie odnawia te symboliczne znaki wiary, które często są świadkami historii i tradycji lokalnych społeczności. Warto zauważyć, że inicjatywa SOS Calvaires nie ogranicza się jedynie do Francji. Stowarzyszenie wykracza poza granice kraju, angażując się w projekty odnowy zabytków religijnych na całym świecie, od Irlandii po Armenię. To dowód na to, że odrodzenie wiary ma globalny wymiar i może przynosić pozytywne skutki także poza granicami Francji.
Alexandre Caillé, dyrektor generalny SOS Calvaires, podkreśla, że praca ta ma wymiar nie tylko fizyczny, ale także duchowy. Dla wielu uczestników jest to nie tylko sposób na odkrycie historii i symboliki krzyża, ale również forma modlitwy i oddania dla wspólnego dobra i Boga. W obliczu tych pozytywnych zmian we francuskim społeczeństwie nie sposób nie zauważyć rosnącej roli młodych ludzi w odrodzeniu wiary katolickiej. Ich zaangażowanie w inicjatywy takie jak SOS Calvaires przynosi nadzieję na trwałe umocnienie więzi wiary i kulturowego dziedzictwa chrześcijańskiego we Francji i poza jej granicami.
Źródło: The Pillar, TP
Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.
Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei
Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.
Francuskie samobójstwo
„Francuskie samobójstwo” we Francji biło rekordy sprzedaży: 15 tys. egz. dziennie! Równie silne były napaści na książkę i jej autora; nic dziwnego, skoro wieszczy on schyłek Francji, którego główną przyczyną są/będą kobiety-feministki, ruchy gejowskie i wszystkie inne z nimi spokrewnione oraz muzułmańscy imigranci. Za równie niebezpieczne uznaje „mroczne, podziemne wpływy brukselskich technokratów”.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.