Kryzys małżeństw w Kościele katolickim. Jak parafie mogą pomóc w przywróceniu tradycji sakramentu?
Liczba małżeństw zawieranych w Kościele katolickim dramatycznie spadła w ostatnich dekadach. Według Centrum Badań Stosowanych w Apostolacie Uniwersytetu Georgetown liczba ślubów katolickich zmniejszyła się o około 70% w latach 1969-2019. Ten spadek odzwierciedla szerszy trend w społeczeństwie amerykańskim, gdzie coraz więcej osób nigdy nie zawarło związku małżeńskiego. W 2023 roku rekordowy odsetek 40-latków w USA, wynoszący 25%, nigdy nie wziął ślubu. Eksperci i działacze na rzecz małżeństwa w Kościele katolickim poszukują sposobów, by odwrócić ten niepokojący trend.
Brak wzorców i inspiracji
Mary Rose Verret, współzałożycielka inicjatywy Witness to Love, podkreśla, że młodzi katolicy często nie widzą w swoim otoczeniu przykładów świętych, zdrowych i szczęśliwych małżeństw. „Nie mają znaczących przykładów udanych związków” – twierdzi Verret. Ona i jej mąż Ryan, jako konsultanci watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, działają na rzecz promowania sakramentu małżeństwa w sposób bardziej efektywny. Ich program „Świadek Miłości” ma na celu głębokie zrozumienie i pielęgnowanie cech, które stanowią podstawę trwałej miłości i zaangażowania.
Edukacja i świadectwo
Ryan Verret zwraca uwagę na kluczową rolę świadectwa w umacnianiu małżeństw. „Skąd wiesz, że istnieje inny sposób robienia rzeczy, jeśli nawet go nie widzisz?" – mówi. Mary Rose dodaje, że Kościół musi lepiej i więcej mówić o małżeństwie, rozmawiać z młodymi ludźmi o małżeństwie już od najmłodszych lat oraz promować korzyści płynące z małżeństwa poprzez wizyty par małżeńskich w szkołach.
Rola parafii
JP De Gance, założyciel duszpasterstwa Communio, podkreśla, że diecezje powinny inwestować więcej w powołania małżeńskie, a nie tylko kapłańskie. „Każda diecezja ma dyrektora powołań, który zazwyczaj koncentruje się na powołaniach do święceń kapłańskich”– mówi De Gance. Zwraca uwagę, że liczba święceń kapłańskich spadła o 38% od 1970 roku, podczas gdy liczba małżeństw katolickich zmniejszyła się o ponad 70%. Oznacza to, że na każdy ślub katolicki przypadają dwa święcenia kapłańskie.
Przesłanie od rodziców i społeczeństwa
De Gance zauważa, że małżeństwo jest obecnie często postrzegane jako zwieńczenie sukcesu, a nie jego podstawa. Wielu rodziców mówi swoim dzieciom, by poczekały z małżeństwem do ukończenia studiów i ustabilizowania się. „Za każdym razem, gdy rodzice tak mówią, przekazują przesłanie, które powoduje, że nasze dzieci odkładają małżeństwo” – podkreśla De Gance. Parafie mogą odegrać znaczącą rolę w odwróceniu tego trendu, ucząc młodych ludzi, jak rozpoznawać dobre chrześcijańskie relacje i współmałżonków.
Wsparcie finansowe i logistyczne
Koszty ślubów, które w USA mogą wynieść ponad 30 000 dolarów, stanowią istotną barierę dla młodych par. De Gance sugeruje, że parafie powinny dążyć do obniżenia kosztów usług ślubnych, widząc w nich okazję do nawrócenia, a nie jako sposób na pokrycie kosztów parafii.
Wyjście naprzeciw oczekiwaniom
Mary Rose Verret zauważa, że młodzi ludzie są zainteresowani małżeństwem, ale idealizują je i opóźniają, ponieważ nie otaczają się ludźmi nadającymi się do małżeństwa. Parafie mogą pomagać młodym dorosłym w nawiązywaniu relacji i wspieraniu się nawzajem w staraniach o zawarcie małżeństwa.
Podsumowanie
Kryzys małżeństw w Kościele katolickim wymaga skoordynowanych działań na wielu poziomach. Edukacja, świadectwo, wsparcie finansowe i logistyczne, a także zmiana kulturowych przekazów dotyczących małżeństwa mogą pomóc odwrócić ten niepokojący trend. Kościół katolicki stoi przed wyzwaniem, ale także przed szansą na odnowienie wartości sakramentu małżeństwa w życiu swoich wiernych.
Źródło: Catholic News Agency, TP
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
Piękno zdeptane, kult brzydoty
Popularny autor i publicysta Janusz Szewczak znany jest od dawna z nieustępliwej walki z wypaczeniami zachodniej cywilizacji, do której przecież i my, Polacy, należymy od tysiąca lat. Ta książka jest tego najlepszym dowodem. Niektórzy twierdzą, że cywilizacja nasza jest w stanie upadku. Autor jest również tego zdania, ale w przeciwieństwie do wielu pesymistów uważa, że z tego upadku można się jeszcze wydźwignąć.
Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja
Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.
Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji
Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.
PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 109 zł
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.
Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia
Czy zdajemy sobie sprawę z tego, dokąd prowadzą nas najnowsze trendy światopoglądowe? Postnowocześni ideologowie, pseudonaukowcy oraz zgenderyzowani politycy chwycili w swoje ręce stery w wielu krajach i wiodą ludzkość w tragiczną otchłań. Zgodnie z jeszcze oświeceniowymi, a potem z marksistowskimi, leninowskimi i nazistowskimi zaleceniami także dzisiejsi utopiści godzą się z tym, że na drodze do świata bez skazy muszą być ofiary.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.