Powoli czas, by ją ubierać, bo bez niej nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia. 9 faktów o choince, które warto znać
fot. Beata Marszałek/Biały Kruk Jedni ubierają dopiero w Wigilię, inni nieco wcześniej; w niektórych domach stoi aż do 2 lutego, w niektórych znika szybciej. Żywa, sztuczna, bogata, minimalistyczna, ozdobiona na kolorowo, monochromatyczna, z lampkami, świeczkami, pierniczkami, ozdobami wykonanymi przez dzieci… ile domów i świątecznych stołów, tyle choinek. Wszystko to, co warto wiedzieć o świątecznym zwyczaju ozdabiania iglastego drzewka, opisał w swojej książce ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz. A oto 9 ciekawostek o bożonarodzeniowej choince:
1. Zwyczaj stawiania drzewka na czas Bożego Narodzenia pojawił się dość późno, bo dopiero na przełomie średniowiecza i renesansu, chociaż ozdoby roślinne uświetniały ten czas już od IV w. Najstarszy zapis o drzewku stawianym na Boże Narodzenie pochodzi z 1492 r.
2. Choinka nawiązuje do symboliki rajskiego drzewa.
3. Przodek współczesnej choinki występował w przedstawieniach w roli drzewa, z którego pierwsi rodzice zerwali zakazany owoc w rajskim ogrodzie.
4. Światełka na dzisiejszej choince to ważny symbol światła, jakim jest przychodzący na Ziemię Chrystus.
5. Choinka ma własne chrześcijańskie korzenie; nie da się wykazać jej bezpośredniego związku z obrzędami pogańskimi.
6. Choinka jest drzewem iglastym, bo 24 grudnia trudno jest znaleźć kwitnącą jabłoń.
7. W dawniejszych czasach na choinkach wieszano również opłatki.
8. Kolebką bożonarodzeniowego drzewka jest Alzacja.
9. Pierwsze choinki nie miały na sobie ozdób.
Więcej o historii choinki przeczytać można w pięknie ilustrowanej książce ks. prof. dr. hab. Józefa Naumowicza:
Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia
Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?
Na to pytanie w tej jakże frapującej książce odpowiada ks. prof.
oprac. AD
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po miesięcznik WPiS oraz po książki o tematyce bożonarodzeniowej:
Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2025. Wydanie drukowane
Miesięcznik „Wpis” już od trzynastu lat pozostaje wierny swym założeniom i przedstawia Czytelnikom podstawowe wartości, a więc wiarę, patriotyzm i sztukę.
Publikują u nas tak znakomici autorzy, jak m.in.: Adam Bujak, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Leszek Długosz, prof. Ryszard Kantor, dr Marek Klecel, ks. prof. Janusz Królikowski, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Monika Makowska, prof. Aleksander Nalaskowski, prof.
Święta Rodzina
W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.
24 opowieści adwentowe. Czekając na Jezusa
Ta piękna książka dla dzieci jest kolekcją 24 zupełnie wyjątkowych opowieści adwentowych i wigilijnych, które poniekąd pełnią funkcję kalendarza adwentowego. Codziennie w grudniu możemy wieczorkiem usiąść z naszymi pociechami i przeczytać im opowiadanie związane z Bożym Narodzeniem i tym samym umilić czas oczekiwania na Wigilię.
Czekamy na Jezusa! Opowieści o świętych na każdy dzień Adwentu
Pod każdą szerokością geograficzną i w każdej epoce małe lub niezwykłe cuda towarzyszyły Świętom Bożego Narodzenia! Oto 24 wspaniałe historie do przeczytania od 1 do 24 grudnia, aby przygotować swoje serce na niesamowitą radość Świąt Bożego Narodzenia w towarzystwie świętych, którzy doświadczyli szczególnej łaski podczas oczekiwania lub świętowania narodzin Jezusa.
Tajemnice Ziemi Świętej
Najnowsze, długo oczekiwane wydanie bestsellerowego albumu Adama Bujaka o Ziemi Świętej. Dwa tysiące lat temu po spalonej słońcem Samarii, Galilei, Judei wędrował Chrystus. Teraz te same szlaki przeszło dwóch artystów. Twórca słowa i twórca obrazu. Poeta i fotografik – Marek Skwarnicki i Adam Bujak.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.