Dramat Kościoła w Nikaragui trwa. Reżim Daniela Ortegi uwięził kolejnych kapłanów

Nasi autorzy

Dramat Kościoła w Nikaragui trwa. Reżim Daniela Ortegi uwięził kolejnych kapłanów

Katedra św. Piotra w Matagalpa, stolicy najbardziej dotkniętej prześladowaniami diecezji. fot. autorstwa Rommel F. Mend - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50067549 Katedra św. Piotra w Matagalpa, stolicy najbardziej dotkniętej prześladowaniami diecezji. fot. autorstwa Rommel F. Mend - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50067549 Od początku sierpnia rząd Nikaragui bezprawnie przetrzymywał co najmniej 13 księży, diakonów i członków zgromadzeń zakonnych w ramach najgorszej fali prześladowań Kościoła od początku roku.

 

Kolejni księża aresztowani

O niedawnych aresztowaniach 12 duchownych poinformowała Nikaragua Nunca Más (Nikaragua Nigdy Więcej, NNM), grupa założona przez siedmiu nikaraguańskich działaczy na rzecz praw człowieka wygnanych na Kostarykę w 2019 r. Według doniesień większość zatrzymanych pracowała w diecezji Matagalpa, którą zarządza z wygnania bp Rolando Alvarez.

Według doniesień lokalnej prasy, trzynasty kapłan, ks. Harvin Torrez, który stoi na czele seminarium w Matagalpa, został aresztowany 5 sierpnia br.

3 sierpnia NNM wydała oświadczenie, w którym informuje, że ​​„wiele parafii było prześladowanych” i że nie ma informacji na temat aktualnego miejsca pobytu części zatrzymanych księży.

W grupie dwunastu aresztowanych na początku sierpnia znaleźli się:

ojciec Ulises Vega i ojciec Edgard Sacasa, dwaj obecni administratorzy diecezji Matagalpa;

ojciec Marlon Velasquez, wikariusz parafii Santa Lucia w Ciudad Dario;

ojciec Francisco Tercero ze wspólnoty Solingalpa;

ojciec Jairo Pravia i Ojciec Victor Godoy, odpowiedzialni za parafię Niepokalanego Poczęcia Maryi w Sebaco;

urodzony w Meksyku ksiądz Raúl Villegas, który pracował w parafii w Matiguas;

ojciec Antonio Lopez;

ojciec Salvador Lopez;

diakon Ervin Aguirre;

dwóch zakonników - ojciec Silvio José Romero i ojciec Ramon Morras.

Cierpienie całego Kościoła

Co więcej,  w styczniu łącznie 15 księży, dwóch seminarzystów i dwóch biskupów – w tym Rolando Alvarez, biskup Matagalpa – zostało wysłanych do Watykanu na wygnanie.

Jak przypomina NNM, Kościół w Nikaragui doświadcza także innych form prześladowań, takich jak zdelegalizowanie rozgłośni radiowej Radio Maria, która w Ameryce Środkowej działa od 24 lat.

„Od 2018 roku reżim Daniela Ortegi i Rosario Murillo unieważnił status prawny co najmniej 419 organizacjom obywatelskim, zarówno katolickim, jak i protestanckim, a także katolikom, zakonnicom katolickim, pracownikom organizacji katolickich i środków komunikacji, a osoby świeckie były również ofiarami przemocy ze strony państwa”, pisze organizacja w swoim liście. Stowarzyszenie domaga się natychmiastowego uwolnienia przetrzymywanych księży i 140 Innych więźniów politycznych, wśród których jest 25 kobiet.

Parafie bez kapłanów

Między lutym 2023 a styczniem 2024 przynajmniej 34 kapłanów zostało wygnanych przez reżim Ortegi, co oznacza utratę jednej piątej z ogólnej liczby księży w Nikaragui. Najbardziej pod tym względem ucierpiały diecezje Matagalpa (obecnie z 70 kapłanów pozostało tam tylko 22), Siuna, Bluefields, Estelí i Managua.

Działacze na rzecz praw człowieka mówią o trwałym i jednocześnie nasilającym się kryzysie i obawiają się o warunki, w jakich przetrzymywani są aresztowani kapłani; obawy te biorą się z tego, że chociażby ks. Marlon Velasquez „został brutalnie porwany przez agentów reżimu w Ciudad Dario i zabrany w nieznane miejsce w Managui”.

W obronie prześladowanych

Ks. Erick Díaz, obecnie przebywający na wygnaniu w Stanach Zjednoczonych, zamieścił w serwisie X informację, że wszystkie tego typu zdarzenia miały miejsce „wtedy, kiedy świat patrzył na wydarzenia w Wenezueli”.

„Prawie całe nasze duchowieństwo zostało wygnane, uwięzione, parafie pozostawiono same sobie. Księża są niewinni. Dość prześladowań religijnych”, zaapelował duchowny.

Alvaro Leiva Sanchez, szef Nikaraguańskiego Stowarzyszenia Obrony Praw Człowieka (ANPDH) z wygnania w Kostaryce twierdzi, że reżim Ortegi nie uznaje ograniczeń w swoich działaniach i wciąż będzie wysyłał tą samą wiadomość tym, którzy jeszcze ośmielają się odezwać krytycznie.

„Kościół nie jest wyjątkiem w tej sytuacji. Dziś mamy Kościół zdziesiątkowany po zatrzymaniach i deportacjach tak wielu duchownych, którzy nie zrobili nic poza wspominaniem o łamaniu praw człowieka w Nikaragui”, uważa działacz.

Leiva twierdzi też, że Watykan nie udziela Kościołowi w Nikaragui potrzebnego mu wsparcia.

Źródło: catholicherald.co.uk, AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła

Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła

Ks. Prof. Janusz Królikowski

Zbyt wielu z nas milczy. Zbyt wielu najbardziej ceni sobie święty spokój, czyli spokój uzyskany kosztem przeróżnych ustępstw na polu moralności i zasad wiary. Poprawność polityczna nachalnie propagowana przez mass media i wymuszana coraz to nowymi rozporządzeniami prawnymi dotknęła także niektórych reprezentantów i członków Kościoła.


 

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Adam Bujak, ks. Waldemar Cisło

Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich  symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.


 

Imigranci u bram. Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan XXI w.

Imigranci u bram. Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan XXI w.

Paweł Stachnik, ks. Waldemar Cisło

Co trzy minuty gdzieś na świecie ginie jeden chrześcijanin; nie umiera naturalną śmiercią; ginie męczeńsko za to, że nie chciał wyrzec się Pana Jezusa. Świat z tego powodu nie lamentuje, wielcy politycy nie protestują, organizacje pozarządowe tego nie zauważają. Śmierć chrześcijanina - niemal zawsze z rąk muzułmanów – nie oburza mass mediów. Co innego nieszczęścia wyznawców islamu – to powinno nas poruszać.


 

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Jan Żaryn

Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.


 

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.


 


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.