Eskalacja napięć na Półwyspie Koreańskim. Balony ze śmieciami i wojna propagandowa

Nasi autorzy

Eskalacja napięć na Półwyspie Koreańskim. Balony ze śmieciami i wojna propagandowa

fot. Pexels (Gije Cho)

fot. Pexels (Gije Cho)

W ostatnich dniach Półwysep Koreański ponownie stał się areną niemałych napięć, gdy Korea Północna wysłała nową falę balonów załadowanych śmieciami w kierunku swojego południowego sąsiada. Te działania, które Seul określa jako „podłe i niebezpieczne”, są odpowiedzią na wznowienie przez Koreę Południową nadawania propagandy przez głośniki wzdłuż granicy.

Oświadczenie Kim Jo Dzong i ostrzeżenie dla Seulu

Siostra przywódcy Korei Północnej, Kim Jo Dzong, w swoim oświadczeniu ostrzegła Seul przed kontynuowaniem „wojny psychologicznej”. W wystąpieniu przekazanym przez północnokoreańskie media państwowe Kim Jo Dzong zaznaczyła, że wznowienie nadawania propagandy przez głośniki jest „wstępem do bardzo niebezpiecznej sytuacji”. Zagroziła „nową kontrakcją”, jeśli Południe nie zaprzestanie tych działań i nie powstrzyma aktywistów przed wysyłaniem antypółnocnokoreańskich ulotek przez granicę.

Odpowiedź Korei Południowej

Południowokoreańscy Połączeni Szefowie Sztabów (JCS) oświadczyli, że Korea Północna jest „w pełni odpowiedzialna” za obecną eskalację napięć i wezwali Północ do natychmiastowego zaprzestania wysyłania balonów z odpadami. W poniedziałkowym oświadczeniu rzecznik JCS nie wskazał, czy Południe będzie nadal nadawać przez głośniki, zaznaczając jedynie, że wojsko będzie prowadzić swoje działania „z elastycznością w zależności od sytuacji strategicznej i operacyjnej”.

Wojna balonowa

W ostatnich tygodniach Północ wysłała ponad tysiąc balonów załadowanych śmieciami przez silnie ufortyfikowaną granicę, twierdząc, że jest to odpowiedź na długoletnią praktykę południowokoreańskich grup aktywistów, którzy wysyłają balony z antypółnocnokoreańskimi ulotkami do Korei Północnej. W poniedziałek rano południowokoreańskie wojsko znalazło na swoim terytorium około 50 balonów, z których wiele zostało zniesionych przez wiatr z powrotem do Korei Północnej.

Propaganda i kontrabanda

W czwartek południowokoreańscy aktywiści wysłali balony z setkami tysięcy ulotek potępiających przywódcę Kim Dzong Una oraz 5000 pendrive'ów zawierających K-pop i K-dramaty. Korea Północna, odizolowana od reszty świata, utrzymuje ścisłą kontrolę nad informacjami docierającymi do jej mieszkańców. Zagraniczne materiały, w tym filmy i książki, są zakazane, a osoby złapane z taką kontrabandą spotykają surowe kary.

Pogorszenie sytuacji

W zeszłym tygodniu rząd Korei Południowej zawiesił porozumienie z 2018 roku mające na celu zmniejszenie napięć militarnych z Północą, umożliwiając wznowienie transmisji propagandowych i potencjalne wznowienie ćwiczeń wojskowych wzdłuż granicy. Eskalacja „wet za wet” wzbudza obawy dotyczące potencjalnych odwetowych działań wojskowych, a sytuacja na Półwyspie Koreańskim staje się coraz bardziej niepewna.

Spojrzenie w przyszłość

Czy wzajemne działania propagandowe doprowadzą do poważniejszej eskalacji konfliktu? Jak długo obie Koree będą kontynuować tę wojnę na słowa i balony? Świat patrzy z niepokojem, obawiając się, że napięcia na Półwyspie Koreańskim mogą przerodzić się w coś znacznie bardziej niebezpiecznego.

Źródło: CNN, TP 

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

 

"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku. 
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

 

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Andrzej Nowak

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.