„Putin czerpie korzyści z terroru wobec Izraela”

Nasi autorzy

„Putin czerpie korzyści z terroru wobec Izraela”

Lecący na trasie Amsterdam-Kuala Lumpur samolot pasażerski został 17 lipca 2014 r. zestrzelony rosyjską rakietą na wschodzie Ukrainy przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk. Zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi, fot. z podręcznika

Lecący na trasie Amsterdam-Kuala Lumpur samolot pasażerski został 17 lipca 2014 r. zestrzelony rosyjską rakietą na wschodzie Ukrainy przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk. Zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi, fot. z podręcznika "Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015" Wojciecha Roszkowskiego, str. 295.

W tle ataku islamistów Hamasu na Izrael widoczna jest oczywista przyjaźń między Moskwą a Teheranem – Rosja nie miała nic przeciwko atakowi na Izrael, aby odwrócić Zachód od rosyjskiej wojny z Ukrainą. „Putin czerpie korzyści z terroru wobec Izraela, ponieważ ten konflikt odwraca uwagę od wojny na Ukrainie,” zwrócił na to uwagę szwajcarski ekspert ds. Rosji Ulrich Schmid z Uniwersytetu w St. Gallen na łamach dziennika BILD.

„Rosja szerzy obecnie propagandę, że nigdy nie rozpoczyna wojen, ale je kończy. Dlatego Moskwa już spieszyła się z wystąpieniem w roli pośrednika pokojowego między Hamasem a Izraelem,” dodał Schmid. Niebezpieczne jest także to, że konflikt wiąże się z amerykańską pomocą wojskową, która jest pilnie potrzebna Ukrainie. Schmid zwrócił również uwagę, że w przeszłości odbyło się kilka spotkań między Hamasem a Moskwą. Oczekuje się, że palestyński prezydent Mahmoud Abbas wkrótce weźmie udział w rozmowach w Moskwie.

Joachim Kraus, emerytowany dyrektor Instytutu Polityki Bezpieczeństwa Uniwersytetu w Kolonii, przypomniał BILD, że „do ataku doszło w urodziny Putina. To nie mógł był przypadek, a Putin nie zadzwonił jeszcze do premiera Izraela, aby złożyć kondolencje”. „Putin znacząco zyskuje na tej wojnie, ponieważ im ciężej i dłużej będzie ona prowadzona, tym bardziej USA zostaną zepchnięte do granic swoich możliwości jako dostawca broni dla Izraela i Ukrainy,” kontynuował. Warto zaznaczyć, że jest mało prawdopodobne, aby Putin powstrzymał irański rząd przed eskalacją. Sam Iran przez wiele miesięcy był dostawcą broni dla Rosji w wojnie z Ukrainą.

Źródło: BILD; kath.net, TP

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Andrzej Nowak

Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Wojna. Reportaż z Ukrainy

Wojna. Reportaż z Ukrainy

 

Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.