Jak być dobrym tatą?

Nasi autorzy

Jak być dobrym tatą?

fot. Pexels (Josh Willink)

fot. Pexels (Josh Willink)

Bycie tatą to niezwykłe zadanie, pełne wyzwań i radości. Dla wielu ojców ojcostwo jest najwspanialszym źródłem radości w życiu. Bycie tatą dzieci otwiera przed mężczyzną nowe horyzonty i pozwala lepiej zrozumieć Boga jako Ojca, w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie doświadczyli.

Być świetnym ojcem to przede wszystkim być dobrym pasterzem. Niestety, w dzisiejszym świecie wiele osób dorasta bez ojca. Może to być skutkiem rozwodu rodziców, porzucenia przez ojca czy po prostu przez jego nadmierne zaangażowanie w pracę. Wiele dzieci nie ma bliskiej więzi z ojcem. Jednak niezależnie od naszych doświadczeń Dzień Ojca to doskonała okazja do refleksji nad ojcostwem i samym Bogiem. Znajomość Boga przypomina nam, że nigdy nie jesteśmy sami.

Podobnie jak dobry pasterz, dobrzy ojcowie są oddani swoim dzieciom. Wspólny czas jest nieoceniony. Wielu ojców stara się być przy swoich dzieciach – od gier, przez wydarzenia w szkole, po wycieczki do parku i zabawy w basenie. Dzieci uwielbiają, gdy ojcowie spędzają z nimi czas. Niezależnie od talentów ojca, dzieci chcą po prostu być z nim.

To ukazuje głęboki wgląd w to, kim jest nasz Bóg. Jesteśmy stworzeni, aby być z Nim, a On nigdy nie męczy się spędzaniem z nami czasu. Chrystus, używając obrazu pasterza, doskonale to ukazuje: gdziekolwiek jest owca, cokolwiek robi, zawsze widzi swojego pasterza. Owce czują się bezpieczne przy swoim pasterzu, wiedząc, że zapewni im wszystko, czego potrzebują.

Każdy z nas pragnie poczuć coś podobnego, patrząc na swojego tatę. Dlatego jeśli jesteś ojcem, spędzaj więcej czasu ze swoimi dziećmi. Jeśli twój tata jest wciąż obecny, daj mu więcej swojego czasu. Dobry ojciec, jak pasterz, zna swoje dzieci po imieniu. „Wzywa swoje owce po imieniu i wyprowadza je” (J 10,3). Zna różnicę między jedną a drugą owcą, zna ich indywidualne cechy.

Chrystus wzywa każdego z nas po imieniu, abyśmy bez zastrzeżeń Go naśladowali. „Moje owce słuchają mojego głosu” – powiedział Jezus (J 10,27). W Dniu Ojca jesteśmy zaproszeni, aby nie tylko usłyszeć głos naszych ojców, ale także z miłością odpowiadać na ich wezwania, jak i na wezwanie naszego Ojca w niebie.

Ojcowie mówią do swoich dzieci po imieniu z wielu powodów: aby zwrócić ich uwagę, poprowadzić je, zdyscyplinować. Wielu młodych ojców nauczyło się, że aby zwrócić na siebie uwagę swoich dzieci, często muszą podejść bliżej, zbliżyć się do nich. W każdej chwili naszego życia Ojciec woła nasze imię. Czasem potrzebujemy tylko wiedzieć, że On jest z nami. W innych momentach możemy potrzebować korekty lub wskazówek.

Wreszcie, jak dobry pasterz, ojcowie są gotowi poświęcić wszystko dla swoich rodzin. Kiedy nadchodzą wyzwania, nie ma takiej rzeczy, której tata nie zrobiłby dla swoich dzieci. To najbardziej odczuwalne jest w pierwszych dniach życia dziecka. Matka robi tak wiele, a między nią a dzieckiem istnieje naturalna więź. Każdy rodzic oddaje życie za swoje dziecko, które jest jeszcze bardziej bezbronne niż bezdomna owca.

Kiedy rodzą się dzieci, komplikacje mogą wymagać, aby ojcowie spędzali bezsenne noce, podczas gdy matki odpoczywają. Te pierwsze dni wymagają poświęcenia, czujności i gotowości do zrobienia wszystkiego dla bezpieczeństwa dzieci.

Bycie wspaniałym tatą oznacza bycie podobnym do Chrystusa. To bycie pasterzem, który zna swoje owce, woła je po imieniu i jest gotów poświęcić wszystko dla ich dobra. Tylko wtedy, gdy ojcowie staną się takimi pasterzami dla swoich dzieci, można być pewnym, że stają się naprawdę wspaniałymi ojcami.

Źródło: National Catholic Register, TP

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Święta Rodzina

Święta Rodzina

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

 

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

Jolanta Sosnowska

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.

 

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

ks. Waldemar Chrostowski

Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.

 

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.

 

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Jolanta Sosnowska, Leszek Sosnowski, Ryszard Kantor

Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.

 

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

 

Nauczanie wolnego narodu. Wyd. II 2024

Nauczanie wolnego narodu. Wyd. II 2024

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

Na progu transformacji ustrojowej, podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r., Papież dobitnie zwracał uwagę, że prawdy Dekalogu są fundamentalne, że jedynie za nimi należy podążać, a nie ulegać fascynacji bardzo szkodliwymi nowinkami światopoglądowymi.

 

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.

 

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

 

.

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

Jeszcze nic straconego

Jeszcze nic straconego

Wojciech Roszkowski

Książka utrzymana jest w konwencji ciekawej rozmowy, ma charakter wspomnieniowy. To subtelny obraz jakże interesującej sylwetki prof. Wojciecha Roszkowskiego. Poznajemy jego imponującą naukowo-pisarską karierę i nader ciekawe koleje życia. Autor do celebrytów nie należy, obca jest mu autoreklama, toteż próżno by szukać o nim plotkarskich ciekawostek w mediach. Tu też nie skupia się na błahostkach.

 

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.