„Putin czerpie korzyści z terroru wobec Izraela”
W tle ataku islamistów Hamasu na Izrael widoczna jest oczywista przyjaźń między Moskwą a Teheranem – Rosja nie miała nic przeciwko atakowi na Izrael, aby odwrócić Zachód od rosyjskiej wojny z Ukrainą. „Putin czerpie korzyści z terroru wobec Izraela, ponieważ ten konflikt odwraca uwagę od wojny na Ukrainie,” zwrócił na to uwagę szwajcarski ekspert ds. Rosji Ulrich Schmid z Uniwersytetu w St. Gallen na łamach dziennika BILD.
„Rosja szerzy obecnie propagandę, że nigdy nie rozpoczyna wojen, ale je kończy. Dlatego Moskwa już spieszyła się z wystąpieniem w roli pośrednika pokojowego między Hamasem a Izraelem,” dodał Schmid. Niebezpieczne jest także to, że konflikt wiąże się z amerykańską pomocą wojskową, która jest pilnie potrzebna Ukrainie. Schmid zwrócił również uwagę, że w przeszłości odbyło się kilka spotkań między Hamasem a Moskwą. Oczekuje się, że palestyński prezydent Mahmoud Abbas wkrótce weźmie udział w rozmowach w Moskwie.
Joachim Kraus, emerytowany dyrektor Instytutu Polityki Bezpieczeństwa Uniwersytetu w Kolonii, przypomniał BILD, że „do ataku doszło w urodziny Putina. To nie mógł był przypadek, a Putin nie zadzwonił jeszcze do premiera Izraela, aby złożyć kondolencje”. „Putin znacząco zyskuje na tej wojnie, ponieważ im ciężej i dłużej będzie ona prowadzona, tym bardziej USA zostaną zepchnięte do granic swoich możliwości jako dostawca broni dla Izraela i Ukrainy,” kontynuował. Warto zaznaczyć, że jest mało prawdopodobne, aby Putin powstrzymał irański rząd przed eskalacją. Sam Iran przez wiele miesięcy był dostawcą broni dla Rosji w wojnie z Ukrainą.
Źródło: BILD; kath.net, TP
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.
Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.
Wojna. Reportaż z Ukrainy
Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.