"Postawmy dodatkowe nakrycie przy świątecznym stole". Międzynarodowa fundacja podchwyciła polski zwyczaj wigilijny
Dodatkowe nakrycie to w Polsce wigilijna tradycja. Fot. domena publiczna, via Wikimedia Commons. W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia fundacja CARF (Centro Académico Romano Fundación) z siedzibą w Madrycie wyszła z ciekawą inicjatywą, najprawdopodobniej zainspirowaną polskim zwyczajem wigilijnym. Jest to kampania na rzecz solidarności z kapłanami i seminarzystami – poprzez postawienie na stole dodatkowego nakrycia każda rodzina w symboliczny sposób może zaprosić kapłana na świąteczny posiłek, składając jednocześnie ofiarę pieniężną na edukację seminarzystów. Fundacja zachęca także darczyńców do odmówienia krótkiej modlitwy za kapłanów przed świątecznym posiłkiem.
Założona w 1989 r. w Madrycie Fundacja CARF powstała w odpowiedzi na prośbę św. Jana Pawła II skierowaną do bł. Álvaro del Portillo, ówczesnego prałata Opus Dei. Celem Fundacji jest umożliwianie studiów seminarzystom i kapłanom diecezjalnym z całego świata, szczególnie tym, którzy pochodzą z diecezji, które nie dysponują odpowiednimi środkami i warunkami mogącymi im zapewnić edukację w zakresie formacji teologicznej i akademickiej na odpowiednim poziomie. Od momentu powstania Fundacja CARF umożliwiła ukończenie studiów setkom tysięcy seminarzystów z ponad 130 krajów; wielu z nich uzyskało możliwość kształcenia się na tak prestiżowych uczelniach jak Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża, Uniwersytet Nawarry w Pampelunie czy Międzynarodowe Seminarium Bidasoa.
Większość podopiecznych fundacji to młodzi księża i seminarzyści z Afryki, Azji czy też z Ameryki Południowej; wielu młodych mężczyzn z tych krajów odkrywa w sobie powołanie do kapłaństwa, niestety większość z nich nie dysponuje możliwościami i środkami koniecznymi dla zrealizowania swojego powołania. Ich misją jest niesienie pomocy duszpasterskiej i humanitarnej w regionach odizolowanych, a często naznaczonych krwawymi konfliktami. Fundacja CARF nie ma żadnego wsparcia państwowego, istnieje tylko dzięki hojności darczyńców. Dzięki niej ponad 2000 młodych ludzi ukończyło studia teologiczne i zostało wyświęconych na kapłanów.
Poprzez symboliczne dostawienie nakrycia do świątecznego stołu katolickie rodziny uczestniczą w dziele o głębokim znaczeniu ewangelicznym; formacji tych, którzy przygotowują się do służby duszpasterskich wśród najsłabszych, najbardziej potrzebujących w najbiedniejszych regionach świata. Takich prostych, szczerych gestów Kościół dziś bardzo potrzebuje. Stawiając symboliczny dodatkowy talerz i składając nawet najdrobniejszą ofiarę sprawimy że święta Bożego Narodzenia będą takie, jak powinny być.
Źródło: Tribune Chrétienne, MM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po miesięcznik WPiS oraz po książki o tematyce bożonarodzeniowej:
Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2025. Wydanie drukowane
Miesięcznik „Wpis” już od trzynastu lat pozostaje wierny swym założeniom i przedstawia Czytelnikom podstawowe wartości, a więc wiarę, patriotyzm i sztukę.
Publikują u nas tak znakomici autorzy, jak m.in.: Adam Bujak, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Leszek Długosz, prof. Ryszard Kantor, dr Marek Klecel, ks. prof. Janusz Królikowski, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Monika Makowska, prof. Aleksander Nalaskowski, prof.
Święta Rodzina
W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.
Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia
Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?
Na to pytanie w tej jakże frapującej książce odpowiada ks. prof.
24 opowieści adwentowe. Czekając na Jezusa
Ta piękna książka dla dzieci jest kolekcją 24 zupełnie wyjątkowych opowieści adwentowych i wigilijnych, które poniekąd pełnią funkcję kalendarza adwentowego. Codziennie w grudniu możemy wieczorkiem usiąść z naszymi pociechami i przeczytać im opowiadanie związane z Bożym Narodzeniem i tym samym umilić czas oczekiwania na Wigilię.
Czekamy na Jezusa! Opowieści o świętych na każdy dzień Adwentu
Pod każdą szerokością geograficzną i w każdej epoce małe lub niezwykłe cuda towarzyszyły Świętom Bożego Narodzenia! Oto 24 wspaniałe historie do przeczytania od 1 do 24 grudnia, aby przygotować swoje serce na niesamowitą radość Świąt Bożego Narodzenia w towarzystwie świętych, którzy doświadczyli szczególnej łaski podczas oczekiwania lub świętowania narodzin Jezusa.
Tajemnice Ziemi Świętej
Najnowsze, długo oczekiwane wydanie bestsellerowego albumu Adama Bujaka o Ziemi Świętej. Dwa tysiące lat temu po spalonej słońcem Samarii, Galilei, Judei wędrował Chrystus. Teraz te same szlaki przeszło dwóch artystów. Twórca słowa i twórca obrazu. Poeta i fotografik – Marek Skwarnicki i Adam Bujak.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.