„Patrioci Polsce”. W Oświęcimiu powstał nowy ruch społeczny
Logo Ruchu Społecznego Patrioci Polsce. fot. materiały RSPP
Patrioci Polsce to ruch społeczny, który powstał, by uruchomić aktywność społeczną opartą na wartościach katolickich. Organizacja planuje zwiększyć udział obywateli w podejmowaniu decyzji dotyczących naszego kraju na wszystkich poziomach – lokalnym, krajowym i europejskim.
Ruch Społeczny Patrioci Polsce został powołany 19 października br. w Oświęcimiu i działa na terenie Polski. Jego założycielami są Tadeusz Drabczyk, Kazimierz Graca, Kazimierz Grajcarek, Krzysztof Hnatio, Szczepan Klimas, Karol Łuźniak, Krzysztof Młodzik oraz Stanisław Trybuś.
W swojej deklaracji założycielskiej RSPP odwołuje się do przykładów bohaterów naszej historii, do życiorysów męczenników i świętych, którzy budowali Polskę i walczyli o nią.
„Motywowani troską o dalsze losy Rzeczpospolitej Polskiej i jej obywateli, pragniemy w naszej działalności kierować się wartościami chrześcijańskimi i nauką społeczną Kościoła katolickiego. Służąc prawdzie i wolności, chcemy opowiadać się po stronie wartości ludzkiego życia i szacunku dla jego integralnego rozwoju”, czytamy w deklaracji.
Założyciele podkreślają, że fundamentem dla ich działań są wiara, własność i wolność. „Aktywność obywateli w poszczególnych gminach, powiatach i regionach traktujemy jako podstawę budowy Polski na miarę aspiracji nowoczesnego i świadomego społeczeństwa kraju europejskiego. Za równie istotne uważamy efektywne i odpowiedzialne spożytkowanie wielkiego potencjału Narodu polskiego w dziedzinach nauki i kultury, nowoczesnej gospodarki i technologii oraz rolnictwa”, wyjaśniają w deklaracji założycielskiej.
Formalnie RSPP działa poprzez struktury lokalne, nazwane Ostojami. Aby zorganizować Ostoję w swoim regionie, należy zebrać minimum pięć osób (nie wliczając w to organizatora Ostoi), a następnie skontaktować się z przedstawicielem RSPP Krzysztofem Młodzikiem telefonicznie bądź mailowo (tel. 537 400 221; k.mlodzik@rspp.org.pl). Członkiem Ostoi może zostać obywatel Polski, który zaakceptuje zasady zebrane w Deklaracji Założycielskiej RSPP oraz Kodeksie organizacji, który w całości publikujemy poniżej. Ostoje z kolei mogą zrzeszać się w większe struktury regionalne, którymi kolejno są: Teren (na poziomie powiatu), Okręg (na poziomie województwa) i Macierz (struktura krajowa).
KODEKS RUCHU SPOŁECZNEGO PATRIOCI POLSCE
Wobec tego, że większość funkcjonujących w Polsce opcji politycznych skompromitowała się działaniami niezgodnymi z zapowiedziami, powstaje „Ruch Społeczny Patrioci Polsce”, który określa podstawowe zasady przynależności do tej organizacji.
1. Jestem obywatelem Polski.
2. Dla swojego kraju jestem gotowy poświęcić swój czas, środki finansowe, intelekt i – jeśli będzie taka potrzeba – życie.
3. W każdych warunkach jestem gotowy bronić dobrego imienia swojego kraju i swojej tożsamości.
4. Szanuję każdego człowieka i jego życie od poczęcia do naturalnej śmierci.
5. Szanuję naturalne prawa człowieka i nigdy ich nie pogwałcę, odmawiam osobistego udziału w kłamstwie płynnego ateizmu, którego obietnicą jest pojednanie między prawdą a fałszem.
6. Akceptuję wyniki naukowe odnośnie do klimatu prowadzące do konkluzji, iż człowiek nie miał, nie ma i mieć nie będzie wpływu na zmiany klimatu.
7. Akceptuję wyniki badań naukowych odnośnie do środowiska prowadzące do konkluzji, iż człowiek miał, ma i mieć będzie wpływ na środowisko.
8. Zawsze będę występował przeciwko rządom i tendencjom (ideologiom) totalitarnym.
9. Wszystkimi demokratycznymi sposobami będę eliminował z życia społecznego, ze szkół, uczelni, instytucji rządowych, itp. ideologię faszystowską wraz z jej mutacjami.
10. Wszystkimi demokratycznymi sposobami będę eliminował z życia społecznego, ze szkół, uczelni, instytucji rządowych, itp. ideologię marksistowską wraz z jej mutacjami – komunizmem, socjalizmem itp.
11. Nasz Ruch nie będzie występował przeciwko członkom tych organizacji, lecz przeciwko ww. ideologiom.
12. Nasz Ruch nie przewiduje używania przemocy. Nasze działania polegać będą na wprowadzaniu zmian w życiu społecznym i politycznym sposobami demokratycznymi. Jednak naszych praw będziemy bronić wszelkimi siłami.
źródło: materiały RSPP; oprac. AD
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki budujące patriotyzm:
Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii
Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów świeci pełnym blaskiem. Na zawsze nie gaśnie nigdy. O takich wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w tej książce wybitny historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak.
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza
Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.
Polacy wierni i dzielni
Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.
Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja
Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.