Wojciech Roszkowski

Nasi autorzy

Wojciech Roszkowski

Wojciech Roszkowski

Urodził się w 1947 roku w Warszawie. Jest nie tylko politykiem i ekonomistą, ale też humanistą. Specjalizuje się w historii najnowszej, historii gospodarczej oraz naukach politycznych.

W roku 1987 zyskał tytuł doktora habilitowanego nauk ekonomicznych pracując w Katedrze Historii Gospodarczej Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Od października 1990 roku pracował również w Instytucie Studiów Politycznych PAN, gdzie objął kierownictwo Zakładu Europy Środkowo-Wschodniej. Tego samego roku został mianowany prorektorem Szkoły Głównej Handlowej i pełnił tę rolę do 1993 roku. Od 1991 roku posiada tytuł profesora tej uczelni. W roku 1996 uzyskał stopień naukowy profesora nauk humanistycznych. W latach 1994-2000 piastował stanowisko dyrektora Instytutu Studiów Politycznych PAN, pełnił tam także funkcję Przewodniczącego Rady Naukowej.

Był związany z wieloma instytucjami, m.in. w okresie PRL działał w Polskim Porozumieniu Niepodległościowym, w latach 90 był członkiem Rady Inicjatyw Wydawniczych przy Ministrze Kultury, a na przełomie wieków pracował jako członek Rady Instytutu Dziedzictwa Narodowego. Wykładał na uczelniach w USA. Profesor Roszkowski był również redaktorem naczelnym „Studiów Politycznych” oraz przewodniczącym rady Muzeum Historii Polski. W latach 2004-2009 był posłem do Parlamentu Europejskiego z okręgu śląskiego. W 2011 roku został członkiem rady nadzorczej Telewizji Polskiej. Natomiast w 2015 był jednym z członków jury konkursu „Książka Historyczna Roku”. W 2000 roku został udekorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2005 r. srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest autorem kilkutomowych publikacji poświęconych historii Polski XX wieku, książki „Półwiecze” oraz autorem podręczników do historii.

W 2016 roku wydawnictwo Biały Kruk wydało 3-tomową książkę Wojciecha Roszkowskiego „Świat Chrystusa”. Ponadto profesor jest współautorem „Repolonizacji Polski”. Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w lutym 2018 ukazała się książka "Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego" autorstwa Wojciecha Roszkowskiego. 

W 2019 w wydawnictwie Biały Kruk ukazała się książka prof. Roszkowskiego pt. "Roztrzaskane Lustro. Upadek Cywilizacji zachodniej". Była to jedna z najlepiej sprzedających się książek 2019 roku, która doczekała się wielu nagród i została wybrana Książką Dekady.

3 maja 2020 r. Wojciech Roszkowski został odznaczony Orderem Orła Białego, najwyższym polskim odznaczeniem państwowym.

W 2021 roku ukazała się, napisana przez prof. Wojciecha Roszkowskiego, dwutomowa historia chrześcijaństwa zatytułowana "Świętości, upadki i nawrócenia", a w 2022 roku publikacja "Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni".  

W 2022 i 2023 roku ukazał się dwutomowy podręcznik autorstwa prof. Roszkowskiego pt. "Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników" oraz biografia profesora zatytułowana "Jeszcze nic straconego". 

Również w 2022 i 2023 wydana została dwutomowa historia krajów Trójmorza zatytułowana "Orzeł, lew i krzyż", a w 2024 kolejne studium zbrodniczej ideologii pt. "Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu".

 

 


Książki autora

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.