Nikaragua: trwa walka z Kościołem. Przewodniczący Komisji Episkopatu wydalony z kraju
Bp Carlos Enrique Herrera Gutierrez. fot. autorstwa Alonso3215 - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=155175331 Przewodniczący Komisji Episkopatu Nikaragui, Carlos Enrique Herrera Gutiérrez, biskup diecezji Jinotega, został wydalony z kraju przez komunistyczny reżim Daniela Ortegi. 13 listopada zmuszono go do wyjazdu do Gwatemali, gdzie został przyjęty przez tamtejszych franciszkanów (sam jest członkiem tego zakonu).
Wcześniej wbrew swojej woli Nikaraguę opuścili trzej inni biskupi: biskup pomocniczy diecezji Managua, Silvio Báez, któremu grożono śmiercią (aktualnie znajduje się w Stanach Zjednoczonych), biskup Matagalpy Rolando José Álvarez, który został najpierw zatrzymany i wydalony po miesiącach przebywania w nieznanym miejscu, a obecnie mieszka w Rzymie, oraz wydalony razem z nim za prośbę o modlitwy w jego intencji biskup Siuny Isidoro del Carmen Mora.
Jako że Nikaragua liczy jedynie dziesięć diecezji, biskupi zmuszeni do opuszczenia kraju stanowią blisko 40% episkopatu. Prezydent Ortega oraz jego małżonka i zastępczyni Rosario Murillo posługują się tymi środkami, aby pozbawić przywództwa nikaraguański Kościół, stanowiący główny bastion oporu wobec reżimu.
Powodem przymusowego opuszczenia kraju przez biskupa Herrerę, jaki podano, jest jego sprzeciw wobec działania lokalnych władz Jinotegi, które określił on jako „świętokradztwo” – w niedzielę 10 listopada zorganizowały one zakłócanie Mszy św. w miejscowej katedrze św. Jana Chrzciciela poprzez odtwarzanie muzyki na pełen regulator oraz promowanie innych hałaśliwych czynności w okolicy katedry.
Nie był to pierwszy incydent tego rodzaju ze strony władz z burmistrzem Leónidasem Centeno na czele; tego typu prowokacje są stosowane przez reżim dla wywołania reakcji, które potem służą jako pretekst do zwiększenia represji. Co więcej, Centeno został potępiony przez organizacje międzynarodowe jako odpowiedzialny za zbrodnie przeciwko ludzkości polegające na koordynowaniu grup zabójców i poruszających się na motocyklach zbirów w celu stłumienia protestów w 2018 r.
Od tego czasu wydalono – poza wspomnianymi biskupami – około dwustu zakonników i zakonnic oraz pięćdziesięciu księży. Kościół stał się też celem 879 ataków ze strony rządu, który zakazał ponadto 9688 wydarzeń religijnych, w tym tysięcy procesji. Jako ostatni przykład nienawiści do Kościoła podaje się zakaz udzielania sakramentu Namaszczenia Chorych w szpitalach.
Źródło: religionenlibertad.com. AM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki pomagające bronić naszą wiarę przed jej wrogami:
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.
Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.
Polacy wierni i dzielni
Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.
Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.