Niezwykłe wydarzenie w Lourdes. Pielgrzymka do Matki Bożej przynosi nadzieję na cud

Nasi autorzy

Niezwykłe wydarzenie w Lourdes. Pielgrzymka do Matki Bożej przynosi nadzieję na cud

Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes, fot. Wikimedia

Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes, fot. Wikimedia

Niedawno zakończona pielgrzymka z Madrytu do Matki Bożej z Lourdes zgromadziła około 800 uczestników. Miało miejsce wiele wzruszających momentów, ale jedno wydarzenie przyciągnęło szczególną uwagę. Kobieta cierpiąca na poważną wadę wzroku odzyskała zdolność widzenia po wykonaniu tradycyjnego „gestu wody”. Jednak zanim wydarzenie to zostanie uznane za cud, musi przejść przez rygorystyczny proces weryfikacji.

Czym jest „gest wody”?

„Gest wody” to rytuał inspirowany czynnością św. Bernadetty Soubirous, która pod „patronatem” Dziewicy Maryi trzykrotnie umyła twarz wodą z groty Massabielle i wypiła łyk tej wody. W atmosferze modlitwy i kontemplacji pielgrzymi powtarzają ten gest z nadzieją na duchowe i fizyczne uzdrowienie.

Świadectwo nadzwyczajnego uzdrowienia

Ksiądz Guillermo Cruz, doradca archidiecezjalnego stowarzyszenia wiernych, podkreślił znaczenie tego wydarzenia. W swoim oświadczeniu przypomniał, że podobne doświadczenia wymagają pokory i prostoty, na wzór św. Bernadetty. Zaznaczył również, że choć wydarzenie jest niezwykłe, nazywanie go cudem byłoby przedwczesne.

„Doświadczenie odbycia pielgrzymki i odkrycia miłości Boga przez naszą Matkę, Dziewicę Maryję, będzie zawsze największą łaską, jaka zostanie udzielona w Lourdes, ponieważ to ona odnawia życie” – stwierdził ks. Cruz.

Proces uznania cudu

Ks. Cruz wyjaśnił, że aby wydarzenie mogło być uznane za cud, musi przejść przez proces rozeznania medycznego i duchowego. Warunki uzdrowienia muszą być spełnione w czterech kluczowych aspektach: natychmiastowość, kompletność, trwałość oraz niewytłumaczalność.

„Należy przeprowadzić badania, a przede wszystkim zadbać o to, aby  skutek uleczenia utrzymywał się przez długi czas. Tutaj musimy poczekać na badania przeprowadzone przez Kościół w sanktuarium w Lourdes, a następnie na oświadczenie biskupa Madrytu” – dodał ks. Cruz.

Biuro Medyczne w Lourdes

Założone w 1883 roku, Biuro Medyczne w Lourdes jest unikalną instytucją badającą przypadki nadzwyczajnych uzdrowień. Dotychczas zarejestrowano ponad 70 000 przypadków, z których 70 zostało uznanych za cud. Proces ten jest dokładny i obejmuje cztery etapy, w tym śledztwo przeprowadzane przez lekarzy i głosowanie Międzynarodowego Komitetu Naukowego w Lourdes.

Źródło: Catholic News Agency, TP

Odpowiedź nieba dla ziemi. Lourdes. Objawienia, uzdrowienia, nawrócenia

Odpowiedź nieba dla ziemi. Lourdes. Objawienia, uzdrowienia, nawrócenia

Gustave Boissarie

Wszystkie postaci w tej książce są autentyczne, wszystkie opisane wydarzenia naprawdę miały miejsce. Czyta się ją jednak nie jak chłodny dokument, ale jak pełną dramatycznych zwrotów akcji powieść. Jest to zarazem wielkie świadectwo działalności Pana Boga. Upodobał On sobie niektóre z miejsc na naszej Ziemi, gdzie Jego wyznawcy gromadzą się szczególnie licznie, gdzie leczy On nas i nawraca – mówimy, że czyni tam cuda.

 

Matka Boża

Matka Boża

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie – tak jak w wielu krajach Zachodu – miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.

 

Totus Tuus

Totus Tuus

Jan Paweł II, Adam Bujak, ks. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.

 

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.

 

Kobiety w Piśmie Świętym

Kobiety w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Ewa, Sara, Anna, Miriam czy Estera – jakże często słyszymy te imiona; są one nierozerwalnie połączone z Pismem Świętym i całą historią Zbawienia. Ale kim są postacie kryjące się za tymi imionami? Co o nich wiemy i czego te wspaniałe kobiety uczą nas dzisiaj? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ks. prof.

 

AUDIOBOOK Dzienniczek św. Siostry Faustyny - czytany przez Halinę Łabonarską

AUDIOBOOK Dzienniczek św. Siostry Faustyny - czytany przez Halinę Łabonarską

Halina Łabonarska


„Dzienniczek” św. Siostry Faustyny to najczęściej tłumaczone polskie dzieło na świecie, ale przede wszystkim to perełka literatury mistycznej. Jest to lektura, która człowieka autentycznie zmienia i dotyka w samej duszy. Bóg każdemu z nas pokazuje drogę do świętości, ale z Siostrą Faustyną obcował bezpośrednio i bezpośrednio do niej przemawiał.

 

Święta Rodzina

Święta Rodzina

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

 

Polska. Dwanaście wieków

Polska. Dwanaście wieków

Adam Bujak, Wojciech Polak

Takiego albumu o naszym kraju jeszcze nie było. Polska ukazana została tu od czasów najdawniejszych do najnowszych, wiek po wieku. Każde stulecie, od X po XXI, zostało osobno scharakteryzowane. Przypomniane zostało również, że wcześniej istniała Prapolska.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.