Wszystko, co każdy katolik powinien wiedzieć o przyszłym świętym Carlo Acutisie

Nasi autorzy

Wszystko, co każdy katolik powinien wiedzieć o przyszłym świętym Carlo Acutisie

Grób Carlo Acutisa w Kościele Matki Bożej Większej w Asyżu we Włoszech, fot. Wikipedia

Grób Carlo Acutisa w Kościele Matki Bożej Większej w Asyżu we Włoszech, fot. Wikipedia

Carlo Acutis, który w wieku zaledwie 15 lat zmarł na białaczkę, jest jedną z najbardziej inspirujących młodych postaci współczesnego Kościoła katolickiego. Jego życie i świadectwo wiary poruszyło tysiące ludzi na całym świecie, stając się symbolem młodzieńczej świętości i oddania Bogu.

Dzieciństwo i wczesne lata

Urodzony 3 maja 1991 roku w Londynie, Carlo dorastał w Mediolanie. Już od najmłodszych lat wykazywał niezwykłe zainteresowanie religią. W wieku zaledwie 7 lat przystąpił do Pierwszej Komunii Świętej, co jest nietypowe w tak młodym wieku. Jego matka, Antonia Acutis, wspomina, że Carlo nigdy nie opuścił codziennej Mszy św. i regularnie odmawiał różaniec oraz uczestniczył w adoracji eucharystycznej.

Miłość do Eucharystii i Maryi

Carlo nabożeństwo do Najświętszej Eucharystii nazywał „autostradą do nieba”. Poprosił rodziców, aby zabierali go na pielgrzymki do miejsc cudów eucharystycznych, co niestety uniemożliwiła mu choroba. Był także głęboko oddany Matce Bożej, twierdząc, że „Dziewica Maryja jest jedyną kobietą w moim życiu”.

Zafascynowany technologią

Młody Carlo był również zapalonym entuzjastą technologii. Był graczem i programistą komputerowym, który postanowił wykorzystać swoje umiejętności do ewangelizacji. Stworzył internetowy katalog cudów eucharystycznych, który rozpoczął mając zaledwie 11 lat. Jego strona internetowa, inspirowana inicjatywami bł. Giacomo Alberionego, miała na celu szerzenie wiedzy o cudach eucharystycznych na całym świecie.

Serce pełne miłości i troski

Carlo był znany ze swojej wielkiej troski o innych. Często zapraszał do swojego domu osoby źle traktowane lub przeżywające trudne chwile, takie jak rozwód rodziców czy prześladowania z powodu niepełnosprawności. Był wyjątkowo wrażliwy na potrzeby swoich przyjaciół i bliskich.

Walka z chorobą i ofiarowanie cierpienia

Jako nastolatek Carlo zachorował na białaczkę. Pomimo ogromnego cierpienia zachował niezwykły spokój i ofiarował swoje cierpienie za Papieża Benedykta XVI i Kościół katolicki. Kiedy lekarz zapytał go, czy bardzo cierpi, Carlo odpowiedział: „Są ludzie, którzy cierpią znacznie bardziej ode mnie”.

Beatyfikacja i cud

Po śmierci Carla w 2006 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny. W 2013 roku Carlo został mianowany „Czcigodnym”, a w 2020 roku otrzymał tytuł „Błogosławionego”. Jego beatyfikacja odbyła się 10 października 2020 roku w Bazylice Górnej św. Franciszka w Asyżu. Data była znacząca, ponieważ zbliżała się do rocznicy jego śmierci, którą uważa się za „narodziny dla nieba”.

Dziedzictwo Carla

Po śmierci Carla jego pomysł na objazdową wystawę cudów eucharystycznych został zrealizowany. Wystawa odwiedziła kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach, inspirując miliony ludzi. Powstała również księga zawierająca niemal 100 relacji o cudach eucharystycznych z 17 krajów, wszystkich zweryfikowanych i zatwierdzonych przez Kościół.

Inspiracja dla młodych

Carlo Acutis, często przedstawiany w dżinsach, bluzie i tenisówkach, jest inspiracją dla wielu młodych ludzi. Jego życie pokazuje, że świętość jest osiągalna dla każdego, bez względu na wiek. Jak sam powiedział: „Im więcej Eucharystii przyjmiemy, tym bardziej upodobnimy się do Jezusa i na tej ziemi będziemy mieli przedsmak Nieba”. Niech życie i świadectwo Carlo Acutisa będą dla nas wszystkich przypomnieniem o dążeniu do świętości i pełnego oddania się Bogu.

Źródło: National Catholic Register, TP

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

 

.

 

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

 

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Czesław Ryszka

Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.

 

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.

 

Święta Rodzina

Święta Rodzina

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.

 

Totus Tuus

Totus Tuus

Jan Paweł II, Adam Bujak, ks. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.