Światowe dziedzictwo. Polska na liście UNESCO

Monumentalne dzieło z 400 wysokiej jakości fotografiami znakomitego artysty Adama Bujaka. Ukazuje światowej klasy polskie zabytki i unikatowe relikty pierwotnej przyrody. Prezentuje polskie obiekty umieszczone na prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.

Na zdjęciach zobaczymy m.in. wiekowe mury Krakowa, grę świateł w kryształach wielickiej soli, brodzące w śniegu białowieskie żubry, malowniczą Starówkę w Warszawie, kolorowe kamieniczki Zamościa, dostojny gotyk Torunia, krzyżacką twierdzę w Malborku, dróżki Polskiej Kalwarii, niezwykłe dolnośląskie Kościoły Pokoju, pachnące drewnem gotyckie kościółki Małopolski, a także poruszające świadectwo męczeństwa więźniów Oświęcimia. Album powstał z myślą o artystycznej promocji Polski na całym świecie. Wspaniała propozycja na wakacyjną lekturę.

Wstęp

Cele i idee Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO      6

Kraków – metropolia królestwa polskiego      10

Wieliczka – klejnot w koronie Rzeczypospolitej      42

Muzeum w byłym obozie zagłady Auschwitz-Birkenau – by pamiętać!      66

Relikt pierwotnej puszczy – Białowieski Park Narodowy      92

Stolica unicestwiona i wskrzeszona – Warszawa      120

Zamość – polskie miasto doskonałe      146

Toruń – port w głębi lądu      170

Malbork – stolica zakonnego państwa      198

Kalwaria Zebrzydowska – polska Jerozolima      224

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy      248

Drewniane kościoły Polski południowej     278

Park Mużakowski – romantyczna wizja      310

Wrocław – Hala Ludowa      326

rynek-ksiazki.pl

Ogromny album poświęcony zabytkom architektury i przyrody wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Polska ma na tej liście jedenaście wpisów obejmujących 17 obiektów (wspólny wpis mają Kościoły Pokoju w Jaworznie i Świdnicy oraz zespół sześciu drewnianych kościółków gotyckich w południowej Małopolsce). Pełna światowa lista obejmuje obecnie 754 obiekty w 129 krajach i co roku jest powiększana o nowe. Polska także czeka na nowe wpisy – w pierwszej kolejności do światowego dziedzictwa UNESCO zaliczony powinien zostać Gdańsk‚ miasto łączące tak wiele kultur.

Wszystkie zdjęcia w albumie są autorstwa Adama Bujaka‚ a przecież charakter tych fotografii jest bardzo różny. Inaczej przedstawia się na fotografiach Białowieżę‚ gdzie trzeba głównie portretować roślinność i zwierzęta‚ a inaczej obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. Zdjęcia z Auschwitz są poruszające – robione prawdopodobnie wczesną wiosną o świcie‚ kiedy unosi się mgła i topnieją resztki brudnego śniegu. Jakże to kontrastuje np. z rozświetlonym rynkiem w Zamościu‚ który sfotografowany został z lotu ptaka. Bujak zawsze świetnie fotografuje detale‚ a jak inaczej pokazać np. piękno solnych rzeźb w Wieliczce czy niezwykłą błękitna polichromię w Jaworskim Kościele Pokoju. Znakomicie sportretowany jest Kraków‚ ale tu akurat Bujak miał największe archiwum zdjęć‚ wszak to jego rodzinne miasto. Jedno z najładniejszych zdjęć to wieża zegarowa katedry wawelskiej nocą‚ niezwykła jest też fotografia wieży ratusza w Toruniu‚ na której uchwycony został cień przelatujących gołębi.

Czytelników, którzy kupili tę książkę, zainteresowało również:

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl