Muzyka klasyczna jest w stanie leczyć depresję. Przełomowe badania naukowców z Uniwersytetu w Szanghaju

Nasi autorzy

Muzyka klasyczna jest w stanie leczyć depresję. Przełomowe badania naukowców z Uniwersytetu w Szanghaju

fot. Pexels.com fot. Pexels.com Najnowsze badania zespołu naukowców z Centrum Neurochirurgii Stosowanej na Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju [Centre for Functional Neurosurgery in Shanghai Jiao Tong University] okazały się przełomowe; słuchanie muzyki klasycznej może efektywnie leczyć depresję.

Uczeni doszli do takiego wniosku, stosując metodę pomiaru fal mózgowych i techniki neuroobrazowania; 13 cierpiącym na depresję pacjentom, którym  wszczepiono już do mózgów elektrody mające dokonywać głębokiej stymulacji mózgu, odtwarzano na żywo utwory Vivaldiego, Bacha i Mozarta. Badania koncentrowały się na obszarach mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie bodźców zmysłowych i emocjonalnych. Rezultaty badań przeszły wszelkie oczekiwania: okazało się, że muzyka klasyczna ma działanie antydepresyjne, bowiem synchronizuje oscylację neuronalną pomiędzy korą słuchową odpowiedzialną za przetwarzanie informacji zmysłowych a układem nagrody odpowiedzialnym za przetwarzanie informacji emocjonalnych.

„Nasze badania połączyły w sobie dziedziny neurologii, psychiatrii i neurochirurgii; to zapewniło nam sformułowanie założeń badań ukierunkowanych na interakcję pomiędzy muzyką a emocjami”, mówi prof. Bomin Sun, szef zespołu naukowego prowadzącego badania, a jednocześnie dyrektor Centre for Functional Neurosurgery. „Następne plany co do naszego projektu to stworzenie – we współpracy  z klinicystami, muzykoterapeutami, specjalistami w dziedzinie inżynierii komputerowej – odpowiednich narzędzi do walki z depresją, takich jak muzykoterapeutyczne aplikacje na smartfony”, dodaje uczony.

Jak podkreślają uczeni z jego zespołu, o niezaprzeczalnym wpływie muzyki na ludzką psychikę wiedzieli już starożytni Grecy, jednak dopiero przy użyciu XXI-wiecznych metod naukowych było możliwe wyjaśnienie sposobu, w jaki się to odbywa. Prof. Bomin Sun zapowiada kontynuację badań nad tym fascynującym zagadnieniem.

Źródło: Classic FM; Will Padfield, MM

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki pozwalające spotkać się ze sztuką:

Dziecięce zabawy

Dziecięce zabawy

Justyna Chłap-Nowakowa

Justyna Chłap-Nowakowa – pracuje w Akademii Ignatianum w Krakowie. Zajmuje się historią literatury emigracyjnej XX w. oraz tradycjami kultury polskiej. Opublikowała m.in. monografię Sybir, Bliski Wschód, Monte Cassino. Środowisko poetyckie 2.

János Pilinszky. Kamień i chleb. Wybór poezji i prozy

János Pilinszky. Kamień i chleb. Wybór poezji i prozy

János Pilinszky, Jerzy Snopek

János Pilinszky (1921–1981) należy do najbardziej cenionych węgierskich pisarzy XX w. Jeszcze za życia uznano go za czołowego reprezentanta swego pokolenia, otaczając niemal kultem. Jego twórczość, zwłaszcza tajemnicza i przejmująca poezja, wywierała na Węgrów jakby nadprzyrodzony wpływ.

Na Powrót. Wiersze

Na Powrót. Wiersze

Bogusław Dopart

Zamieszczone w tym tomie wiersze powstały na przestrzeni wielu lat; mimo swej różnorodności tematycznej stanowią spójną całość. Sam Autor określa ten zbiór mianem „cyklu poetyckiego o duszy w czterech częściach: metafizycznej, katastroficznej, eschatologicznej oraz odrodzeniowej (rewitalizacyjnej)”.

Sándor Petőfi. Lutnia i miecz

Sándor Petőfi. Lutnia i miecz

 

Sándor Petőfi żył krótko, niespełna 27 lat. Zginął jako adiutant gen. Józefa Bema w okrutnej bitwie z przeważającymi wojskami rosyjskimi pod Szegeszwarem, w gorący lipcowy dzień 1849 roku. Ten młody bohater nie odszedł jednak w zapomnienie, bowiem pozostawił po sobie obfitą spuściznę literacką, która do dziś stanowi tyleż patriotyczną, co romantyczną inspirację Węgrów. Zważywszy na wiek poety, bogactwo jego twórczości jest zdumiewające.

Klasztor i sztuka. Życie i twórczość s. bernardynki Anieli Kisielewskiej

Klasztor i sztuka. Życie i twórczość s. bernardynki Anieli Kisielewskiej

Adam Bujak, o. Cyprian Moryc OFM

Siostra Aniela Kisielewska, zmarła przed pięćdziesięcioma laty bernardynka, łączyła w sobie dwa powołania – zakonne i malarskie. Nie zaniedbała żadnego z nich. Realizowała w swej twórczości tematykę głęboko religijną. Nie było zatem rozdźwięku między nią jako artystką i jako siostrą zakonną. Tworzeniu oddawała się z takim samym poświęceniem i zaangażowaniem jak codziennym obowiązkom zakonnym.

Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta

Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta

 

Kaplica Sykstyńska, miejsce tak ważne dla dziejów Kościoła katolickiego i światowej kultury, w 2013 r. obchodziła 530-lecie istnienia! W tym czasie była świadkiem wielu wyborów Następcy św. Piotra i najważniejszych uroczystości, a także została ozdobiona bezcennymi freskami. Tegoroczny jubileusz to wspaniała okazja, by odkryć ją na nowo.

Rafael w Watykanie

Rafael w Watykanie

 

Kolejna, po "Kaplicy Sykstyńskiej", monumentalna publikacja, prezentująca sztukę Watykanu! Potężne dzieło edytorskie. Pierwsze w świecie pełne studium wykonywanych przez najwybitniejszych artystów dekoracji krużganków (Loggi) w Pałacu Apostolskim. Wyjątkowe, bogate i nowatorskie opracowanie wybitnej historyk sztuki – Nicole Dacos.

 

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.