Żywa szopka: historia rodzinnej pasji, miłości i tradycji bożonarodzeniowej

Nasi autorzy

Żywa szopka: historia rodzinnej pasji, miłości i tradycji bożonarodzeniowej

fot. Downing family

fot. Downing family

Święta to czas nie tylko wyjątkowej atmosfery, ale także wspólnoty i miłości. W Sherborn, w małej społeczności w stanie Massachusetts w USA, niezwykła historia rodziny Downingów ożywia ducha Bożego Narodzenia. To nie tylko szopka świąteczna – to opowieść o sercu, które rozszerza się, aby obejmować i przygarniać wszystkich wokół.

Ponad 40 lat temu Joan i Richard Downingowie postanowili stworzyć coś wyjątkowego dla swojej przybranej córki Wandy, która miała problemy ze zrozumieniem znaczenia Bożego Narodzenia. Zainspirowani chęcią, aby przekazać klimat tego święta, zaczęli organizować przedstawienia – i tak narodziła się „Żywa Szopka”.

Początkowo było to tylko kilkoro dzieci na sąsiednim polu, ubranych w proste kostiumy aniołów, pasterzy i postaci biblijnych. Ale z biegiem lat to wydarzenie znacząco rozwijało się, a widownia stawała się coraz liczniejsza. Historia, którą odgrywano, opierała się na Ewangeliach, ale także wplatała wątki ze Starego Testamentu i tradycyjne elementy bożonarodzeniowe. To był hołd dla wiary i kultury, ale również prezentacja, która wywoływała uśmiech na twarzach widzów.

Nie było to tylko przedstawienie dla mieszkańców Sherborn. Ludzie z okolicznych miejscowości gromadzili się, aby razem świętować Boże Narodzenie. To stało się corocznym wydarzeniem, które przyciągało nie tylko osoby religijne, ale także tych, którzy chcieli poczuć cudowną atmosferę wspólnoty.

Ale to nie tylko szopka świąteczna ma tutaj kluczowe znaczenie. To historia miłości i otwartego serca rodziny Downingów. Richard i Joan nie tylko wychowali swoje czworo dzieci, ale też adoptowali trójkę i przyjmowali dzieci do rodziny zastępczej – w sumie szacuje się, że przez ich dom przewinęło się ponad 30 dzieci. To było miejsce, gdzie zawsze znajdowało się wolne miejsce dla potrzebujących, gdzie żadne dziecko nie było odrzucone.

Mimo różnych trudności, jak pogoda czy konieczność dostosowania się do zmieniających się warunków, żadne wyzwanie nie zdołało zatrzymać tej tradycji. To pokazuje siłę zaangażowania i determinacji – zarówno rodziny Downingów, jak i społeczności Sherborn. Po śmierci Joan w 2020 roku ta tradycja nie wygasła i wciąż jest kontynuowana. Tym razem przez Lisę Shanahan i jej rodzinę, która prowadzi „Żywą Szopkę”, kontynuując dziedzictwo miłości, wiary i wspólnoty.

W tym zglobalizowanym świecie, gdzie coraz częściej tracimy poczucie wspólnoty, historia Downingów i ich „Żywej Szopki” jest przypomnieniem o potędze miłości, współczucia i zaangażowania wobec innych. To dowód na to, że nawet najprostsze gesty mogą wywoływać niesamowitą siłę i promieniować jasnym światłem wokół nas. „Żywa Szopka” w Sherborn to nie tylko prezentacja, to opowieść o ludziach, których serce rozszerza się na cały świat, przynosząc radość Bożego Narodzenia dla wszystkich.

Źródło: National Catholic Register, TP 

Święta Rodzina

Święta Rodzina

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

 

Matka Boża

Matka Boża

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie – tak jak w wielu krajach Zachodu – miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.

 

Czekamy na Jezusa! Opowieści o świętych na każdy dzień Adwentu

Czekamy na Jezusa! Opowieści o świętych na każdy dzień Adwentu

 

Pod każdą szerokością geograficzną i w każdej epoce małe lub niezwykłe cuda towarzyszyły Świętom Bożego Narodzenia! Oto 24 wspaniałe historie do przeczytania od 1 do 24 grudnia, aby przygotować swoje serce na niesamowitą radość Świąt Bożego Narodzenia w towarzystwie świętych, którzy doświadczyli szczególnej łaski podczas oczekiwania lub świętowania narodzin Jezusa.

 

Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry

Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Czy wierzysz w św. Mikołaja? Jeżeli myślisz przy tym o czerwono ubranym dużym krasnalu albo o starszym panu z białą brodą i z brzuszkiem oraz w czerwonej czapie, to znak, że zdecydowanie należy sięgnąć po tę publikację.

 

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

 

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?
Na to pytanie w tej jakże frapującej książce odpowiada ks. prof.

 

Kalendarz 2024 Św. Jan Paweł II

Kalendarz 2024 Św. Jan Paweł II

 

Wejdźmy w rok z niezapomnianym papieżem Polakiem, św. Janem Pawłem II. Ojciec Święty w obiektywie Adama Bujaka, prawdziwego specjalisty w dziedzinie fotografii portretowej, niech nam towarzyszy przez następne 12 miesięcy Roku Pańskiego 2024.

 

Kalendarz 2024 Matka Boża

Kalendarz 2024 Matka Boża

 

Wskazująca Drogę – Hodegetria, Eleusa – czule tuląca Dzieciątko, Maestà – zasiadająca na tronie, Bolesna – tuląca martwe ciało Syna, czy wreszcie Królowa Polski – ukochane polskie wizerunki Najświętszej Marii Panny na każdy miesiąc nadchodzącego roku 2024.

 

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.