Rosja: Kobieta w ciąży skazana na karę więzienia za uchylanie się od służby wojskowej

Nasi autorzy

Rosja: Kobieta w ciąży skazana na karę więzienia za uchylanie się od służby wojskowej

Potworny obraz zniszczeń w Kijowie po rosyjskim ostrzale: ocalała ściana jednorodzinnego domku. Ofiarami rosyjskich nalotów najczęściej pada ludność cywilna i budynki mieszkalne, fot. z książki

Potworny obraz zniszczeń w Kijowie po rosyjskim ostrzale: ocalała ściana jednorodzinnego domku. Ofiarami rosyjskich nalotów najczęściej pada ludność cywilna i budynki mieszkalne, fot. z książki "Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w." Andrzeja Nowaka, str. 434.

Sąd w Rosji skazał kapral Madinę Kabałojewą na karę sześciu lat pozbawienia wolności za unikanie służby wojskowej, co stanowi pierwszy taki wyrok w kraju wobec kobiety. Informację tę podała niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia. Warto zaznaczyć, że Kabałojewa jest obecnie w ciąży i opiekuje się pięcioletnim dzieckiem. Wykonanie kary pozbawienia wolności zostało odroczone do 2032 r. z uwagi na to, że kobieta musi zajmować się swoją pociechą.

Kabałojewa przedstawiła zaświadczenie medyczne potwierdzające jej niezdolność do służby wojskowej, jednak sąd i prokuratura uznały, że to nie jest wystarczający powód, aby odstąpić od wymierzenia kary. W uzasadnieniu wyroku podkreślono, że kobieta, mimo swojej ciąży, nie zdecydowała się opuścić armii i podjęła tę decyzję dopiero po otrzymaniu informacji o swojej mobilizacji w związku z sytuacją na wojnie z Ukrainą. Te informacje przekazała niezależna telewizja, powołując się na dziennik Kommiersant.

Warto dodać, że pierwsza faza mobilizacji rozpoczęła się 21 września 2022 r. w Rosji, jednak w kolejnych miesiącach pojawiły się liczne doniesienia o takich problemach jak nadmierne spożycie alkoholu, wypadki śmiertelne wśród rezerwistów, niedostateczne warunki zakwaterowania żołnierzy oraz niska jakość wydawanego im ekwipunku i broni.

W wyniku tych problemów we wrześniu i październiku ubiegłego roku setki tysięcy mężczyzn opuściło Rosję lub próbowało to zrobić z obawy przed wysłaniem na front. 14 kwietnia 2023 r. Władimir Putin podpisał ustawę, która umożliwia władzom wysyłanie elektronicznych zawiadomień o poborze do armii i powoływaniu rezerwistów, co wywołało obawy przed kolejnym etapem mobilizacji.

Szef wywiadu wojskowego Ukrainy, generał Kyryło Budanow, ogłosił pod koniec sierpnia, że Kreml planuje powołać do wojska jeszcze około 450 tysięcy osób w związku z sytuacją na Ukrainie. W ocenie wielu ukraińskich i niezależnych rosyjskich ekspertów kolejny etap poboru może rozpocząć się w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Źródło: The Insider; A News; kath.net, TP

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Andrzej Nowak

Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Wojna. Reportaż z Ukrainy

Wojna. Reportaż z Ukrainy

 

Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.