Tajemnice północnokoreańskiej drużyny piłkarskiej. Wewnątrz najbardziej tajnej reprezentacji na świecie
Od samego początku swojego istnienia po II wojnie światowej reprezentacja piłkarska Korei Północnej była owiana tajemnicą. Choć miliony ludzi na całym świecie miały okazję oglądać jej mecze podczas dwóch Pucharów Świata, życie drużyny i jej zawodników pozostaje mało znane. Najbardziej pamiętny występ zespołu miał miejsce w 1966 roku, kiedy Cheollima – nazwa drużyny jest inspirowana mitycznym skrzydlatym koniem – pokonała Włochy 1:0, wywołując sensację na mundialu w Anglii.
W 2010 roku Korea Północna wróciła na światową scenę piłkarską, ale jej występ na mistrzostwach w Republice Południowej Afryki zakończył się porażką we wszystkich trzech meczach, w tym dotkliwą przegraną 0:7 z Portugalią. Po tym turnieju drużyna ponownie zniknęła z publicznego widoku, co jest zgodne z polityką izolacji prowadzonej przez ten kraj.
W ekskluzywnym wywiadzie dla CNN Sport emerytowany północnokoreański pomocnik An Yong Hak, mieszkający obecnie w Japonii, ujawnia kulisy życia w reprezentacji Korei Północnej. An, który grał w drużynie przez 10 lat, opowiada o trudnych warunkach, w jakich znalazł się jeden z najbardziej obiecujących zawodników – Han Kwang Song.
Han, niegdyś w składzie Juventusu i drużynie U-23, zniknął z przestrzeni publicznej na ponad trzy lata. Ostatni raz widziano go w 2020 roku, kiedy zdobył trofeum z katarskim klubem Al-Duhail, ale później został zmuszony do powrotu do Korei Północnej przez sankcje ONZ. Pomimo tych trudności Han nie porzucił piłki nożnej. W listopadzie ubiegłego roku ponownie pojawił się na boisku, strzelając gola głową w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Świata przeciwko Birmie. An, który spotkał Hana ponownie w marcu tego roku w Tokio, podziwia jego talent i potencjał, nazywając go „talentem, który pojawia się raz na 10–20 lat”.
Wspomnienia Ana z czasów gry w reprezentacji pokazują, jak trudne było zdobycie zaufania i akceptacji w drużynie. Początkowo, jako Koreańczyk Zainichi – potomek Koreańczyków zamieszkałych w Japonii – nie był mile widziany. Musiał zdobyć uznanie swoimi osiągnięciami na boisku, co udało mu się dzięki strzeleniu dwóch goli w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Świata w 2006 roku przeciwko Tajlandii.
Życie piłkarzy w Korei Północnej jest pełne wyzwań. Izolacja kraju, sankcje międzynarodowe i ograniczone możliwości kontaktu z rodziną i przyjaciółmi utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jednak An podkreśla, że raporty o surowych karach dla zawodników po nieudanych występach są przesadzone. Według niego takie historie są „mistyfikacją” i nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Mimo tych trudności zawodnicy reprezentacji Korei Północnej z dumą noszą barwy swojego kraju. Zdobycie miejsca na Mistrzostwach Świata w 2010 roku było ogromnym osiągnięciem, za które zawodnicy zostali nagrodzeni przez reżim Kim Jong Una certyfikatami i mieszkaniami w Pjongjangu. Dla Ana, który zachował północnokoreańskie obywatelstwo, pomimo możliwości uzyskania obywatelstwa japońskiego, reprezentowanie Korei Północnej było spełnieniem marzeń jego dziadków, którzy mimo wielu trudności zachowali swoją tożsamość w Korei Północnej.
Spotkanie Ana z Hanem w Tokio po latach było pełne emocji i nostalgii. Obaj piłkarze podzielili się wspomnieniami i nadziejami na przyszłość. An ma nadzieję, że Han stanie się symbolem reprezentacji Korei Północnej i osiągnie sukcesy na miarę światowej klasy graczy, takich jak Son Heung-min. Pomimo wyzwań i izolacji piłkarze Korei Północnej kontynuują swoją pasję do piłki nożnej, marząc o kolejnych sukcesach na międzynarodowej arenie. Ich historia jest świadectwem determinacji i niezłomnego ducha w obliczu trudności.
Źródło: CNN Sport, TP
Historia Sportu w Polsce Tom 1
Dzieje polskiego sportu to ważna część historii naszej Ojczyzny. Ta książka jest jedyną tak bogatą publikacją o tej tematyce na polskim rynku. Tysiące informacji zostało zebranych w jednym miejscu i ukazane w bardzo przejrzysty sposób. Treść pierwszego tomu sięga w głąb w XIX w., kiedy zaczęło funkcjonować nowoczesne pojęcie sportu.
"Historia sportu w Polsce” zawiera wiele zaskakujących wiadomości.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza
Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe
"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku.
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.