Prof. Andrzej Nowak laureatem Nagrody im. św. Grzegorza I Wielkiego

Nasi autorzy

Prof. Andrzej Nowak laureatem Nagrody im. św. Grzegorza I Wielkiego

Prof. Andrzej Nowak / niezalezna.pl Prof. Andrzej Nowak / niezalezna.pl

Prof. Andrzej Nowak został laureatem przyznawanej przez miesięcznik „Nowe Państwo” Nagrody im. Grzegorza I Wielkiego. Podczas gali „Człowieka Roku Gazety Polskiej 2023” laudację ku jego czci wygłosił Tomasz Łysiak, publicysta, historyk. „Siedzę i myślę, że my tutaj zgromadzeni jesteśmy wokół spraw, które wspólnie czujemy i rozumiemy, a za nami jest noc styczniowa, którą rozumiemy dosłownie i w przenośni. Te nagrody też mają szczególny wymiar” – rozpoczął laudację Łysiak.

Przyznał, że gdy przychodzi w gości, patrzy na bibliotekę. „Są takie książki, które u ‘dobrych gości’ spotykam zawsze. Jest tam szereg książek Pana Profesora. Sześć tomów w bordowej oprawie, które widać z daleka. Ważne, że Pan Profesor jest w naszych domach od lat. A my, razem z kolejnymi tomami ‘Dziejów Polski’, wzrastamy i dojrzewamy. Mam wrażenie, że pan prowadzi nas historią, a my jesteśmy uprzywilejowani, że możemy czytać ją z tomu na tom. Dlaczego ‘Dzieje Polski’ są wyjątkowe? To nie jest tylko zbiór faktów, opis dziejów pewnego organizmu polityczno-państwowego, jakim była i jest Polska. To opowieść o wspólnocie, opowieść o tym, kim jesteśmy, kim byliśmy my wszyscy, co powoduje, że jesteśmy razem. To opowieść o nas wszystkich i każdym z osobna” – powiedział publicysta.

Dodał, że „jesteśmy przeniknięci historią, wyrastamy z niej”, a wartości, które budują naszą wspólnotę, to przede wszystkim umiłowanie wolności. „Gdy ta wolność jest dławiona, to w nas Polakach budzi się od razu duch oporu. Z tego to wynika, że zostaliśmy wychowani w duchu wolności i o tym jest ta piękna książka. Te książki są nie tylko mądre, ale i piękne. O postawach, o ludziach, którzy podejmowali trudne decyzje w trudnych chwilach, to opowieść o duszy polskiej” – wskazał Łysiak.

Podkreślił, że prof. Andrzej Nowak jest także znawcą duszy rosyjskiej. „Opowiada o czymś, co jest przeciwne duszy polskiej, pokazuje dwie strony. Ta druga opowieść to opowieść o władzy i poddaństwie, to jest opowieść o bacie. To opowieść o duszy rosyjskiej, którą musimy pamiętać i rozumieć, gdy mówimy o duszy polskiej, która się temu opiera i przeciwstawia, bo jest wychowana w wolności” – powiedział Tomasz Łysiak.

„Pan tak opowiada o historii Polski, że czujemy, że pan Polskę po prostu kocha, tak jak my, dlatego to do nas trafia, trafia tak głęboko, dlatego razem mamy te same książki na półkach, bo myśmy wszyscy z tego samego. Z ducha wolności” – zwrócił się do laureata publicysta.

Podczas odbierania nagrody prof. Andrzej Nowak stwierdził, że spotykamy się w takich okolicznościach, „kiedy instynktowne poczucie wolności jest nam potrzebne”. „Czasem w tej opowieści, której snuję siódmy tom, nieraz można powtórzyć pytanie, które zadał wielki poeta: ‘krzyczymy «wolność», ale jaka?’. Nie każda dobrze nam służyła. To najprostsze, instynktowne poczucie wolności, naprzeciw której stoi więzienie i knut. W takiej sytuacji potrzebny jest odruch, który nam historia zostawia w dziedzictwie i jest częścią owej cnoty, którą w sobie powinniśmy odnawiać” –  powiedział.

Wskazał, że najważniejsze w dziedzictwie św. Grzegorza I Wielkiego jest zwrócenie uwagi, że całość naszego chrześcijaństwa, człowieczeństwa, sprowadza się do misji. „Nie można zadowolić się tym, co jest nam dane, trzeba prowadzić dalej. Dzisiaj potrzebna jest nowa misja, potrzebne jest odnowienie cnoty kojarzonej w Rzeczypospolitej z wolnością, potrzebna jest opowieść, która w każdym pokoleniu się odnawia” – dodał prof. Nowak.

Nagroda im. św. Grzegorza I Wielkiego to wyróżnienie dla tych, którzy odważnie stawali w obronie prawdy w życiu publicznym w mijającym roku. Przyznawana jest ona przez miesięcznik „Nowe Państwo”. Papież Grzegorz I Wielki (urodzony około 540 w Rzymie, zmarł 12 marca 604), benedyktyn, uważał, iż „nawet jeśli prawda może powodować zgorszenie, lepiej dopuścić do zgorszenia niż wyrzec się prawdy”.

III RP opierała się na odwrotnych założeniach – kompromisie prawdy z kłamstwem, składającym się na „nowe kłamstwa w miejsce starych”. Polacy mieli godzić się na niepełną prawdę o polskiej historii. Na brak rozliczenia komunistycznych zbrodni. Na to, że zarówno postawy bohaterów, jak i zdrajców były równouprawnione.

To, gdy chodzi o historię, bo we współczesności ci wywodzący się z tej drugiej tradycji mieli pozostać uprzywilejowani, mieć władzę, pieniądze, prestiż. Ich wielopokoleniowe klany miały rządzić państwowymi instytucjami, życiem intelektualnym, kulturą czy edukacją.  Brak prawdy miał być gwarancją trwania tych rządów. Polska miała rezygnować także z głoszenia niewygodnej prawdy o własnej historii na arenie międzynarodowej.

Dlatego przez długie lata III RP ludzie głoszący prawdę byli marginalizowani, wykluczani z życia publicznego. A jeśli już w nim zaistnieli, poddawani byli najbardziej brutalnym atakom, których celem była ich eliminacja. Nagroda Grzegorza Wielkiego przyznawana jest tym, którzy wbrew tej presji, często kosztem własnego spokojnego życia, walczą o to, by prawda była fundamentem prawdziwie niepodległej Polski.

Jesteśmy dumni, że wśród laureatów Nagrody Grzegorza Wielkiego było dwóch kluczowych polskich mężów stanu, którzy za głoszenie prawdy płacili wysoką cenę – prezydent Lech Kaczyński i premier Jan Olszewski, którzy już odeszli. Pozostałymi laureatami zostali: prof. Ryszard Legutko oraz twórcy serialu „Reset” – prof. Sławomir Cenckiewicz i redaktor Michał Rachoń wraz z całym zespołem.

Źródło: Niezalezna.pl, TP 

Dzieje Polski. Tom 6. Potop i ogień

Dzieje Polski. Tom 6. Potop i ogień

Andrzej Nowak

Oj, działo się, działo! Kolejny tom „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka obejmuje krótszy okres czasu. Ale biorąc pod uwagę natłok ważnych dla narodu oraz państwa wydarzeń, niektórych brzemiennych w skutki na całe wieki, łatwo zrozumieć, dlaczego Autor poświęcił tym latom tak dużo miejsca. To nie Autor spowolnił pisanie, lecz w omawianym czasie historia bardzo przyspieszyła.

 

Dzieje Polski. Tom 5. Imperium Rzeczypospolitej

Dzieje Polski. Tom 5. Imperium Rzeczypospolitej

Andrzej Nowak

Ten tom „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka wprowadza nas w czasy, które w rodzimej historiografii zwykło się nazywać epoką królów elekcyjnych. W opisywanym okresie – od 1572 do 1632 r. – Rzeczpospolita trzykrotnie zmierzyła się z bezkrólewiem.

 

Dzieje Polski. Tom 4. Trudny złoty wiek.

Dzieje Polski. Tom 4. Trudny złoty wiek.

Andrzej Nowak

Wreszcie jest z niecierpliwością oczekiwany przez tysiące Polaków kolejny tom wielkiego dzieła prof. Andrzeja Nowaka - czyli czwarty tom "Dziejów Polski"! W czwartym tomie  "Dziejów Polski" prof. Andrzej Nowak opowiada o trudnym złotym wieku, czyli latach 1468 - 1572.
Prof. Andrzej Nowak wkracza w czwartym tomie epokowego dzieła „Dzieje Polski” w okres największej świetności Rzeczypospolitej.

 

Dzieje Polski. Tom 3. Królestwo zwycięskiego orła

Dzieje Polski. Tom 3. Królestwo zwycięskiego orła

Andrzej Nowak


Kolejny tom wspaniałej historii Polski opowiedzianej piórem profesora Andrzeja Nowaka liczy 464 strony, czyli o 80 więcej niż poprzednia część. Podobnie jak dwa poprzednie tomy charakteryzuje się wysokim poziomem edytorskim. Zdobią go liczne fotografie, rysunki, ryciny i mapy, które nie tylko dopełniają narrację autora, ale i poruszają wyobraźnię czytelnika.
Dzieło to owoc wspaniałego warsztatu badawczego, niesamowitego talentu pisarskiego i ogromnej wiedzy profesora Nowaka.

 

Dzieje Polski. Tom 2. Od rozbicia do nowej Polski

Dzieje Polski. Tom 2. Od rozbicia do nowej Polski

Andrzej Nowak

Drugi tom bestsellerowych "Dziejów Polski" pióra znakomitego historyka prof. Andrzeja Nowaka. Kontynuacja opowieści o burzliwych losach naszego kraju w okresie rozbicia dzielnicowego. Tom obejmuje okres od śmierci księcia Mieszka Starego w 1202 r. i objęcia władzy w Krakowie przez Władysława Laskonogiego, aż do wkroczenia Kazimierza Wielkiego na Ruś w 1340 r. Autor w fascynujący sposób przybliża wysiłki zmierzające do odnowienia Królestwa Polskiego podjęte w XIII w.

 

Dzieje Polski. Tom 1. Skąd nasz ród

Dzieje Polski. Tom 1. Skąd nasz ród

Andrzej Nowak

Pierwszy tom pomnikowych "Dziejów Polski", napisanych przez wybitnego historyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzeja Nowaka, obejmuje okres od początków państwa polskiego do 1202 r. (śmierć Mieszka III Starego). Osoba autora gwarantuje publikację na najwyższym poziomie naukowym i literackim, napisaną właściwym dla prof. Nowaka pięknym, a jednocześnie przystępnym językiem.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.