Robot w roli wiolonczelistki? Światowy debiut AI jako solistki na koncercie muzyki klasycznej

Nasi autorzy

Robot w roli wiolonczelistki? Światowy debiut AI jako solistki na koncercie muzyki klasycznej

Robot, zdjęcie ilustracyjne. fot. Pexels Robot, zdjęcie ilustracyjne. fot. Pexels Rozwój sztucznej inteligencji może budzić poważne obawy w kwestii utraty pracy przez przedstawicieli różnych zawodów, zastępowanych przez roboty.

Eksperyment przeprowadzony niedawno w szwedzkim Malmö wydaje się jednak interesujący; tym razem robot wcielił się w rolę wiolonczelistki. Czy prześlicznej – pozostawmy to indywidualnej ocenie, w każdym razie „artystka” wykonała skomponowany specjalnie dla niej utwór Jacoba Mühlrada „Veer” (bot). Towarzyszyła jej orkiestra symfoniczna z Malmö. Koncert, który miał miejsce w Malmö Live Concert Hall, był światowym debiutem robota-artystki z orkiestrą.

Utwór był kantylenowym solo wiolonczelowym, nie wymagającym od wykonawczyni wirtuozowskich umiejętności; wykonanie zebrało pozytywne recenzje, choć wiele kwestii zdaje się potwierdzać, iż robot nie jest w stanie zastąpić artysty-człowieka.

Choć intonacji „artystki” nie można nic zarzucić, to jednak jakość dźwięku pozostaje wiele do życzenia, „wiolonczelistka” nie potrafi bowiem wibrować, nie ma też pojęcia o frazowaniu, zaś sztywny przegub „prawej ręki” (tej, która trzyma smyczek) nie daje jej możliwości wykonywania płynnych zmian smyczka. Brak wyczucia możliwości wiolonczeli bardzo często skutkuje też nadmiernym przyciskaniem smyczka do strun, co znacznie obniża jakość dźwięku. Dla kompozytora, jak on sam podkreśla, był to rodzaj eksperymentu, który miał pokazać możliwości dźwiękowe wiolonczeli, na której „grała” „artystka” o możliwościach skrajnie odmiennych od ludzkich. I jakkolwiek Jacob Mühlrad nie uważa, że sztuczna inteligencja jest w stanie zastąpić człowieka, to jednak można się poważnie zaniepokoić co do przyszłości muzyki klasycznej wykonywanej na żywo...

Źródło: Classic FM / Will Padfield; MM

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki związane ze sztuką:

Moniuszko. Powieść biograficzna

Moniuszko. Powieść biograficzna

 

Stanisław Moniuszko (1819–1872), herbu Krzywda, nie bez powodu nazywany jest ojcem polskiej opery narodowej, choć duchem patriotycznym przesiąknięta była cała jego twórczość, także liczne pieśni, kantaty, operetki, utwory symfoniczne.

Rafael w Watykanie

Rafael w Watykanie

 

Kolejna, po "Kaplicy Sykstyńskiej", monumentalna publikacja, prezentująca sztukę Watykanu! Potężne dzieło edytorskie. Pierwsze w świecie pełne studium wykonywanych przez najwybitniejszych artystów dekoracji krużganków (Loggi) w Pałacu Apostolskim. Wyjątkowe, bogate i nowatorskie opracowanie wybitnej historyk sztuki – Nicole Dacos.

Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta

Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta

 

Kaplica Sykstyńska, miejsce tak ważne dla dziejów Kościoła katolickiego i światowej kultury, w 2013 r. obchodziła 530-lecie istnienia! W tym czasie była świadkiem wielu wyborów Następcy św. Piotra i najważniejszych uroczystości, a także została ozdobiona bezcennymi freskami. Tegoroczny jubileusz to wspaniała okazja, by odkryć ją na nowo.

Dziecięce zabawy

Dziecięce zabawy

Justyna Chłap-Nowakowa

Justyna Chłap-Nowakowa – pracuje w Akademii Ignatianum w Krakowie. Zajmuje się historią literatury emigracyjnej XX w. oraz tradycjami kultury polskiej. Opublikowała m.in. monografię Sybir, Bliski Wschód, Monte Cassino. Środowisko poetyckie 2.

Na Powrót. Wiersze

Na Powrót. Wiersze

Bogusław Dopart

Zamieszczone w tym tomie wiersze powstały na przestrzeni wielu lat; mimo swej różnorodności tematycznej stanowią spójną całość. Sam Autor określa ten zbiór mianem „cyklu poetyckiego o duszy w czterech częściach: metafizycznej, katastroficznej, eschatologicznej oraz odrodzeniowej (rewitalizacyjnej)”.

Poezje zebrane. Tryptyk rzymski

Poezje zebrane. Tryptyk rzymski

Jan Paweł II, Adam Bujak, Marek Skwarnicki, Karol Wojtyła

Wielkie Wydanie Jubileuszowe! Album na 25 rocznicę Pontyfikatu i na 83. urodziny Ojca Świętego! Zawiera wszystkie wiersze i poetyckie medytacje, jakie napisał Karol Wojtyła oraz bestseller Jana Pawła II "Tryptyk rzymski". Książka ta to dokument nie mający precedensu w historii polskiej literatury.

Sándor Petőfi. Lutnia i miecz

Sándor Petőfi. Lutnia i miecz

 

Sándor Petőfi żył krótko, niespełna 27 lat. Zginął jako adiutant gen. Józefa Bema w okrutnej bitwie z przeważającymi wojskami rosyjskimi pod Szegeszwarem, w gorący lipcowy dzień 1849 roku. Ten młody bohater nie odszedł jednak w zapomnienie, bowiem pozostawił po sobie obfitą spuściznę literacką, która do dziś stanowi tyleż patriotyczną, co romantyczną inspirację Węgrów. Zważywszy na wiek poety, bogactwo jego twórczości jest zdumiewające.

János Pilinszky. Kamień i chleb. Wybór poezji i prozy

János Pilinszky. Kamień i chleb. Wybór poezji i prozy

János Pilinszky, Jerzy Snopek

János Pilinszky (1921–1981) należy do najbardziej cenionych węgierskich pisarzy XX w. Jeszcze za życia uznano go za czołowego reprezentanta swego pokolenia, otaczając niemal kultem. Jego twórczość, zwłaszcza tajemnicza i przejmująca poezja, wywierała na Węgrów jakby nadprzyrodzony wpływ.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.