Ochota na słodycze związana z bakterią jelitową? Odkrycie chińskich naukowców

Nasi autorzy

Ochota na słodycze związana z bakterią jelitową? Odkrycie chińskich naukowców

Fot. Pexels.com. Fot. Pexels.com. Podobnie jak wiele gatunków zwierząt, ludzie generalnie mają wrodzoną skłonność do słodyczy – jednak w dzisiejszych czasach nieograniczonej dostępności tego typu pokarmów może to prowadzić do wysokiego poziomu cukru we krwi i zwiększonego ryzyka chorób metabolicznych. Istnieje wiele powodów, dla których niektóre osoby lepiej niż inne potrafią oprzeć się słodkim pokusom – jednym z nich może być bakteria jelitowa Bacteroides vulgatus, jak podaje w czasopiśmie „Nature Microbiology” zespół kierowany przez Shenglonga Zhu z Jiangnan University w Wuxi.

Jest już wiadomo, że naszą chęć na różne pokarmy można powiązać także z sygnałami płynącymi z jelit. Naukowcy przeanalizowali krew 18 myszy z indukowaną cukrzycą i 60 pacjentów z cukrzycą typu 2 i porównali wartości z wynikami zdrowych grup kontrolnych. Myszy i ludzie z cukrzycą mieli we krwi niższy poziom białka FFAR4, najważniejszego receptora kwasów tłuszczowych z pożywienia. FFAR4 aktywuje uwalnianie cukru we krwi oraz hormonu GLP-1 regulującego apetyt.

Niższe poziomy FFAR4 były powiązane u myszy z większą preferencją dla cukru. Kolejnym odkryciem było to, że niższy poziom FFAR4 spowodował, że bakteria Bacteroides vulgatus i jej metabolit pantotenian występowały w jelitach w mniejszej liczbie. Według naukowców pantotenian sprzyja uwalnianiu GLP-1, a następnie hormonu wątrobowego FGF21. Z kolei FGF21 działa bezpośrednio na podwzgórze – obszar mózgu kontrolujący zachowania żywieniowe.

Zespół potwierdził złożone powiązanie poprzez eksperymenty: gdy myszom z cukrzycą podawano pantotenian lub kolonizowano je B. vulgatus, ich apetyt na cukier znacznie się zmniejszył.

Naukowcy wyjaśniają, że pantotenian i B. vulgatus mogą dobrze nadawać się do zmniejszania podwyższonego poziomu cukru we krwi spowodowanego mutacjami lub inaktywacją FFAR4. Spożywanie probiotyków wytwarzających duże ilości kwasu pantotenowego może być strategią zapobiegania cukrzycy i innym chorobom metabolicznym, a także leczenia otyłości. Konieczne są jednak dalsze badania kliniczne, aby wyjaśnić, czy i w jaki sposób efekt można faktycznie wykorzystać w terapii.

Tak zwane agonisty receptora GLP-1, w tym zastrzyk odchudzający Wegovy, są stosowane od kilku lat w leczeniu cukrzycy i otyłości. Naśladują działanie własnego GLP-1 organizmu, stymulują trzustkę do produkcji insuliny i w ten sposób regulują poziom cukru we krwi. Działają także na mózg, zmniejszając apetyt, co prowadzi do utraty wagi. Nadal jednak istnieje wiele pytań dotyczących tej klasy substancji – na przykład dotyczących możliwych konsekwencji długoterminowych.

Źródło: rnd.de, AM

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o współczesnych zagrożeniach:

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

Konfederacja targowicka

Konfederacja targowicka

Władysław Smoleński

Czytając tę historyczną książkę, zaczynamy się zastanawiać, czy jednak nie odnosi się ona do czasów jak najbardziej nam współczesnych. Nie chodzi tylko o samo zjawisko zdrady narodowej, ale o metody działania targowiczan. Nasuwa się co chwilę refleksja: to wtedy też już tak było?! Tak, już wtedy np. zastosowano terror wobec wolnych obywateli Rzeczypospolitej, rekwirowano majątki, pozbawiano stanowisk.

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku

Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku

Jakub Maciejewski

Polacy w ciągu minionych dwóch stuleci zmagali się z bezwzględnie egzekwowaną antynarodową, ale też antyreligijną cenzurą stosowaną wobec nas przez obcych (zaborców, komunistów). Niewiele jednak powstało na ten temat książek, a to jest pierwsze całościowe opracowanie. Czyżby sam temat cenzury był zawsze niewygodny i cenzurowany? – pyta autor niniejszej książki, Jakub Maciejewski.

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Wojciech Reszczyński

Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.