Pielgrzymki do miejsc świętych mają się dobrze. Światowe sanktuaria z rekordem odwiedzin
Sanktuarium Matki Bożej w meksykańskim Guadalupe. Fot. Drkgk, CC0, via Wikimedia Commons. Pomimo licznych ataków na wiarę katolicką ze strony lewicowych rządów i „postępowych” artystów, a także prób podważania miejsca tejże wiary w tożsamości hispanojęzycznej zarówno Santiago de Compostela w hiszpańskiej Galicji, jak i meksykańskie Guadalupe zakończyły rok 2024 z rekordową liczbą odwiedzających.
W przypadku iberyjskiego sanktuarium tamtejsze Biuro Pielgrzyma wydało pątnikom w ubiegłym roku niemal pół miliona dokumentów poświadczających odbycie pielgrzymki, tzw. compostelas; jest to wzrost o 12 proc. w stosunku do roku 2023. Co więcej, eksperci szacują, że otrzymujący zaświadczenia stanowią zaledwie jedną trzecią przybywających do Santiago; pozostali z różnych względów, takich jak niespełnienie warunków pieszej pielgrzymki, brak zainteresowania religijnego czy powtórna wizyta, nie ubiegają się o compostelas. Faktyczna całkowita liczba pątników wynosi zatem około 1,5 miliona. Warto przy tym dodać, że po raz pierwszy 58 proc. odwiedzających to obcokrajowcy. Wśród nich prym wiodą obywatele USA, gdzie rośnie w siłę trend pielgrzymek diecezjalnych z biskupem na czele, z których część powtarza się rokrocznie. Dalsze miejsca zajmują Włochy, Niemcy, Portugalia i Wielka Brytania.
Jeszcze większą liczbą odwiedzin może się poszczycić sanktuarium Matki Bożej w Guadalupe; jak podają tamtejsze media, w połowie grudnia 2024 zanotowano 12,5 mln pielgrzymów w ciągu mijającego roku, co przewyższa o dwa miliony wizyty w rzymskiej Bazylice św. Piotra i czyni z meksykańskiego sanktuarium najczęściej odwiedzane centrum religijne świata.
Źródło: infovaticana.com, oem.com.mx, excelsior.com.mx, AM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o świętych i miejscach kultu wartych odwiedzenia:
Boże i ludzkie miłosierdzie
Album ukazał się w 150. rocznicę powstania Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym przez 13 lat żyła oraz pełniła swą posługę i misję św. Siostra Faustyna. Apostołka Bożego Miłosierdzia i jej przesłanie znane są dzisiaj niemal w każdym zakątku świata, książka zaś ukazuje życie zakonnej wspólnoty, w której wyrosła i której pozostawiła misję głoszenia światu orędzia Miłosierdzia Faustyna Kowalska.
Sanktuaria polskie
Sanktuaria katolickie istnieją na całym świecie, ale nigdzie nie notuje się takiego ich rozkwitu jak w Polsce – tak było w dawnych wiekach, tak jest i teraz. Gdy na świecie kościoły są zamykane lub wzorem bolszewickim przekształcane na magazyny, muzea lub galerie wystawowe, w naszym kraju pobożność ludowa kwitnie i nieustannie się rozwija.
Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość
Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.
Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Fascynująca książka Jolanty Sosnowskiej to poruszająca opowieść o życiu i heroicznej walce kapłana, który stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce. Swoją niezłomną wiarą i nieugiętością inspirował miliony Polaków do walki o wolność i wiarę. Popiełuszko, z pozoru zwykły ksiądz, stał się światłem nadziei. Pozostaje aktualnym symbolem także dzisiaj, co w tej książce mocno wybrzmiewa.
Wawel. Skarbiec wiary i polskości
Tu biło i bije serce Polski. Wawel – ponad tysiącletnia katedra i królewski zamek – góruje nad Krakowem, prastarą stolicą. To prawdziwy skarbiec najdawniejszych i nowszych zabytków; od romańskich po młodopolskie. Wawel to świadectwo silnej wiary Polaków i państwa-mocarstwa zwanego Rzeczpospolitą.
Tajemnice Ziemi Świętej
Najnowsze, długo oczekiwane wydanie bestsellerowego albumu Adama Bujaka o Ziemi Świętej. Dwa tysiące lat temu po spalonej słońcem Samarii, Galilei, Judei wędrował Chrystus. Teraz te same szlaki przeszło dwóch artystów. Twórca słowa i twórca obrazu. Poeta i fotografik – Marek Skwarnicki i Adam Bujak.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.