USA: Przepływ wody do południowej Kalifornii „ponad dwukrotnie wzrósł”. Decyzje Donalda Trumpa wobec klęski pożarów

Nasi autorzy

USA: Przepływ wody do południowej Kalifornii „ponad dwukrotnie wzrósł”. Decyzje Donalda Trumpa wobec klęski pożarów

Zgliszcza po pożarze Pacific Palisades, dzielnicy Los Angeles, USA. Fot. domena publiczna via Wikimedia Commons. Zgliszcza po pożarze Pacific Palisades, dzielnicy Los Angeles, USA. Fot. domena publiczna via Wikimedia Commons. Rząd federalny na polecenie prezydenta Donalda Trumpa ponownie uruchomił pompy wodne w północnej Kalifornii, które kierują wodę na południe.

„Wojsko Stanów Zjednoczonych właśnie wkroczyło do Wielkiego Stanu Kalifornia i, na mocy uprawnień nadzwyczajnych, ODKRĘCIŁO WODĘ płynącą obficie z Pacyfiku Północno-Zachodniego i dalej” – napisał Trump w poniedziałek wieczorem na portalu Truth Social. Dni stawiania fałszywego argumentu środowiskowego ponad LUDŹMI dobiegły końca. Ciesz się wodą, Kalifornio!!!”.

Departament Efektywności Rządowej (DOGE) ogłosił we wtorek rano, że współpracował z „administracją Trumpa i Biurem Rekultywacji DOI” w Kalifornii i pogratulował im „ponad dwukrotnego zwiększenia ilości wody pompowanej przez władze federalne do południowej Kalifornii” w niecałe 72 godziny.

Niedługo po wpisie Trumpa na Truth Social kalifornijski Departament Zasobów Wodnych (CADWR) wyraził sprzeciw, twierdząc, że „do Kalifornii nie wkroczyło wojsko” i stwierdził, że „rząd federalny ponownie uruchomił federalne pompy wodne po tym, jak przez trzy dni były wyłączone z użytku z powodu konserwacji”. Jeden z użytkowników X napomknął, że przez „wojsko” Trump najprawdopodobniej miał na myśli Korpus Inżynieryjny Armii USA.

Wielu użytkowników X zastanawiało się, dlaczego, mimo zapewnień CADWR, że pompy wodne były „wyłączone” przez trzy dni, woda nie była dostarczana z północnej do południowej Kalifornii wcześniej, gdy pożary pustoszyły Pacific Palisades i inne obszary aglomeracji Los Angeles.

Zaledwie kilka dni po objęciu urzędu Trump wydał rozporządzenie wykonawcze „w celu zapewnienia odpowiednich zasobów wodnych w południowej Kalifornii” w obliczu katastrofalnych pożarów w Los Angeles, kiedy to, jak zauważył w rozporządzeniu, „niemal natychmiast strażacy nie byli w stanie ugasić pożaru z powodu hydrantów bez wody, pustych zbiorników i niewystarczającej infrastruktury wodnej”.

Gdy w Los Angeles szalały pożary, Trump oskarżył gubernatora Kalifornii Gavina Newsoma o odmowę podpisania ustawy, która „umożliwiłaby przepływ milionów galonów wody dziennie” do obszarów Kalifornii, w tym jej południowych części.

Rzeczywiście, zaledwie kilka miesięcy temu stan zdecydował się wypuścić 114 miliardów galonów wody do oceanu, aby chronić ryby stynkowate z Delty, zamiast kierować wodę do obszarów dotkniętych suszą. W tym czasie Geoff Vanden Heuvel z Milk Producers Council argumentował, że Kalifornia „nie może sobie pozwolić” na marnowanie wody, biorąc pod uwagę, że na przykład w południowej Kalifornii jest „tylko tyle rodzimej wody”, że „wystarcza na utrzymanie 5 do 10 procent populacji”.

Od wtorku 28 stycznia mieszkańcy Los Angeles są ponownie wpuszczani na teren pogorzeliska, gdzie wyszukują w zgliszczach swoich domów rodzinne pamiątki, mimo zagrożenia, jakie stanowi toksyczny popiół ze spalonych samochodów, elektroniki, baterii, materiałów budowlanych czy farb.  Gubernator Kalifornii Gavin Newsom ogłosił wespół z liderami biznesu i wybranymi urzędnikami inicjatywę, aby pomóc wesprzeć odbudowę po pożarach. The Mark Walter Family Foundation i Fundacja Los Angeles Dodgers zobowiązały się przekazać do 100 milionów dolarów na ten cel, powiedział gubernator na konferencji prasowej na Dodger Stadium. Legenda NBA „Magic” Johnson powiedział, że poprowadzi działania mające na celu odbudowę Altadeny, która była schronieniem dla pokoleń czarnoskórych rodzin unikających dyskryminacyjnych praktyk mieszkaniowych gdzie indziej.

„Nie możemy tracić nadziei”, powiedział Newsom, wzywając ofiary pożarów do szukania wsparcia w filantropijnej inicjatywie LA Rises. „Możliwe, że wrócimy bardziej odporni na zmiany klimatu, wrócimy silniejsi”.

Źródło: Life Site News, Associated Press, AM

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po publikacje o zagrożeniach, jakie wynikają m.in. z ideologii klimatyzmu:

Prenumerata miesięcznika WPiS na cały 2025 rok - wydanie drukowane + wydanie elektroniczne

Prenumerata miesięcznika WPiS na cały 2025 rok - wydanie drukowane + wydanie elektroniczne

 

Miesięcznik „Wpis” już od piętnastu lat pozostaje wierny swym założeniom i przedstawia Czytelnikom podstawowe wartości, a więc wiarę, patriotyzm i sztukę.
Publikują u nas tak znakomici autorzy, jak m.in.: Adam Bujak, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Leszek Długosz, prof. Ryszard Kantor, dr Marek Klecel, ks. prof. Janusz Królikowski, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Monika Makowska, prof. Aleksander Nalaskowski, prof.

WPIS 01/2025 (e-wydanie)

WPIS 01/2025 (e-wydanie)

 

Pierwszy w 2025 r. numer miesięcznika „Wpis” już się ukazał! Podobnie jak każdego miesiąca, przygotowaliśmy dla Państwa wyselekcjonowany zbiór felietonów na aktualne tematy, jak również serię artykułów powiązaną z nadchodzącymi rocznicami historycznymi. Znany z ciętego pióra Leszek Sosnowski i tym razem się nie patyczkuje, nazywając poczynania koalicji 13 grudnia inwazją bolszewizmu – czyli po imieniu, ostro i adekwatnie do stanu faktycznego.

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Jolanta Sosnowska, Leszek Sosnowski, Ryszard Kantor

Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.