„Boga i Ojczyznę kocha się nade wszystko”. Barbara Nowak w programie Tomasza Korneckiego „Myśli o Polsce” w Radiu Pallotti

Nasi autorzy

„Boga i Ojczyznę kocha się nade wszystko”. Barbara Nowak w programie Tomasza Korneckiego „Myśli o Polsce” w Radiu Pallotti

Barbara Nowak. fot. Archiwum Białego Kruka Barbara Nowak. fot. Archiwum Białego Kruka

Redaktor książki „Dokąd zmierzamy?” Barbara Nowak, poprzednio małopolska kurator oświaty, a obecnie radna Małopolskiego Sejmiku Wojewódzkiego, była gościem programu „Myśli o Polsce” Tomasza Korneckiego w Radiu Pallotti.

„Źródłem mojej wiedzy był tata, faktycznie żołnierz Armii Krajowej, który wprowadzał mnie w tajniki zwłaszcza historii najnowszej, po cichu, ze wzruszeniem, z takim namaszczeniem i z takim nakazem miłości do ojczyzny obojętnie, co by się działo”, wspomina w rozmowie Barbara Nowak, która do szkoły chodziła za czasów PRL, kiedy to historię cenzurowano i fałszowano. „Ja od taty i mojej mamy usłyszałam, że Boga i Ojczyznę kocha się nade wszystko i że nie ma zbyt wysokiej ceny, której by za wiarę i za ojczyznę nie można byłoby zapłacić. Tak mnie wychowano i nadal tkwię w tym przekonaniu, że ten przekaz był prawdziwy, kształtujący, dobry, staram się być jemu wierna”, deklaruje radna.

Historia magistra vitae est dlatego, że można przewidzieć na podstawie analizy pewnych zdarzeń, jaki będzie wynik. Nauka historii jest szalenie ważna dla każdego człowieka, który chce mieć nie tylko wiedzę, ale i umiejętność przewidywania kolejnych zdarzeń. Po zapoznaniu się z procesami historycznymi naprawdę jesteśmy w stanie przewidzieć następstwa różnego rodzaju działań”, podkreśla wieloletnia kurator oświaty, która z wykształcenia jest historykiem.

„Książkę ‘Dokąd zmierzamy?’ starałam się tak zredagować i ułożyć, żeby wyraźnie było widać, co człowieka kształtuje”, wyjaśnia Barbara Nowak. „A więc nie tylko edukacja; edukacja jest przekazem wiedzy, nawet czasem ciekawej, wspaniałej, interesującej, rozwijającej. Nie będzie jednak mogła tak naprawdę być dobrze wykorzystana, jeżeli nie będzie fundamentów moralnych człowieka”, tłumaczy wieloletnia nauczycielka.

„Szalenie istotne jest to, żeby edukacja miała swój wymiar moralny i tym wymiarem jest wiara człowieka, wiara zasadom, przykazaniom, i jeżeli takie podstawy ma ta edukacja, to z całą pewnością wiedza i wynalazki nie będą służyły czemuś złemu, tylko temu, co dobre”, wyjaśnia Barbara Nowak, podkreślając także znaczenie wartości, jakie niesie ze sobą tradycja.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy, dostępnej na portalu Radia Pallotti TUTAJ.

Oprac. AD 

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki umacniające nas w zachowaniu naszych polskich wartości:

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Jolanta Sosnowska, Leszek Sosnowski, Ryszard Kantor

Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Polska i Krzyż

Polska i Krzyż

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, ks. Waldemar Chrostowski, Krzysztof Ożóg

Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

 

Polacy wierni i dzielni

Polacy wierni i dzielni

o. Marian Zawada

Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.

 

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Czesław Ryszka

Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.