Prestiżowe wyróżnienie „Narodowi i Ojczyźnie” dla mistrza fotografii Adama Bujaka!

Nasi autorzy

Prestiżowe wyróżnienie „Narodowi i Ojczyźnie” dla mistrza fotografii Adama Bujaka!

Fot: Adam Wołosz Fot: Adam Wołosz

Już po raz dziewiętnasty wręczono wyróżnienie „Narodowi i Ojczyźnie”. W tym roku otrzymał je mistrz Adam Bujak – światowej sławy fotograf, laureat wielu nagród krajowych i zagranicznych, który przez ponad czterdzieści lat uwieczniał na zdjęciach Karola Wojtyłę – najpierw jako arcybiskupa, kardynała, a potem jako papieża Jana Pawła II. Adam Bujak jest autorem licznych albumów i bezcennych fotografii utrwalających dla przyszłych pokoleń wydarzenia ważne dla Kościoła oraz miejsca cenne dla tradycji w kraju i za granicą. 

Nagrodę „Narodowi i Ojczyźnie” od 2004 roku przyznaje Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych i Ekonomicznych im. Karola Adamieckiego w Ostrołęce. Wyróżnienie przyznane jest osobom wyjątkowym, zasłużonym w służbie Polsce, za ich szczególny wkład i zaangażowanie w patriotyczne wychowanie Polaków.

Na uroczystość zaprosiła społeczność Szkół SIGiE, duszpasterze parafii św. Wojciecha oraz Fundacja Oświatowa im. prof. W. Kobylińskiego. Kościół św. Wojciecha wypełniony był po brzegi. Wydarzenie rozpoczęto od odśpiewania pieśni „Gaude Mater Polonia”, następnie zebrani goście wysłuchali krótkiego koncertu patriotycznego, po którym słowo wprowadzające wygłosił ks. Tomasz Zaczkiewicz SAC – proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Ostrołęce.

Decyzję kapituły wyróżnienia „Narodowi i Ojczyźnie” ogłosił dr Roman Gawrych – prezes zarządu głównego SIGiE im. Karola Adamieckiego w Ostrołęce i rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku.

Laudację wygłosiła Iwona Cwalińska – dyrektor Zespołu Szkół SIGiE im. Karola Adamieckiego w Ostrołęce, po czym uroczyście wręczono nagrodę „Narodowi i Ojczyźnie” tegorocznemu laureatowi.

 Adam Bujak zwrócił się do występującej wcześniej młodzieży – „Chciałem Wam podziękować. Wy jesteście przyszłością Polski. Pokazaliście patriotyzm, w Waszym młodym, cudownym wieku. W przyszłości będziecie kształtować Polskę” – po czym dodał, że „świat idzie w fatalnym kierunku” i że właśnie w patriotycznej młodzieży widzi nadzieję na wypracowanie lepszej przyszłości dla Polski.

Polska. Dwanaście wieków

Polska. Dwanaście wieków

Adam Bujak, Wojciech Polak

Takiego albumu o naszym kraju jeszcze nie było. Polska ukazana została tu od czasów najdawniejszych do najnowszych, wiek po wieku. Każde stulecie, od X po XXI, zostało osobno scharakteryzowane. Przypomniane zostało również, że wcześniej istniała Prapolska.

 

Sanktuaria polskie

Sanktuaria polskie

Adam Bujak, Czesław Ryszka

Sanktuaria katolickie istnieją na całym świecie, ale nigdzie nie notuje się takiego ich rozkwitu jak w Polsce – tak było w dawnych wiekach, tak jest i teraz. Gdy na świecie kościoły są zamykane lub wzorem bolszewickim przekształcane na magazyny, muzea lub galerie wystawowe, w naszym kraju pobożność ludowa kwitnie i nieustannie się rozwija.

 

Wawel. Skarbiec wiary i polskości

Wawel. Skarbiec wiary i polskości

Adam Bujak, Piotr Rabiej

Tu biło i bije serce Polski. Wawel – ponad tysiącletnia katedra i królewski zamek – góruje nad Krakowem, prastarą stolicą. To prawdziwy skarbiec najdawniejszych i nowszych zabytków; od romańskich po młodopolskie. Wawel to świadectwo silnej wiary Polaków i państwa-mocarstwa zwanego Rzeczpospolitą.

 

Polska Wschodnia

Polska Wschodnia

Adam Bujak

Kiedyś były to terytoria środkowej i środkowo-zachodniej Rzeczypospolitej, dziś jest to Polska Wschodnia. Ziemia gospodarna, piękna, o urozmaiconym krajobrazie, przesiąknięta bogatą tradycją patriotyczną. Tereny te od czasów zaborów były jednak systematycznie degradowane przez okupantów, stąd przylgnęła do nich nazwa Polska B. Dziś to już na szczęście historia, gdyż ziemie te odradzają się zarówno jeśli chodzi o gospodarkę, jak i tradycje.

 

Adam Bujak – Życie malowane światłem

Adam Bujak – Życie malowane światłem

Adam Bujak

Wierny swym przekonaniom tak artystycznym, jak i światopoglądowym, jest Adam Bujak twórcą wybitnym i zasłużonym. Wierny Bogu i Ojczyźnie. Nie wdaje się w formalne eksperymenty, dziś niemal obowiązkowe w sztuce, nie szuka efekciarskich ujęć, ale dogłębnie penetruje ważne tematy, głównie w książkach, które dzięki jego talentowi zmuszają czytelnika do głębokich refleksji.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.