Kapłan, działacz, opiekun: dziedzictwo księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski Źródło: PAP
W dniu 9 stycznia 2024 roku w Chrzanowie odeszła niezwykła postać – ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Jego życie było nie tylko opowieścią o oddaniu służbie kapłańskiej, lecz także pasjonującą podróżą przez historię, zaangażowanie społeczne i bohaterstwo w walce o prawdę i pamięć narodową.
Urodzony 7 września 1956 roku w Krakowie, ksiądz Tadeusz od najmłodszych lat był związany z Kościołem. Jego droga kapłańska była nie tylko wyborem, lecz także kontynuacją zaangażowania w życie Kościoła, a historia jego rodziny, pochodzącej z Kresów Wschodnich, ukształtowała jego świadomość historyczną i zaangażowanie na rzecz prawdy o zbrodniach tam dokonanych.
Rodzina księdza Isakowicza-Zaleskiego splatała w sobie trzy narodowości i obrzędy, co wzbogaciło jego dziedzictwo kulturowe i spojrzenie na świat. Jego praca duszpasterska obejmowała zaangażowanie zarówno w obrządek rzymskokatolicki, jak i obrządek ormiański, co stanowiło unikalny aspekt jego posługi.
Jego życiowa droga nie była łatwa. Represje ze strony władz komunistycznych, zamachy na życie oraz represje ze strony aparatu bezpieczeństwa nie złamały jednak jego determinacji. Wręcz przeciwnie, umocniły jego przekonania i zaangażowanie w działania na rzecz środowisk opozycyjnych, niezłomnych w dążeniu do prawdy i wolności.
Ksiądz Tadeusz nie był tylko kapłanem – był głosem przeciwko niesprawiedliwości, opiekunem niepełnosprawnych, działaczem społecznym i historykiem, który nieustannie upominał się o pamięć ofiar ludobójstwa, niezależnie od pochodzenia czy narodowości.
Jego życiowa misja nie ograniczała się do obrządków czy granic – otaczał opieką i troską tych, którzy potrzebowali wsparcia, angażując się w prace Fundacji im. Brata Alberta, która prowadziła schroniska dla osób upośledzonych umysłowo.
Wyróżniony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz nagrodą Kustosza Pamięci Narodowej, ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski pozostawił po sobie nie tylko pamięć o bolesnych wydarzeniach historii, lecz także wzór niezłomności, oddania oraz bezkompromisowej walki o prawdę i godność każdego człowieka.
Jego życie to nie tylko historia jednego kapłana, ale także przede wszystkim opowieść o niezłomności ducha, trosce o drugiego człowieka i niewzruszonej determinacji w walce o to, co słuszne. Jego dziedzictwo będzie kontynuowane przez tych, którzy zainspirowani jego życiem i pracą, podejmą trud kontynuacji jego misji.
Źródło: Instytut Pamięci Narodowej, TP
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.
Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI
Benedykt XVI należał do największych w dziejach papieży – przyjaciół Rzeczypospolitej, co zostało w tej książce mocno zaakcentowane. Autorka, znana z wielu książek i artykułów m.in. upamiętniających św. Jana Pawła II, przedstawia tu wszakże całe życie Josepha Ratzingera. Poznajemy jego bawarskie korzenie, brnąc także przez ponure czasy hitlerowskiego reżimu.
Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei
Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.
Dziwisz. Ksiądz Stanisław, biskup, metropolita, najwierniejszy z wiernych
Ta książka, to krótka historia długiej drogi Stanisława Dziwisza z nieznanej światu Raby Wyżnej poprzez Rzym na tysiącletni tron biskupi w Krakowie. Niemal każdy o nim słyszał, ale niewielu go znało. Milczący Stanisław. Mógł stawać w blasku, jaki spływał najpierw od kardynała Wojtyły, a potem od Papieża Jana Pawła II, wybrał cień. To o nim w 20.
Święty Prymas. Wyd. II 2021
Był nie tylko wielkim prymasem i wielkim patriotą. Był wielką nadzieją Polaków, tej olbrzymiej większości narodu, która nie zamierzała ulegać bolszewizacji. Był naszą ostoją. Nie lękał się ani komunistycznych gróźb, ani więzienia, ani życia w nieustannej walce. Zawierzył swój los Maryi, Pani Jasnogórskiej, w niej szukał wzmocnienia oraz pociechy – i znajdował! Również przyszłość całego narodu oddał Jej w opiekę.
Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji
Rewolucja! Co naprawdę kryje się za tym pojęciem? Ta książka demaskuje fałszywe hasła, utopijne założenia i okrucieństwo wszystkich rewolucji; od protestanckiej i francuskiej poprzez bolszewicką, nazistowską i lat 1960. aż po wiek XXI, w którym prowadzona jest kolejna rewolucja światopoglądowa. Prof. Grzegorz Kucharczyk obnaża kulisy każdej rewolucji; ich brutalność, bezwzględność i bezbożność.
Kardynał polskich serc
Tę wspomnieniową książkę o kard. prof. Stanisławie Nagym, sercaninie, przygotowali jego przyjaciele spod znaku Białego Kruka przy życzliwej współpracy osób Kardynałowi bliskich - ks. kapelana Grzegorza Piątka SCJ, bratanicy Anny Nagy oraz długoletniej sekretarki Janiny Świerzyńskiej. Autorką wzruszającej opowieści o dziejach długiego i bogatego w wydarzenia życia ks. kard. Stanisława Nagyego - "kardynała polskich serc" - jest Jolanta Sosnowska, znana m.in.
Pamiętnik konklawe 2013
Ta książka to autentyczny przekaz z samego centrum wydarzeń, to zapis niezwykłych chwil, emocji i wrażeń, które towarzyszyły rezygnacji Benedykta XVI, wyborowi nowego papieża Franciszka i pierwszym dniom jego pontyfikatu – aż do Świąt Wielkanocnych. Książka zawiera wszystkie homilie i przemówienia papieskie z tego okresu.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.