„Wspólna walka przeciwko imperializmowi”. Spotkanie Kima i Putina w Rosji

Nasi autorzy

„Wspólna walka przeciwko imperializmowi”. Spotkanie Kima i Putina w Rosji

Władimir Putin nigdy nie krył się z agresywną polityką ani wobec niepodległych państw, które niegdyś były siłą wcielone do ZSRS jako republiki sowieckie, ani wobec Polski. Nie ukrywał także imperialnych ambicji; świat zachodniej Europy, mimo licznych ostrzeżeń Polski, nie chciał wierzyć w niebezpieczną postawę Rosji, fot. z podręcznika

Władimir Putin nigdy nie krył się z agresywną polityką ani wobec niepodległych państw, które niegdyś były siłą wcielone do ZSRS jako republiki sowieckie, ani wobec Polski. Nie ukrywał także imperialnych ambicji; świat zachodniej Europy, mimo licznych ostrzeżeń Polski, nie chciał wierzyć w niebezpieczną postawę Rosji, fot. z podręcznika "Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015" Wojciecha Roszkowskiego, str. 237.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong-un przybył w środę 13 września na rosyjski kosmodrom Wostocznyj, gdzie już czekał na niego prezydent Rosji Władimir Putin. Dwie godziny przed rozpoczęciem spotkania stolica Korei Północnej Pjongjang wystrzeliła u swojego wschodniego wybrzeża dwie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu.

„Zawsze będziemy wspierać wszystkie decyzje podejmowane przez Putina i rosyjski rząd. Będziemy razem kontynuować walkę z imperializmem,” powiedział Kim za pośrednictwem swojego tłumacza, dodając, że Rosja narodziła się „w świętej walce”, aby bronić swojej niepodległości i bezpieczeństwa.

Wg rosyjskiej agencji informacyjnej Ria Novosti Kim przybył na kosmodrom pociągiem. Na nagraniu wideo udostępnionym przez Kreml widać uścisk dłoni dwóch mężczyzn. Rosyjskie media podały, że Putin wyraził zadowolenie z widoku Kima, z kolei Kim podziękował Putinowi za zaproszenie go do Rosji, „mimo że jest zajęty”. Krótko przed spotkaniem Putin udzielił odpowiedzi na pytania reporterów. Gdy zapytano go, czy Rosja wesprze Koreę Północną w budowie satelitów, Putin odpowiedział, że właśnie z tego powodu przybyli na kosmodrom Wostocznyj, ponieważ Kim wykazywał duże zainteresowanie rakietami.

USA podejrzewają Moskwę o chęć zakupu północnokoreańskiej broni na potrzeby ofensywy na Ukrainie. W podróży Kima do Rosji uczestniczą wysoko postawieni przedstawiciele przemysłu wojskowego i zbrojeniowego. Putin, na pytanie, czy omawiać będą sprzedaż broni lub współpracę wojskowo-techniczną, jedynie stwierdził: „Omówimy wszystkie kwestie.” W rozmowach bierze udział także minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, co podały rosyjskie media. Agencja informacyjna Interfax informuje, że obaj przywódcy mieli okazję obejrzeć platformę startową i zapoznać się z procesem montażu rakiety nośnej „Angara”.

Siły zbrojne Korei Południowej wykryły wystrzelenie dwóch rakiet krótkozasięgowych w okolicach stolicy Korei Północnej, Pjongjangu, w środę rano czasu lokalnego, jak ogłosił Sztab Generalny w Seulu. Rakiety skierowały się na wschód w stronę otwartego morza. Na początku nie było jasne, jak daleko poleciały. Siły zbrojne zwiększyły czujność. Rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej wystrzeliwania rakiet balistycznych, nawet jeśli ich celem są jedynie testy. W zależności od konstrukcji takie rakiety mogą być wyposażone w głowice nuklearne. Ostatni raz Korea Północna wystrzeliła dwie rakiety krótkozasięgowe pod koniec sierpnia.

Źródło: The New York Times; BBC; NBC News; Wall Street Journal; Berliner Zeitung, TP 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Andrzej Nowak

Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Wojna. Reportaż z Ukrainy

Wojna. Reportaż z Ukrainy

 

Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.