Powoli czas, by ją ubierać, bo bez niej nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia. 9 faktów o choince, które warto znać

Nasi autorzy

Powoli czas, by ją ubierać, bo bez niej nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia. 9 faktów o choince, które warto znać

fot. Beata Marszałek/Biały Kruk fot. Beata Marszałek/Biały Kruk Jedni ubierają dopiero w Wigilię, inni nieco wcześniej; w niektórych domach stoi aż do 2 lutego, w niektórych znika szybciej. Żywa, sztuczna, bogata, minimalistyczna, ozdobiona na kolorowo, monochromatyczna, z lampkami, świeczkami, pierniczkami, ozdobami wykonanymi przez dzieci… ile domów i świątecznych stołów, tyle choinek. Wszystko to, co warto wiedzieć o świątecznym zwyczaju ozdabiania iglastego drzewka, opisał w swojej książce ks.  prof. dr hab. Józef Naumowicz. A oto 9 ciekawostek o bożonarodzeniowej choince:

1. Zwyczaj stawiania drzewka na czas Bożego Narodzenia pojawił się dość późno, bo dopiero na przełomie średniowiecza i renesansu, chociaż ozdoby roślinne uświetniały ten czas już od IV w. Najstarszy zapis o drzewku stawianym na Boże Narodzenie pochodzi z 1492 r.

  1. 2. Choinka nawiązuje do symboliki rajskiego drzewa.

  2. 3. Przodek współczesnej choinki występował w przedstawieniach w roli drzewa, z którego pierwsi rodzice zerwali zakazany owoc w rajskim ogrodzie.

  3. 4. Światełka na dzisiejszej choince to ważny symbol światła, jakim jest przychodzący na Ziemię Chrystus.

  4. 5. Choinka ma własne chrześcijańskie korzenie; nie da się wykazać jej bezpośredniego związku z obrzędami pogańskimi.

  5. 6. Choinka jest drzewem iglastym, bo 24 grudnia trudno jest znaleźć kwitnącą jabłoń.

  6. 7. W dawniejszych czasach na choinkach wieszano również opłatki.

  7. 8. Kolebką bożonarodzeniowego drzewka jest Alzacja.

  8. 9. Pierwsze choinki nie miały na sobie ozdób.

Więcej o historii choinki przeczytać można w pięknie ilustrowanej książce ks. prof. dr. hab. Józefa Naumowicza:

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

ks. Józef Naumowicz

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?
Na to pytanie w tej jakże frapującej książce odpowiada ks. prof.

oprac. AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po miesięcznik WPiS oraz po książki o tematyce bożonarodzeniowej:

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2025. Wydanie drukowane

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2025. Wydanie drukowane

 

Miesięcznik „Wpis” już od trzynastu lat pozostaje wierny swym założeniom i przedstawia Czytelnikom podstawowe wartości, a więc wiarę, patriotyzm i sztukę.
Publikują u nas tak znakomici autorzy, jak m.in.: Adam Bujak, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Leszek Długosz, prof. Ryszard Kantor, dr Marek Klecel, ks. prof. Janusz Królikowski, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Monika Makowska, prof. Aleksander Nalaskowski, prof.


Święta Rodzina

Święta Rodzina

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

 

Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry

Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Czy wierzysz w św. Mikołaja? Jeżeli myślisz przy tym o czerwono ubranym dużym krasnalu albo o starszym panu z białą brodą i z brzuszkiem oraz w czerwonej czapie, to znak, że zdecydowanie należy sięgnąć po tę publikację.

24 opowieści adwentowe. Czekając na Jezusa

24 opowieści adwentowe. Czekając na Jezusa

Sophie de Mullenheim, Fleur Nabert, Sophie Maraval-Hutin, Charlotte Grossetête, Karine-Marie Amiot

Ta piękna książka dla dzieci jest kolekcją 24 zupełnie wyjątkowych opowieści adwentowych i wigilijnych, które poniekąd pełnią funkcję kalendarza adwentowego. Codziennie w grudniu możemy wieczorkiem usiąść z naszymi pociechami i przeczytać im opowiadanie związane z Bożym Narodzeniem i tym samym umilić czas oczekiwania na Wigilię.

Czekamy na Jezusa! Opowieści o świętych na każdy dzień Adwentu

Czekamy na Jezusa! Opowieści o świętych na każdy dzień Adwentu

Bénédicte Delelis

Pod każdą szerokością geograficzną i w każdej epoce małe lub niezwykłe cuda towarzyszyły Świętom Bożego Narodzenia! Oto 24 wspaniałe historie do przeczytania od 1 do 24 grudnia, aby przygotować swoje serce na niesamowitą radość Świąt Bożego Narodzenia w towarzystwie świętych, którzy doświadczyli szczególnej łaski podczas oczekiwania lub świętowania narodzin Jezusa.

Tajemnice Ziemi Świętej

Tajemnice Ziemi Świętej

Adam Bujak

Najnowsze, długo oczekiwane wydanie bestsellerowego albumu Adama Bujaka o Ziemi Świętej. Dwa tysiące lat temu po spalonej słońcem Samarii, Galilei, Judei wędrował Chrystus. Teraz te same szlaki przeszło dwóch artystów. Twórca słowa i twórca obrazu. Poeta i fotografik – Marek Skwarnicki i Adam Bujak.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.