Cenzura w Niemczech? Finansowane przez państwo telewizje blokują AfD w debatach wyborczych
Już w przyszłym roku wybory w Niemczech. Na zdjęciu sala plenarna niemieckiego Bundestagu. Fot. Von Times, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons. Jak podaje portal europeanconservative.com, do telewizyjnej zaproszeni są tylko Scholz i Merz, mimo że Alternative für Deutschland (AfD) jest drugą najpopularniejszą partią w kraju.
Kanały ARD i ZDF zdecydowały się zaprosić jedynie kanclerza Olafa Scholza – głównego kandydata socjaldemokratów – i lidera opozycji Friedricha Merza z centroprawicowej CDU do wzięcia udziału w transmitowanej na żywo debacie telewizyjnej 9 lutego przyszłego roku. Ich uzasadnienie: sojusz CDU/CSU wyraźnie wyprzedza w sondażach wszystkie pozostałe partie, a głównym rywalem Scholza jest Merz.
Sojusz opozycji może w sondażach prowadzić wyraźnie (obecnie ma 31,5%), ale to nie SPD Scholza z 16,5%, ale prawicowa AfD od 1,5 roku niezmiennie plasuje się na drugim miejscu. Obecnie AfD cieszy się poparciem jednej piątej (19,5%) elektoratu, co powinno zasługiwać na miejsce w telewizyjnej debacie dla jej głównej kandydatki, Alice Weidel. Rzecznik partii powiedział, że pozwą nadawców za to, że nie traktują jej poważnie.
Partia AfD została zepchnięta na margines także w 2021 roku, kiedy ARD i ZDF zaprosiły do udziału w debacie Scholza oraz czołowych kandydatów CDU i Zielonych.
Partia prawicowa nie była jedyną, która wyraziła swoje oburzenie z powodu ignorowania. Zieloni wchodzący w skład ustępującego rządu zajmują w sondażach z wynikiem 11,5% czwarte miejsce i również domagają się udziału w debacie. Pierwotnie ARD i ZDF planowały, że ich główny kandydat, Robert Habeck, będzie debatował z Alice Weidel z AfD w oddzielnym programie telewizyjnym, ale Habeck odrzucił zaproszenie.
Prywatny nadawca RTL i magazyn informacyjny Stern również zaprosiły Friedricha Merza i Olafa Scholza na odrębną debatę 16 lutego. RTL poinformowała także, że „w tej chwili prowadzi rozmowy” z kanclerzem i czołowymi kandydatami pozostałych partii w sprawie dalszych debat.
Wybory w Niemczech mają się odbyć 23 lutego, siedem miesięcy wcześniej, niż planowano. Ogłoszenie wcześniejszych wyborów było konieczne ze względu na upadek obecnego rządu.
źródło: europeanconservative.com; AD
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki pomagające zrozumieć obecną sytuację polityczną Polski i Europy:
Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku
Polacy w ciągu minionych dwóch stuleci zmagali się z bezwzględnie egzekwowaną antynarodową, ale też antyreligijną cenzurą stosowaną wobec nas przez obcych (zaborców, komunistów). Niewiele jednak powstało na ten temat książek, a to jest pierwsze całościowe opracowanie. Czyżby sam temat cenzury był zawsze niewygodny i cenzurowany? – pyta autor niniejszej książki, Jakub Maciejewski.
Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy
Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.
III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść
Rzesza Niemiecka istniała tylko w okresie 1933–1945, ale bardzo mocno zapisała się w historii. Mocno i wyjątkowo niechlubnie. Gdy się ją wspomina, przychodzą na myśl druty kolczaste, niemieckie obozy zagłady, wojenna pożoga, grabież, ruiny. Do tego dochodzi pogarda dla tych, których zbrodnicza ideologia nazistowska określała jako „podludzi” i których należało likwidować w imię czystości rasy.
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.