Pierwszy nowożytny mistrz olimpijski. Katolik o niezwykłej determinacji i wielu talentach
W historii olimpijskich zmagań szczególne miejsce zajmuje James Brendan Connolly, pierwszy nowożytny mistrz olimpijski, którego życie było równie niezwykłe jak opowieści, które tworzył. Connolly, wybitny trójskoczek, pisarz i gawędziarz, nie tylko zdobył złoty medal na igrzyskach w Atenach w 1896 roku, ale także pozostawił po sobie niezatarte piętno w literaturze i historii sportu.
Wczesne lata i trudne początki
James B. Connolly, urodzony jako Séamus Brendàn Ó Conghaile, przyszedł na świat w rodzinie irlandzkich imigrantów w South Boston jako jedno z dwunastu dzieci. Jego dzieciństwo naznaczone było ubóstwem i ciężką pracą. Mimo że nie ukończył szkoły średniej, jego determinacja i samodzielna nauka pozwoliły mu zdobyć stypendium na prestiżowym Harvardzie, gdzie studiował filologię klasyczną.
Olimpijskie marzenie
Będąc studentem pierwszego roku, Connolly zafascynowany ideą nowożytnych igrzysk olimpijskich, postanowił wziąć w nich udział. Niestety, napotkał na opór ze strony dziekana, który nie wyraził zgody na jego wyjazd do Aten. Jednakże młody katolik, inspirowany duchem olimpijskim „Citius, Altius, Fortius” (szybciej, wyżej, silniej), nie poddał się. Z pomocą parafian i swojego proboszcza, ojca O'Callaghana, udało mu się zebrać środki na podróż.
Droga do Aten
Podróż Connolly'ego do Grecji była pełna wyzwań. Musiał stawić czoła nagłemu podwyższeniu kosztów podróży, złodziejowi w Neapolu oraz trudnościom związanym z kalendarzem juliańskim, który skrócił jego czas na aklimatyzację i trening. Pomimo tych przeciwności, Connolly wykazał się niezwykłą determinacją i odwagą, które ostatecznie doprowadziły go na stadion olimpijski.
Triumf w Atenach
6 kwietnia 1896 roku, podczas inauguracji nowożytnych igrzysk olimpijskich, Connolly przystąpił do konkurencji trójskoku. Wydarzenie to przeszło do historii dzięki jego imponującemu skokowi na odległość 13,71 metra, który zapewnił mu złoty medal i tytuł pierwszego mistrza olimpijskiego od czasów starożytnych. Jego wyczyn wzbudził ogromny podziw i entuzjazm wśród zgromadzonych widzów.
Po powrocie do domu
Po powrocie z Aten, Connolly nie spotkał się z powszechnym uznaniem ze strony amerykańskiego społeczeństwa, choć irlandzka społeczność South Boston przyjęła go jak króla. Dziekan Harvardu, próbując naprawić swoją wcześniejszą decyzję, zaoferował mu doktorat honoris causa, który Connolly odrzucił.
Dalsza kariera i dziedzictwo
James Connolly kontynuował swoje życie jako pisarz, publikując 25 powieści i 200 opowiadań, zdobywając uznanie takich postaci jak Joseph Conrad, T.S. Eliot i Theodore Roosevelt. Relacjonował również ważne wydarzenia historyczne, takie jak wojna amerykańsko-hiszpańska i I wojna światowa. Był także zaangażowanym członkiem Rycerzy Kolumba.
Connolly zmarł w 1957 roku w wieku 88 lat, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo zarówno w sporcie, jak i literaturze. Jego medal olimpijski znajduje się obecnie w bibliotece Colby College, a jego pamięć jest pielęgnowana w South Boston, gdzie stoi jego pomnik.
Pamięć o mistrzu
James Connolly, pierwszy nowożytny mistrz olimpijski, jest przykładem niezłomnej determinacji, talentu i wiary. Jego historia inspiruje do dziś, przypominając o wartościach, które kształtują prawdziwych bohaterów. Podczas każdej olimpiady pamięć o nim odżywa, inspirując kolejne pokolenia sportowców do dążenia do doskonałości.
Źródło: National Catholic Register, TP
Historia Sportu w Polsce Tom 1
Dzieje polskiego sportu to ważna część historii naszej Ojczyzny. Ta książka jest jedyną tak bogatą publikacją o tej tematyce na polskim rynku. Tysiące informacji zostało zebranych w jednym miejscu i ukazane w bardzo przejrzysty sposób. Treść pierwszego tomu sięga w głąb w XIX w., kiedy zaczęło funkcjonować nowoczesne pojęcie sportu.
"Historia sportu w Polsce” zawiera wiele zaskakujących wiadomości.
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej
Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Prenumerata elektroniczna WPiSu na drugie półrocze 2024 roku (5 numerów od lipca do grudnia włącznie w tym jeden podwójny)
Prenumerata elektronicznej wersji miesięcznika WPIS - najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku co miesiąc na Twojej skrzynce mailowej!
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks.
Święta Rodzina
W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.
PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 109 zł
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym
Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.
Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe
"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku.
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.
PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.