Eurowybory a polityka klimatyczna: co dalej z Zielonym Ładem?

Nasi autorzy

Eurowybory a polityka klimatyczna: co dalej z Zielonym Ładem?

fot. Pixabay fot. Pixabay W części krajów trwa jeszcze liczenie głosów w eurowyborach, jednak już teraz widać pewne tendencje. Niektóre środowiska naukowe nazywają to „przesunięciem w prawo” i jakkolwiek rozumienie prawicy na świecie jest różne,  pozwala to mieć nadzieję na to, że absurdalna polityka klimatyczna forsowana przez eurokratów zostanie przynajmniej złagodzona.

Europejska Partia Zielonych straciła w tych wyborach najwięcej (ma to być 18 mandatów mniej), największym ugrupowaniem ma być w tej kadencji Europejska Partia Ludowa, przez niektóre środowiska określana jako „prawicowa”. Jak twierdzi Carissa Wong, autorka portalu Nature.com, spowodowały to odbywające się w całej Europie protesty rolników, które jeszcze przed wyborami skłoniły UE do wycofania się z niektórych planów, m.in. zmniejszenia o połowę zużycia pestycydów w sektorze rolnym do 2030 r. Pomimo ogólnych słabych wyników Zieloni utrzymali lub zyskali mandaty w Danii, Szwecji i Holandii.

Zdaniem Wong wynik wyborów „pokazuje, że zmiany klimatyczne przestały być priorytetem dla wyborców” ze względu na rosnące koszty życia i wojnę na Ukrainie.  Jednocześnie podkreśla ona, że zdaniem naukowców jest mało prawdopodobne, by Zielony Ład został całkowicie wycofany.

Przypomnijmy – Europejski Zielony Ład, zaproponowany po raz pierwszy przez Komisję Europejską w 2019 r., to zestaw polityk, których celem jest ograniczenie do 2030 r. emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o 55% w stosunku do poziomu z 1990 r. i osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r.

Aurélien Saussay, ekonomista ds. ochrony środowiska w londyńskiej School of Economics and Political Science twierdzi, że z sondaży wynika, że coraz mniej jest osób, które nie akceptują obecnego podejścia UE do tzw. zmian klimatycznych czy wpływu działalności człowieka na klimat. Jednocześnie uważa on, że trudności, które pojawiają się przy wdrażaniu działań „proklimatycznych” biorą się nie z kwestionowania samej istoty podejścia do „zmian klimatycznych”, a z wpływu tych działań na codzienne nawyki ludzi i ich poziom życia.

Zarówno Saussay, jak i Richard Klein ze Stockholm Environment Institute uważają, że przy obecnym składzie europarlamentu będzie trudniej prowadzić „ambitną” politykę klimatyczną, Klein wspomina także o możliwym obcięciu funduszy na wdrażanie zaplanowanych działań.

Jak przypomina Saussay, jednym z pierwszych zadań eurodeputowanych będzie wybór kolejnego przewodniczącego Komisji Europejskiej, przy czym obecna przewodnicząca Ursula von der Leyen z EPP ma nadzieję na drugą kadencję. Dopóki to nie zostanie rozstrzygnięte i dopóki nie zostanie wyłoniony i kolejny komisarz ds. klimatu, trudno z całą pewnością powiedzieć, jak ułożą się działania UE w dziedzinie klimatu w ciągu najbliższych kilku lat, mówi Aurélien Saussay.

AD, za: nature.com

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

 

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Jolanta Sosnowska, Leszek Sosnowski, Ryszard Kantor

Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.

 

 

Europa krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga

Europa krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga

Adam Bujak, kard. Stanisław Nagy

Zdecydowany głos w obronie krzyża w dobie otwartej walki z symbolem chrześcijańskiej wiary w szkołach, urzędach i tak zwanej przestrzeni publicznej. W imię fałszywie pojmowanej wolności i tolerancji walczy się nie tylko z odwiecznymi symbolami naszej wiary, lecz z nią samą. Na to zgody nie ma! Krzyż, znak męki i zwycięstwa Chrystusa od wieków inspiruje artystów do tworzenia wybitnych dzieł sztuki. Stanowi symbol chrześcijańskiej tradycji.

 

 

Europa zjednoczona w Chrystusie

Europa zjednoczona w Chrystusie

Jan Paweł II

Pełna, zawierająca 82 teksty antologia wypowiedzi św. Jana Pawła II na temat wspólnej Europy i jej chrześcijańskich korzeni, od czerwca 1979 do lipca 2002 r. Wielki Syn polskiej ziemi przez cały swój pontyfikat dążył i nawoływał do pojednania. Dziś, kiedy Stary Kontynent wydaje się zapominać o chrześcijańskich źródłach swej kultury, słowa Świętego powinny stać się dla Europejczyków, a przede wszystkim Polaków najpewniejszym drogowskazem. Papież udziela m.in.

 

 

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

 

 

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.