Ostatni moment, by poznać nieznane historie o ks. Jerzym Popiełuszce
Paweł Kęska, manager Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki i Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki, apeluje, że to ostatni moment, aby dotrzeć do niektórych ważnych świadków życia męczennika. Wizerunek ks. Popiełuszki, jaki dziś mamy, opiera się na relacjach osób, które od początku świadczą o jego życiu. Jednak są jeszcze świadkowie, którzy pozostawali w cieniu. Nowe świadectwa mogą wzbogacić obraz kapłana, ukazując go często z bardziej prywatnej strony.
Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki powstał w 2011 roku z inicjatywy kard. Kazimierza Nycza. Jego pierwszą kierowniczką była Katarzyna Soborak, zaangażowana w działalność Służby Informacyjnej po śmierci ks. Jerzego oraz notariuszka w jego procesie beatyfikacyjnym na szczeblu diecezjalnym. Obecnie ośrodkiem kieruje Paweł Kęska.
Bogate archiwum życia i kultu
Archiwum w mieszkaniu ks. Popiełuszki, mieszczące się przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, składa się z dwóch głównych części: dotyczącej życia i śmierci księdza Jerzego oraz znacznie obszerniejszej części poświęconej jego kultowi. Serce pierwszej części stanowią dokumenty związane z procesem beatyfikacyjnym: kopie dokumentów personalnych, seminaryjnych i kurialnych, rękopisy, listy oraz korespondencja, świadectwa świadków jego życia, wywiady, dokumentacja medyczna oraz informacje o wydarzeniach po jego śmierci, w tym dokumenty dotyczące Procesu Toruńskiego i sytuacji Kościoła w PRL.
Kolejna część archiwum to dokumentacja działalności Służby Informacyjnej, poświęcona rozwijającemu się kultowi ks. Popiełuszki. Rejestracja grup pielgrzymkowych, ewidencja ważnych pielgrzymów, księgi wpisów oraz informacje na temat działań na rzecz rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego to tylko część zgromadzonych tam dokumentów.
Skarbnica zdjęć i nagrań
Archiwum fotograficzne zawiera ponad 5 tys. zdjęć obejmujących dzieciństwo ks. Popiełuszki, jego młodość, seminarium, wojsko i posługę duszpasterską, a także zdjęcia z pogrzebu i zdjęcia wykonane przy jego grobie. Materiały audiowizualne obejmują kasety z nagraniami z czasów ks. Popiełuszki oraz dokumentujące wydarzenia po jego śmierci i rozwijający się kult. Zapis wydarzeń po śmierci kapłana nie został jeszcze zdigitalizowany ani opracowany naukowo.
Ważni świadkowie jeszcze nieprzesłuchani
Pomimo ogromu już zgromadzonych materiałów Paweł Kęska podkreśla, że na liście świadków pozostało jeszcze wiele osób, których relacje nie zostały wciąż zapisane. Czasem powodem jest lęk, który pozostał po czasach stanu wojennego, prześladowań i internowania, a czasem chęć zachowania wspomnień dla siebie lub utrzymania tajemnicy. Ważnymi świadkami są m.in. kapłani współpracujący z ks. Jerzym Popiełuszką oraz osoby represjonowane w czasie stanu wojennego. Wśród nich są m.in. Adam Michnik, Zbigniew Bujak, Joanna Onyszkiewicz, Jacek Fedorowicz, Jan Pietrzak, Piotr Fronczewski, Kazimierz Kaczor i Maja Komorowska.
Nowe świadectwa – nowe historie
Obecny wizerunek ks. Jerzego Popiełuszki opiera się przede wszystkim na relacjach świadków, którzy dzielili się swoimi wspomnieniami dość wcześnie. Jednak nowe świadectwa mogą odkryć zupełnie nowe historie, uaktualniając obraz ks. Popiełuszki. „To ostatni moment, by dotrzeć do świadków i urealnić ten obraz. Chcąc naśladować księdza Jerzego jako błogosławionego – musimy starać się go rozumieć,” mówi Paweł Kęska.
Kęska zaznacza, że czasem potrzebny jest upór. Świadkowie są niechętni, twierdzą, że wszystko już powiedzieli. Jednak nowe świadectwa mogą okazać się bezcenne, jak w przypadku relacji dotyczącej kontaktów ks. Popiełuszki z rządem na uchodźstwie w Londynie, na którą czekał pięć lat. Mimo upływu czasu wciąż można uzupełnić obraz ks. Popiełuszki, czerpiąc z relacji nowych świadków – zarówno tych, którzy znali go osobiście, jak i tych, którzy doświadczyli jego kultu.
Źródło: KAI, TP
Solidarność. Kronika lat walki 1980-2015
Czas mija, to już 40 lat od owego pod każdym względem gorącego sierpnia 1980 r. Zadań jednak nie ubywa, walka trwa, a Ojczyzna wciąż w potrzebie, wciąż żąda od swych najlepszych synów i córek bezkompromisowych postaw, obrony odwiecznych wartości, narodowej tradycji. Bo Solidarność nigdy nie walczyła tylko o prawa pracownicze, o lepsze płace, o ludzkie warunki w zakładach.
Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość
Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.
Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach
Pisząc o stanie wojennym, można, wbrew pozorom, podkreślać także zachowania pełne honoru i godności. I nie chodzi tu bynajmniej o zachowania gen. Jaruzelskiego, określanego przez niektórych mianem „człowieka honoru”, co należy uznać za rzecz wielce haniebną. Chodzi tu o pełną godności postawę osób gnębionych i prześladowanych, którzy potrafili zachować ją nawet w warunkach ekstremalnych.
Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
Święty Prymas. Wyd. II 2021
Był nie tylko wielkim prymasem i wielkim patriotą. Był wielką nadzieją Polaków, tej olbrzymiej większości narodu, która nie zamierzała ulegać bolszewizacji. Był naszą ostoją. Nie lękał się ani komunistycznych gróźb, ani więzienia, ani życia w nieustannej walce. Zawierzył swój los Maryi, Pani Jasnogórskiej, w niej szukał wzmocnienia oraz pociechy – i znajdował! Również przyszłość całego narodu oddał Jej w opiekę.
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym
Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.
PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.
PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.