60. rocznica śmierci abp. Józefa Gawliny, biskupa polowego Wojska Polskiego podczas II wojny światowej

Nasi autorzy

60. rocznica śmierci abp. Józefa Gawliny, biskupa polowego Wojska Polskiego podczas II wojny światowej

Bp Józef Gawlina święci sztandary, które mają być wręczone pułkom artylerii w Poznaniu. fot. Wikimedia Bp Józef Gawlina święci sztandary, które mają być wręczone pułkom artylerii w Poznaniu. fot. Wikimedia W 60. rocznicę śmierci przypominamy sylwetkę Józefa Gawliny, księdza, teologa, prawnika, biskupa polowego Wojska Polskiego i ordynariusza emigracji polskiej.

Młodość i I wojna światowa

Józef Gawlina urodził się 18.11.1892 w Strzybniku k. Raciborza w rodzinie rolników na Górnym Śląsku, znanej z dbałości o polskość. Gimnazjum ukończył w Raciborzu, po czym podjął studia teologiczne na uniwersytecie we Wrocławiu. Na początku I wojny światowej został zmobilizowany do armii pruskiej, walczył jako szeregowiec na froncie zachodnim i palestyńskim. Był dwukrotnie ranny, w 1918 r. dostał się do niewoli brytyjskiej.

Działalność duszpasterska

Ksiądz

Po powrocie do kraju skończył studia, broniąc pracę doktorską. W czerwcu 1921 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Rozpoczął posługę w diecezji katowickiej jako wikariusz w parafiach Lutowice i Czerwionka, redaktor pisma chrześcijańsko-społecznego „Gość Niedzielny", wreszcie członek kapituły i sekretarz kurii biskupiej. W 1925 r. przeniesiony do stolicy, stworzył Katolicką Agencję Informacyjną, którą kierował przez cztery lata. Potem wrócił na Górny Śląsk: został radcą kurii w Katowicach, a wkrótce proboszczem w parafii św. Barbary w Królewskiej Hucie (potem Chorzowie).

Biskup Wojska Polskiego

Na początku 1933 r. otrzymał od papieża Piusa XI konsekrację na biskupa i nominację na biskupa polowego WP po bp. Stanisławie Gallu. Jako zwierzchnik duchowieństwa rzymskokatolickiego w siłach zbrojnych dbał o posługę duchową, nieustannie wizytując oddziały i nawiązując bliski kontakt z żołnierzami.

W kampanii 1939 r. dzielił los najwyższych władz wojskowych; na szlakach odwrotu odniósł rany od bomby lotniczej. Przedostał się do Paryża, gdzie ponownie objął swe obowiązki w odtwarzanych siłach zbrojnych, poszerzone o pomoc humanitarną, udzielaną też rodzinom żołnierskim. Po klęsce Francji znalazł się w Wielkiej Brytanii, pełniąc służbę przy oddziałach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Podczas audiencji papieskich i kontaktów z dostojnikami Kościoła odgrywał rolę rzecznika sprawy polskiej. W latach 1940-1941 był przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych w uchodźczym parlamencie - Radzie Narodowej RP. Na początku 1942 r. został wysłany do Związku Sowieckiego w celu rozwinięcia opieki nad zwolnionymi z więzień i łagrów Polakami. Dzielił szlak armii gen. Władysława Andersa przez Irak, Iran, Palestynę i Włochy, gdzie przebywał wraz z II Korpusem Polskim. Po krótkim pobycie w Wielkiej Brytanii dotarł w 1945 r. do zachodnich Niemiec, jako ordynariusz dla przebywających tam Polaków (byłych jeńców wojennych, więźniów obozów koncentracyjnych, uchodźców).

Duszpasterz Polonii

Po demobilizacji PSZ wyjechał w 1947 r. do Rzymu; pracował jako rektor kościoła św. Stanisława i asystent Tronu Papieskiego, a od stycznia 1948 r. jako duchowy opiekun Polaków na emigracji. Podróżował do skupisk Polonii na całym świecie. W 1952 r. otrzymał od Piusa XII nominację na tytularnego arcybiskupa Madytusu. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Abp Józef Gawlina zmarł 21.09.1964 w Rzymie. Ciało duszpasterza diaspory polskiej złożono na cmentarzu wojennym pod Monte Cassino. We wstępie do wspomnień napisał: "W pałacach biskupich nic się nie rodzi, a gości w nich często śmierć. Biskup polowy nawet siedziby nie ma. Moim pałacem był na wojnie zawsze dom cudzych ludzi, a często nawet nie dom. Był pokojem u sióstr w Paryżu, komórką przy kościele polskim w Londynie, kopcem siana podczas ucieczki, wagonem bydlęcym w Rosji, namiotem na pustyni perskiej i w Mezopotamii, ruiną przy froncie, samolotem podczas podróży...".

prof. Stefan Ciara

***

Biogram pochodzi z "Wielkiej Księgi Patriotów Polskich", wyd. Biały Kruk. Śródtytuły pochodzą od redakcji; red. AD.

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy po nasze książki opisujące sylwetki wielkich Polaków na przestrzeni dziejów:

Wielka Księga Patriotów Polskich

Wielka Księga Patriotów Polskich

redakcja: Andrzej Nowak, Krzysztof Ożóg, Leszek Sosnowski

Takiej publikacji w dziejach polskiej książki jeszcze nigdy nie było! Sam pomysł imponuje rozmachem: ukazać sylwetki największych Polaków na przestrzeni ponad tysiąca lat, od czasów Chrztu Polski w 966 r.

Polacy wierni i dzielni

Polacy wierni i dzielni

o. dr hab. Marian Zawada

Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Czesław Ryszka

Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

Wodzowie Polski. Szlakami chwały oręża polskiego

Wodzowie Polski. Szlakami chwały oręża polskiego

 

Niezmierzone jest bogactwo polskiej historii! Gdyby jednak oprzeć się tylko na przekazach medialnych, to nasze dzieje wyglądałyby mizernie i siermiężnie. Tak samo szkolne lekcje historii wieją nudą dzięki zubożonym do minimum zakresom nauczania oraz wyjątkowo prymitywnym podręcznikom. Historia w szkołach odarta została z narracji, z autorytetów, a przede wszystkim z bohaterstwa i patriotyzmu.

Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku

Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku

Wojciech Polak

Oto dzieło wybitnego i wszechstronnego historyka, które czyta się jak pasjonującą powieść. Sięgając po Blask Rzeczypospolitej, każdy, kto w jednej książce chciałby zapoznać się z historią Polski na przestrzeni całych jej dziejów, ma tę możliwość. A dzieje te są długie, żywe i imponujące. Historia nasza, jak każdego wielowiekowego kraju, obfituje we wzloty i upadki. Może napawać dumą i podziwem, ale też przestrzegać przed niebezpieczeństwami.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.