Jak teatr ukształtował św. Jana Pawła II
Od młodości Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II, był zafascynowany teatrem. Jego zaangażowanie w sztukę dramatyczną wywarło na niego znaczący wpływ, kształtując jego przyszłe życie i papiestwo. Wojtyła był nie tylko aktorem, ale także dramatopisarzem; napisał sześć sztuk oraz publikował poezje, co pomogło mu rozwinąć wyjątkowe zdolności do wystąpień publicznych, które charakteryzowały jego pontyfikat.
Młodość artystyczna
Karol Wojtyła związał się z teatrem już jako młody chłopak, występując w szkolnych przedstawieniach w rodzinnych Wadowicach. Tam też poznał swojego mentora, Mieczysława Kotlarczyka, który zachęcił go do zgłębiania literatury, filozofii i dramatu. Studia literackie kontynuował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, jednak jego edukację przerwała II wojna światowa.
Wojna przyniosła Polsce nie tylko ogromne zniszczenia, ale także brutalne represje wobec życia kulturalnego i intelektualnego. Niemiecki okupant zamknął szkoły i uniwersytety, a teatry mogły działać jedynie pod ścisłą kontrolą, często służąc propagandzie. W odpowiedzi na te restrykcje Polacy stworzyli podziemne inicjatywy kulturalne, w tym tajne szkoły, uniwersytety i teatry.
Narodziny Teatru Rapsodycznego
W tych trudnych warunkach, w 1941 roku, Mieczysław Kotlarczyk założył Teatr Rapsodyczny w Krakowie. Karol Wojtyła, który mieszkał wtedy w okupowanym mieście, został jednym z założycieli tego wyjątkowego zespołu. Teatr działał w konspiracji i występował wyłącznie w prywatnych mieszkaniach. Nie było sceny, kostiumów ani dekoracji – najważniejsze były słowa, recytowane z niezwykłą precyzją i głębią.
Teatr Rapsodyczny, podobnie jak inne kulturalne przedsięwzięcia tamtych czasów, stał się formą oporu wobec okupanta. Występy były intymne, odbywały się przy blasku świec, a publiczność składała się z osób zaproszonych i zaufanych. Wojtyła, pracując jednocześnie w kamieniołomie i fabryce, aby uniknąć deportacji, aktywnie uczestniczył w życiu teatru, nawet po wstąpieniu do tajnego seminarium.
Teatr jako przygotowanie do życia papieża
Doświadczenia zebrane na scenie ukształtowały przyszłego papieża. Wojtyła nauczył się sztuki słowa, umiejętności komunikacji i zrozumienia głębokiego wpływu, jaki mowa może mieć na słuchacza. Teatralne występy wymagały doskonałej koncentracji i elokwencji – cech, które później przełożyły się na jego zdolność do przyciągania tłumów i budowania osobistego kontaktu z wiernymi.
Jako papież Jan Paweł II czerpał z doświadczeń scenicznych, swobodnie nawiązując do kultury i literatury w swoich homiliach i przemówieniach. Jego bezpośredni sposób bycia, pewność siebie w wystąpieniach publicznych i umiejętność nawiązywania kontaktu z ludźmi miały swoje korzenie w teatralnych występach. Widać to było, gdy w 1978 roku, tuż po wyborze na papieża, pojawił się na balkonie Bazyliki św. Piotra, witał wiernych szeroko otwartymi ramionami i płynnie przemawiał w różnych językach.
Słowo jako narzędzie teologiczne
W Teatrze Rapsodycznym słowo było najważniejsze – aktorzy recytowali poezję i dramaty, które miały moc transformacji i wzniosłości. W ten sposób teatr ten zbliżał się do progu teologii, gdzie słowo stawało się nie tylko narzędziem artystycznym, ale także duchowym. Dla Wojtyły, opuszczenie sceny na rzecz seminarium było więc naturalnym przejściem od teatru słowa do głoszenia Słowa Bożego.
Źródło: Aleteia English, TP
Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.
Totus Tuus
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.
PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.
Wstańcie, chodźmy!
Albumowe wydanie bestsellerowego dzieła Jana Pawła II, w którym na prawie 300 fotografiach ukazane zostały osoby i miejsca, o których Papież pisze w swoim tekście. Przez karty albumu przewijają się najwybitniejsze postaci powojennej historii Polski - Prymas Tysiąclecia i inni wybitni hierarchowie Kościoła, znakomici artyści, działacze podziemia, zasłużeni legioniści oraz zwykli ludzie, jak choćby mieszkańcy podhalańskiej wsi czy krakowskich Bieńczyc.
Poezje zebrane. Tryptyk rzymski
Wielkie Wydanie Jubileuszowe! Album na 25 rocznicę Pontyfikatu i na 83. urodziny Ojca Świętego! Zawiera wszystkie wiersze i poetyckie medytacje, jakie napisał Karol Wojtyła oraz bestseller Jana Pawła II "Tryptyk rzymski". Książka ta to dokument nie mający precedensu w historii polskiej literatury.
Via Crucis. Rozważania Drogi Krzyżowej
Wszyscy kojarzymy wielkopiątkowe Drogi Krzyżowe z Janem Pawłem II w Koloseum, pamiętamy, jak wielkim czcicielem Krzyża był polski Papież. Mało kto jednak wie, że Ojciec Święty niemal co piątek odprawiał nabożeństwo Drogi Krzyżowej na… dachu Pałacu Apostolskiego. Znajduje się tam ogród z 14 stacjami wykonanymi na polecenie Pawła VI.
Tajemnice Ziemi Świętej
Najnowsze, długo oczekiwane wydanie bestsellerowego albumu Adama Bujaka o Ziemi Świętej. Dwa tysiące lat temu po spalonej słońcem Samarii, Galilei, Judei wędrował Chrystus. Teraz te same szlaki przeszło dwóch artystów. Twórca słowa i twórca obrazu. Poeta i fotografik – Marek Skwarnicki i Adam Bujak.
Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 2005-2015
Ks. prof. Waldemar Chrostowski, światowej sławy biblista i teolog, od dziecka pasjonujący się filatelistyką, przebywał na studiach w Rzymie w pierwszych pięciu latach pontyfikatu św. Jana Pawła II. Właśnie wtedy rozpoczął systematyczne gromadzenie, porządkowanie i opisywanie absolutnie unikatowego zbioru wszystkich „papieskich” walorów filatelistycznych, których liczba stale rosła.
Św. Jan Paweł II Wielki na drodze Chrystusa
Zamieszczone w tej książce rozważania Drogi Krzyżowej zostały napisane przez krakowskiego metropolitę abp. Marka Jędraszewskiego na nabożeństwo, które w roku 2020 miało zostać odprawione w Nowej Hucie. Nie mogło być odprawione z powodu pandemii koronawirusa. Ale te bardzo ciekawe, warte utrwalenia rozważania ukazują się w postaci książkowej.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.