Kanada: liderzy Konwoju Wolności uznani winnymi popełnienia wykroczenia. Grozi im nawet 10 lat więzienia
Protest Konwoju Wolności w kanadyjskim Quebec 5 lutego 2022 r. Fot. Mathieu Breton, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons. Liderzy kanadyjskiego Konwoju Wolności (Freedom Convoy) Tamara Lich i Chris Barber zostali uznani za winnych popełnienia wykroczenia w związku ze swoją rolą liderów protestu w 2022 r. i influencerów w mediach społecznościowych, orzekła kanadyjska sędzia federalna.
„Kiedy wolność słowa koliduje z potrzebą utrzymania porządku publicznego, granica zostaje przekroczona”, powiedziała sędzia Heather Perkins-McVey podczas rozprawy.
Sędzia wydawała się zgadzać ze stanowiskiem oskarżenia, że wpływ Lich i Barbera na Konwój Wolności stanowił wykroczenie publiczne, ale oddaliła wniosek prokuratury oskarżający ich o spisek.
Lich i Barber usłyszeli po sześć zarzutów, w tym zarzuty popełnienia wykroczenia, utrudniania, zastraszania i doradzania innym w celu popełnienia wykroczenia i zastraszania. Po wznowieniu rozprawy w czwartek po południu Lich została uniewinniona z czterech z sześciu zarzutów, przy czym postępowanie ws. piątego zarzutu, doradzania w celu popełnienia wykroczenia, zostało zawieszone przez sędzię.
Jak zauważył The Democracy Fund (TDF), organizacja wspierająca obrońców oskarżonych, sędzia Perkins-McVey ustaliła, że „oskarżenie nie udowodniło, że pani Lich utrudniała pracę policji, zastraszała innych lub doradzała w utrudnianiu lub zastraszaniu podczas protestu”.
„Jednak sąd uznał ją za winną wykroczenia zarówno jako główną sprawczynię, jak i pomocniczkę i podżegaczkę, powołując się na jej zachęcanie innych do udziału, jej wysiłki w zbieraniu funduszy, rolę organizacyjną i oświadczenia takie jak ‘nie damy się złamać’, które sędzia uznał za ‘okrzyk bojowy’ do kierowców ciężarówek”, zauważył TDF.
Jeśli chodzi o Barbera, sąd uznał go za winnego wykroczenia jako głównego sprawcę oraz pomocnika i podżegacza. Uznał go również za winnego zarzutu naruszenia nakazu sądowego.
Sąd ponownie zbierze się 16 kwietnia br., kiedy poda datę i godzinę ogłoszenia wyroku; Lich i Barber mogą zostać skazani nawet na 10 lat więzienia.
Proces Lich i Barbera zakończył się we wrześniu 2024 r., ponad rok po rozpoczęciu, choć pierwotnie miał trwać tylko 16 dni.
Lich i Barber zostali aresztowani 17 lutego 2022 r. w Ottawie za rolę w przewodzeniu popularnemu protestowi Konwój Wolności przeciwko ograniczeniom wolności podczas pandemii COVID-19; Kanadyjczycy byli wtedy poddawani nakazom szczepień, nakazom noszenia maseczek, rozległym lockdownom, a nawet zamykaniu kościołów.
Pomimo pokojowego charakteru protestu premier Justin Trudeau i jego liberalny rząd powołali się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych, aby usunąć protestujących, co zdaniem sędziego federalnego „nie było uzasadnione”. Podczas akcji starsza pani została stratowana przez policyjnego konia, a wiele osób, które przekazały darowizny na Konwój, miało zamrożone konta bankowe.
Jak donosi LifeSiteNews, Lich niedawno wyjaśniła, ile kanadyjski rząd wydał na ściganie jej i Barbera za ich rolę w protestach. Powiedziała, że do tej pory wydano co najmniej 5 milionów dolarów z „pieniędzy podatników”, a koszty prawne jej i Barbera wyniosły ponad 750 000 dolarów.
Źródło: lifesitenews.com; AD
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o zagrażających nam współczesnych ideologiach:

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni
Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia
Czy zdajemy sobie sprawę z tego, dokąd prowadzą nas najnowsze trendy światopoglądowe? Postnowocześni ideologowie, pseudonaukowcy oraz zgenderyzowani politycy chwycili w swoje ręce stery w wielu krajach i wiodą ludzkość w tragiczną otchłań. Zgodnie z jeszcze oświeceniowymi, a potem z marksistowskimi, leninowskimi i nazistowskimi zaleceniami także dzisiejsi utopiści godzą się z tym, że na drodze do świata bez skazy muszą być ofiary.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.