George Weigel: Św. Janie Pawle II, módl się za nami! Refleksje nad dziesięcioleciem kanonizacji
Czas płynie z różną prędkością w różnych okresach życia. Gdy wspominam lata szkolne, wydają mi się one naprawdę odległe jak zlodowacenie Würm. Jednak siedząc 27 kwietnia w południowym transepcie bazyliki św. Piotra w Watykanie, miałem wrażenie, że dziesięciolecia minęły z prędkością hipersoniczną. Była to 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, co uświadomiło mi, jak szybko przemija czas. Tempus fugit, rzeczywiście!
Pamiętam dobrze ten moment sprzed dziesięciu lat, kiedy papież Jan Paweł II został kanonizowany razem z Janem XXIII. Niektórzy twierdzili, że była to próba odwrócenia uwagi od Jana Pawła II przez papieża Franciszka. Jednak moim zdaniem było to rzeczywiście słuszne i sprawiedliwe, aby dwie ikony Soboru Watykańskiego II – papież, który zwołał Sobór, oraz papież, który go autorytatywnie zinterpretował i wzywał do „nowej ewangelizacji” – zostały wspólnie kanonizowane.
Rocznicowa Msza św. była okazją do przypomnienia sobie dziedzictwa Jana Pawła II. Organizowana przez jego długoletniego sekretarza i powiernika, kardynała Stanisława Dziwisza, była pełna symboliki i wspomnień. Kardynał Dziwisz, emerytowany arcybiskup krakowski, swoim biskupim mottem Sursum Corda (W górę serca) idealnie oddał wpływ papieża Polaka na światowy Kościół.
Głównym celebransem był kardynał Giovanni Battista Re, dziekan kolegium kardynałów i wieloletni sostituto Sekretariatu Stanu pod przewodnictwem Jana Pawła II. Nawet w wieku 90 lat kardynał Re zachował energię, którą demonstrował podczas swojej kariery. Jego oddanie dla Jana Pawła II było widoczne na każdym kroku.
Obecność kardynała Camillo Ruiniego, wielkiego wikariusza Jana Pawła II dla diecezji rzymskiej, była równie wzruszająca. Mimo poruszania się na wózku inwalidzkim 93-letni kardynał Ruini przybył, aby uczcić człowieka, którego wizja misjonarstwa i reformy Kościoła była jego życiową misją. Zastanawiałem się, jak wyglądałaby sytuacja, gdyby papież Benedykt XVI mianował Ruiniego swoim sekretarzem stanu.
Nie można też pominąć kontrowersyjnej postaci arcybiskupa Vincenzo Paglii. Przez 26 i pół roku służył on Janowi Pawłowi II, ale w ostatniej dekadzie przeprowadził znaczące zmiany w Instytucie Jana Pawła II ds. Małżeństwa i Rodziny, które wielu uznało za likwidację charakterystycznych inicjatyw polskiego papieża. Ten niegdyś tętniący życiem ośrodek intelektualny obecnie ma niewielu studentów.
Msza zakończyła się złożeniem wieńca z kwiatów na grobie Jana Pawła II oraz specjalną modlitwą, która podkreślała chrystocentryczny charakter pontyfikatu papieża i jego główne obawy:
„O Święty Janie Pawle, z okna nieba udziel nam swojego błogosławieństwa! Pobłogosław Kościół, który tak bardzo umiłowałeś i odważnie służyłeś na drogach świata, aby nieść Jezusa wszystkim i wszystkich do Jezusa. Usłyszmy jeszcze raz Twoje potężne wołanie: 'Otwórzcie, otwórzcie szeroko drzwi Chrystusowi!'. Pomóż nam otworzyć drzwi naszych serc Jezusowi, abyśmy mogli być dzisiaj niestrudzonymi misjonarzami Ewangelii. Błogosławcie młodych, którzy byli waszą wielką pasją... Błogosławcie rodziny, błogosławcie każdą rodzinę. Ty, który odczułeś atak szatana na tę cenną iskrę nieba, którą Bóg rozpalił na ziemi, uczyń nas silnymi i odważnymi w obronie rodziny… Otwórzcie nowe drogi do Miłosierdzia Bożego, które Jezus uczynił blisko nas w Sakramencie Przebaczenia, w Najświętszej Eucharystii i w Miłosierdziu, które przemienia nas w okno Bożej Miłości. Amen. Św. Janie Pawle II, módl się za nami”.
Dziedzictwo Jana Pawła II pozostaje żywe i inspirujące. Jego wpływ na Kościół i świat jest niezaprzeczalny, a modlitwy kierowane do niego świadczą o głębokiej wierze, jaką wzbudzał w wiernych. Jego wizja Kościoła, misjonarstwa i nowej ewangelizacji pozostaje aktualna i motywująca dla kolejnych pokoleń katolików.
George Weigel
George Shillow Weigel (ur. 1951 w Baltimore) − amerykański pisarz katolicki, teolog, działacz społeczny i polityczny, autor biografii papieża Jana Pawła II „Świadek nadziei”. Główną część twórczości pisarskiej Weigla zajmują sprawy religii i kultury; jest uważany za pisarza ortodoksyjnego w kwestiach wiary i pod tym względem porównywany do papieża Jana Pawła II i Benedykta XVI.
Źródło: National Catholic Register, TP
Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI
Benedykt XVI należał do największych w dziejach papieży – przyjaciół Rzeczypospolitej, co zostało w tej książce mocno zaakcentowane. Autorka, znana z wielu książek i artykułów m.in. upamiętniających św. Jana Pawła II, przedstawia tu wszakże całe życie Josepha Ratzingera. Poznajemy jego bawarskie korzenie, brnąc także przez ponure czasy hitlerowskiego reżimu.
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.
Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 2005-2015
Ks. prof. Waldemar Chrostowski, światowej sławy biblista i teolog, od dziecka pasjonujący się filatelistyką, przebywał na studiach w Rzymie w pierwszych pięciu latach pontyfikatu św. Jana Pawła II. Właśnie wtedy rozpoczął systematyczne gromadzenie, porządkowanie i opisywanie absolutnie unikatowego zbioru wszystkich „papieskich” walorów filatelistycznych, których liczba stale rosła.
PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.
Totus Tuus
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.
Wstańcie, chodźmy!
Albumowe wydanie bestsellerowego dzieła Jana Pawła II, w którym na prawie 300 fotografiach ukazane zostały osoby i miejsca, o których Papież pisze w swoim tekście. Przez karty albumu przewijają się najwybitniejsze postaci powojennej historii Polski - Prymas Tysiąclecia i inni wybitni hierarchowie Kościoła, znakomici artyści, działacze podziemia, zasłużeni legioniści oraz zwykli ludzie, jak choćby mieszkańcy podhalańskiej wsi czy krakowskich Bieńczyc.
Poezje zebrane. Tryptyk rzymski
Wielkie Wydanie Jubileuszowe! Album na 25 rocznicę Pontyfikatu i na 83. urodziny Ojca Świętego! Zawiera wszystkie wiersze i poetyckie medytacje, jakie napisał Karol Wojtyła oraz bestseller Jana Pawła II "Tryptyk rzymski". Książka ta to dokument nie mający precedensu w historii polskiej literatury.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.