Dziś Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego. Ks. prof. Waldemar Chrostowski pokazuje, że znaczkami można opowiadać historię
Niektóre ze znaczków ze św. Janem Pawłem II przedstawione w albumie ks. prof. Waldemara Chrostowskiego. fot. z albumu "Św. Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 2005 - 2015", wyd. Biały Kruk Z okazji Światowego Dnia Poczty i Światowego Dnia Znaczka Pocztowego przypominamy o niezwykłej kolekcji znaczków, jaką zgromadził ks. prof. Waldemar Chrostowski. Ten znany i ceniony biblista zebrał walory, jakie różne kraje wydały, by upamiętnić papieża Jana Pawła II, a Biały Kruk opublikował tą kolekcję w formie pięknych albumów. Jak zaczęło się to kolekcjonowanie, gdzie można te znaczki obejrzeć, ile ich jest? O tym poniżej w tekście Jerzego Bielawskiego.
Co zawiera album?
Album obejmuje (...) nieco ponad dekadę, która upłynęła po śmierci Ojca Świętego. Omawiane dzieło poprzedza przedmowa autora i wstęp dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego – instytucji, która sprawuje patronat nad publikacją. Główną część pracy poprzedzają trzy rozdziały: „Zasady systematyzacji”, „Wykaz emisji” i „Wykaz Zarządów Pocztowych, które emitowały znaczki z Janem Pawłem II”. Natomiast podstawowy trzon opracowania stanowi dział „Reprodukcje i opisy”, liczący 421 stron dużego formatu. Obejmuje on wszystkie emisje wprowadzone do obiegu przez oficjalnie uznane zarządy pocztowe na świecie, będące członkami UPU (Universal Postal Union – Światowy Związek Pocztowy).
Omawiana publikacja obejmuje 363 emisje, na które składają się 923 znaczki, 322 arkusiki i 197 bloków – łącznie 1442 walory wprowadzone do obiegu pocztowego przez 101 administracji pocztowych w okresie od 6.04.2005 roku do 21.12.2015 roku.
Tematyczny podział znaczków
Prezentowane emisje można podzielić na cztery grupy. Na pierwszą, niezwykle liczną, składają się znaczki, bloki i arkusiki upamiętniające śmierć Jana Pawła II oraz czas żałoby. W okresie, który nastąpił bezpośrednio po śmierci Ojca Świętego, stało się widoczne, jak szerokie i powszechne było jego oddziaływanie. W pierwszych tygodniach emisje papieskie były bardzo częste. Walory upamiętniające tę niezwykłą osobę i pontyfikat ukazywały się niemal wszędzie, głównie jednak w krajach, które już wcześniej emitowały znaczki z jego podobizną.
Druga grupa nawiązuje do rocznic ważnych wydarzeń, głównie pielgrzymek apostolskich, związanych z jego działalnością i nauczaniem.
Grupa trzecia obejmuje walory wprowadzone do obiegu pocztowego dla upamiętnienia beatyfikacji Papieża Polaka dokonanej 1.05.2011 roku przez Benedykta XVI.
Czwarta grupa natomiast gromadzi walory upamiętniające kanonizację św. Jana Pawła II, której dokonał 27.04.2014 roku papież Franciszek. Wymienione wydarzenia znalazły odbicie w bardzo licznych emisjach znaczków „papieskich” na całym świecie.
Skąd pochodzą poszczególne znaczki?
Zbiór papieskich znaczków pocztowych w omawianym dziele otwiera emisja poczty Paragwaju wprowadzona do obiegu 6.04.2005 roku oraz emisje Chorwacji, Polski i Rumunii, wydane 8.04.2005 roku. Natomiast z datą 12.04.2005 roku Poczta Watykanu wydała serię trzech znaczków „Sede Vacante 2005”, upamiętniającą śmierć Jana Pawła II i wybór jego następcy. Publikację zamyka emisja Liberii wprowadzona do obiegu pocztowego 21.12.2015 roku. Porównując liczbę emisji pocztowych z okresu pontyfi katu Jana Pawła II, trwającego ponad ćwierć wieku, z tymi, które ukazały się w ciągu niespełna jedenastu następnych lat, widać bardzo wyraźny wzrost i dużą różnorodność występujących na nich wątków i motywów. Zarówno liczba, jak i bogactwo tematyczne papieskich walorów są imponujące.
Ks. prof. Chrostowski i znaczki
Przy omawianiu tego wyjątkowego dzieła o tematyce papieskiej na znaczkach pocztowych wypada postawić pytanie, skąd u Autora pojawiło się zainteresowanie takim tematem. „Bardzo wcześnie, bo jeszcze w seminarium duchownym – powiedział ks. prof. Chrostowski – zbierałem znaczki związane z tematyką Starego Testamentu. W okresie moich studiów w Rzymie kupowałem znaczki w pobliskim sklepie filatelistycznym. W maju 1979 roku wstąpiłem do niego, a sprzedawca pokazał mi serię trzech znaczków Dominikany emitowanych z okazji Wielkiego Tygodnia 1979. Na jednym przedstawiono Jezusa dźwigającego krzyż, na drugim Ukrzyżowanie, a na trzecim Jana Pawła II udzielającego wielkanocnego błogosławieństwa Urbi et Orbi. (…) Na moją uwagę, że znaczki nawiązują do Nowego Testamentu, sprzedawca zwrócił moją uwagę na papieża i wyraził głęboką prawdę, że jeżeli nie wy będziecie to zbierać, to kto, to jest wasz papież. Okazało się, że był to jeden z pierwszych znaczków z Janem Pawłem II. W taki oto sposób stałem się właścicielem swojej pierwszej emisji z motywem papieskim. Następnie dochodziły już kolejne walory Gabonu, Salwadoru, Kamerunu, Watykanu i innych państw”.
Aktualna edycja stanowi szóstą w kolejności publikację prezentującą walory pocztowe z Janem Pawłem II w opracowaniu ks. prof. Chrostowskiego. Pierwsza ukazała się w 1988 roku, druga wiosną 1991 roku, trzecia w 1997 roku, czwarta, w ekskluzywnej szacie graficznej, ukazała się z okazji 25-lecia pontyfikatu.
Kolekcja papieska Księdza Profesora była wielokrotnie eksponowana, ale najbardziej znacząca wystawa tych walorów, zatytułowana "Papież Pielgrzym. Jan Paweł II na znaczkach pocztowych", miała miejsce w ostatniej dekadzie czerwca 2011 roku w Pałacu Narodów w Genewie. Ekspozycja została zorganizowana pod patronatem genewskiego oddziału Organizacji Narodów Zjednoczonych, Nuncjatury Apostolskiej przy ONZ, Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej oraz Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii. Obejrzało ją ponad dziesięć tysięcy osób.
Autor za swoje wyjątkowe opracowania otrzymał wiele medali na krajowych i światowych wystawach filatelistycznych.
Walory albumu Białego Kruka
Obecne opracowanie, podobnie jak poprzednie, ma na celu m.in. pomóc filatelistom we właściwym zorientowaniu się w bardzo szerokiej dziedzinie, jaką stanowią walory papieskie. Prezentowany w albumie zbiór stanowi też ostrzeżenie przed nabywaniem przez kolekcjonerów różnych tzw. wydań papieskich, imitujących tylko walory pocztowe, niemających oficjalnej wartości obiegowej.
Wszystkie emisje zostały zaprezentowane w układzie chronologicznym według daty wprowadzenia do obiegu. Obok daty wydania widnieje numer porządkowy danej emisji, pod datą występuje numer waloru według katalogu Michla. Przy nazwie państwa często znajduje się cyfra rzymska określająca kolejne emisje papieskie w danym kraju. Brak jej oznacza, że jak dotąd w danym państwie wydano jeden walor z Janem Pawłem II. W każdym przypadku Autor podał tytuł emisji w języku oryginalnym i przekładzie polskim. Nazwa emisji określa okoliczności i cel jej wydania. Numeracja zamieszczonych znaczków została zaznaczona pogrubioną czcionką. W przypadku emisji, w której tylko jeden walor dotyczy Jana Pawła II, natomiast pozostałe poświęcone zostały innemu tematowi, pogrubiona czcionka wskazuje na walor papieski, natomiast zwyczajna określa numerację pozostałych walorów danej emisji. Wszystkie walory (znaczki, bloki i arkusiki) zostały ułożone według rosnącej wartości nominalnej. W obrębie serii znaczki zostały opatrzone cyframi arabskimi wskazującymi ich własną kolejność. Obok reprodukcji walorów ukazanych w skali 1:1 znajdują się ich opisy zawierające informacje dotyczące przedstawionych osób, miejsc i wydarzeń. Przy części emisji podano informację o ewentualnym istnieniu innych form wydawniczych, jak znaczki bez perforacji, czarnodruki i bloki ministerialne. Dodać należy, że tzw. bloki ministerialne to wydawnictwa niskonakładowe, o charakterze pamiątkowym, niedopuszczane do obiegu pocztowego.
Ksiądz Profesor stworzył niepowtarzalne dzieło, zadał sobie w tym celu wiele trudu i wykonał bezsprzecznie benedyktyńską pracę. Jego dokonanie udowadnia, jak wielkie znaczenie wniósł pontyfikat Papieża Polaka, pomaga zrozumieć sens papieskiej ewangelizacji. Dzięki filatelistycznej dokumentacji całego pontyfikatu św. Jana Pawła II oraz wydarzeń związanych z jego osobą w kolejnych latach, łatwiej można zrozumieć charyzmatyczne oddziaływanie i ogromną jego popularność w świecie. W pierwszym rzędzie interesującą grupę stanowią walory ukazujące Papieża Polaka w kontekście dziejów papiestwa, zwłaszcza pontyfikatów jego poprzedników: Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła I.
św. Jan Paweł II na znaczkach pocztowych
Okoliczności, w jakich ukazywały się znaczki pocztowe z motywami nawiązującymi do osoby i pontyfikatu Jana Pawła II, były bardzo różne. Ważnym kontekstem była teologia posługi apostolskiej. Poprzez znaczki pocztowe wyrażano podziw i szacunek wobec osoby papieża oraz uznanie dla jego posłannictwa. Duża część papieskich emisji pocztowych poświęcona była podróżom apostolskim, które stały się wymownym i skutecznym środkiem ewangelizacji współczesnego świata, przysparzając Ojcu Świętemu wiele uznania i sympatii.
W licznych emisjach pocztowych znalazły swoje odbicie takie motywy, jak wielkie wydarzenia kościelne i narodowe, inicjatywy na rzecz pokoju, działalność dyplomatyczna, spotkania z wybitnymi przedstawicielami życia publicznego i przywódcami wielu państw, działalność charytatywna i nauczanie, beatyfikacje i kanonizacje, a także upamiętnianie wielkich rocznic, mających związek z tym doniosłym pontyfikatem.
Poczty wielu państw nawiązywały do tego, co uznały za specyficzne dla jego osoby i posługi, a mianowicie pobożność Maryjną i polskość. Na setkach znaczków Ojciec Święty został przedstawiony z duchownymi i politykami, którzy gościli go u siebie bądź których przyjmował w Watykanie. Część tych wydań miała wyraźny podtekst polityczny, wskazując na aktualne w tamtym czasie tendencje, sojusze i antagonizmy. Wiele z nich przeszło już do historii, nastąpiły bowiem w wielu krajach nieodwracalne przemiany polityczne i społeczne. Święty Jan Paweł II stał się fenomenem nie tylko w skali naszego narodu, nie tylko w skali Kościoła, ale nade wszystko w skali ludzkości.
Na koniec nasuwa się stwierdzenie, że ten przebogaty zbiór papieski tworzy różnobarwną, utrwaloną na znaczkach pocztowych opowieść o długim i niezwykłym pontyfikacie Ojca Świętego rodem z naszej Ojczyzny, a po jego śmierci niesie pokłosie jego misji apostolskiej. Dlatego dla nas, Polaków, niezwykle ważne jest to, że żaden człowiek na świecie nie doczekał się takiej ilości znaczków na swój temat.
Unikatowy zbiór papieskich znaczków pocztowych świata ks. prof. Waldemar Chrostowski, jako akt wdzięczności wobec św. Jana Pawła II za to, co zrobił dla Kościoła powszechnego, a dla polskiego narodu w szczególności, przekazał do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
***
Powyższe fragmenty pochodzą z artykułu Jerzego Bielawskiego, który ukazał się w miesięczniku WPiS nr 129; śródtytuły pochodzą od redakcji; red. AD.
Zapraszamy do naszej Księgarni po książki o znaczkach, a także po inne publikacje ks. prof. Waldemara Chrostowskiego:
Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 2005-2015
Ks. prof. Waldemar Chrostowski, światowej sławy biblista i teolog, od dziecka pasjonujący się filatelistyką, przebywał na studiach w Rzymie w pierwszych pięciu latach pontyfikatu św. Jana Pawła II. Właśnie wtedy rozpoczął systematyczne gromadzenie, porządkowanie i opisywanie absolutnie unikatowego zbioru wszystkich „papieskich” walorów filatelistycznych, których liczba stale rosła.
Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 1978-2005
Zbiór ponad 2 000 walorów filatelistycznych!
Trudno byłoby uwierzyć, jak bardzo św. Jan Paweł II stanowił inspirujący motyw dla twórców znaczków pocztowych, gdyby nie ten wielki album, ilustrujący dorobek w tej dziedzinie. Ks. prof. Waldemar Chrostowski, od dziecka pasjonujący się filatelistyką, zgromadził absolutnie unikatowy zbiór wszystkich walorów filatelistycznych, jakie ukazały się podczas pontyfikatu naszego wielkiego rodaka.
Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym
Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.
Kobiety w Piśmie Świętym
Ewa, Sara, Anna, Miriam czy Estera – jakże często słyszymy te imiona; są one nierozerwalnie połączone z Pismem Świętym i całą historią Zbawienia. Ale kim są postacie kryjące się za tymi imionami? Co o nich wiemy i czego te wspaniałe kobiety uczą nas dzisiaj? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ks. prof.
Święty Prymas. Wyd. II 2021
Był nie tylko wielkim prymasem i wielkim patriotą. Był wielką nadzieją Polaków, tej olbrzymiej większości narodu, która nie zamierzała ulegać bolszewizacji. Był naszą ostoją. Nie lękał się ani komunistycznych gróźb, ani więzienia, ani życia w nieustannej walce. Zawierzył swój los Maryi, Pani Jasnogórskiej, w niej szukał wzmocnienia oraz pociechy – i znajdował! Również przyszłość całego narodu oddał Jej w opiekę.
Święta Rodzina
W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej
Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.
Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe
"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku.
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.
AD
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.