O. Wallner: „Jan Paweł II także dzisiaj przestrzegałby przed strachem przed przyszłością”
„Wezwanie do misji i nowej ewangelizacji, które Papież Jan Paweł II skierował do Austrii podczas swojej wizyty w 1983 r., jest nadal aktualne,” te słowa wypowiedział o. Karl Wallner, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych Austrii, w poniedziałek 11 września podczas celebracji eucharystycznych przed tzw. Krzyżem Papieskim w wiedeńskim Donaupark.
Kanonizowany w 2014 r. papież z Polski potępił strach przed przyszłością i „uciekanie od Boga”. „Prawdopodobnie powiedziałby dziś to samo, co wtedy,” oznajmił zakonnik w swoim kazaniu do około 300 wiernych w miejscu, w którym 40 lat temu odbyła się wielka papieska Msza. „Obecnie, podobnie jak za czasów Jana Pawła II, obowiązuje obraz, którym posługiwał się Papież w czasach, gdy ludzie w niewłaściwy sposób korzystali z danej im przez Boga wolności,” stwierdził Wallner.
„To, czego się szuka, to wolność od wszystkiego, ale jednocześnie jest to wolność do niczego. Dążenie to prowadzi do rozkładu wartości i tożsamości moralnych, jak pokazała niedawna debata polityczna na temat słowa ‘normalność’. Jednakże po ‘odejściu człowieka od Boga’ zbyt szybko następuje ‘wielkie rozczarowanie połączone z obawą o przyszłość,’” ostrzegł teolog. Przejawem tego jest np. samoocena młodych ludzi „ostatniego pokolenia”.
„Kościół nie powinien dać się przytłoczyć strachowi przed przyszłością,” zaznaczył Wallner. „Wierzący powinni raczej „tworzyć nową nadzieję”. Oczywiście należy stawić czoła rzeczywistości i podkreślić, że Austria w ostatnich 40 latach „stała się krajem misyjnym”. Zwłaszcza Wiedeń, gdzie odsetek katolików w populacji od 1983 r. spadł z 75 do 31 procent. Katolicy powinni więc „bezwstydnie” szerzyć orędzie Ewangelii – np. za pośrednictwem mediów. „Jeśli w Wiedniu na 2 miliony mieszkańców nadal mamy 620 000 katolików, to znaczy, że 1,4 miliona wciąż czeka, aż im opowiemy o Jezusie i pomodlimy się za nich,” zaapelował cysters.
Ks. Wallner wspominał także o ważnych etapach podróży Jana Pawła II do Austrii w 1983 r. Papież swoją pierwszą wizytę rozpoczął 10 września na malowniczym Heldenplatz w Wiedniu, gdzie odbyły się nieszpory europejskie. Trochę wspomnień z tamtego wydarzenia: https://polonia.tvp.pl/48088316/nieszpory-europejskie-wieden-1983-r-jan-pawel-ii.
To było jeszcze sześć lat przed upadkiem „żelaznej kurtyny”, ale Jan Paweł II już wtedy mówił o potrzebie jedności Europy, obejmującej także narody za granicą. Po wieczornym spotkaniu na stadionie Prater w Wiedniu, które zgromadziło imponującą liczbę 50 000 młodych ludzi, przyszła kolej na Eucharystię podczas Dnia Katolickiego 11 września. Mimo ulewnego deszczu ponad 300 000 wiernych zebrało się w Donauparku.
Inne punkty programu obejmowały wizyty w Domu Miłosierdzia, spotkanie z Prezydentem Federalnym Rudolfem Kirchschlägerem w Hofburgu, spotkanie z korpusami dyplomatycznymi w nuncjaturze, a także Mszę św. 12 września w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana. Następnie, 13 września, Jan Paweł II uroczyście odsłonił tablicę pamiątkową w Josefskirche na wiedeńskim Kahlenbergu, aby uczcić 300. rocznicę bitwy, która zakończyła drugie tureckie oblężenie Wiednia. Przed powrotem do Rzymu, Papież złożył wizytę w miejscu pielgrzymkowym Mariazell i poświęcił Austrię Najświętszej Maryi Pannie.
Dziś, miejsce, gdzie odbyło się nabożeństwo Papieża w Donaupark, jest upamiętnione ogromnym „Krzyżem Papieskim” o wysokości 40 metrów – drugi, mniejszy krzyż stoi na wiedeńskim Heldenplatz. Na betonowej podstawie krzyża znajduje się tablica pamiątkowa, zaprojektowana przez artystów Christę i Edgara Huberów z Grazu. Tablica przedstawia świętego Papieża wraz z jego herbem i mottem. Inicjatywa ta została podjęta przez stowarzyszenie „Krzyż Papieski w Donaupark”, które przeprowadziło renowację stalowego krzyża w 2010 r.
Cyklicznie, w pierwszą niedzielę miesiąca w godzinach popołudniowych, stowarzyszenie odprawia Mszę św. przed tym krzyżem. Dodatkowo jest to bardzo popularne miejsce spotkań i modlitw dla wielu grup katolickich.
Źródło: kathpress.at; kath.net, TP
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.
Wstańcie, chodźmy!
Albumowe wydanie bestsellerowego dzieła Jana Pawła II, w którym na prawie 300 fotografiach ukazane zostały osoby i miejsca, o których Papież pisze w swoim tekście. Przez karty albumu przewijają się najwybitniejsze postaci powojennej historii Polski - Prymas Tysiąclecia i inni wybitni hierarchowie Kościoła, znakomici artyści, działacze podziemia, zasłużeni legioniści oraz zwykli ludzie, jak choćby mieszkańcy podhalańskiej wsi czy krakowskich Bieńczyc.
Totus Tuus
Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.
Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 2005-2015
Ks. prof. Waldemar Chrostowski, światowej sławy biblista i teolog, od dziecka pasjonujący się filatelistyką, przebywał na studiach w Rzymie w pierwszych pięciu latach pontyfikatu św. Jana Pawła II. Właśnie wtedy rozpoczął systematyczne gromadzenie, porządkowanie i opisywanie absolutnie unikatowego zbioru wszystkich „papieskich” walorów filatelistycznych, których liczba stale rosła.
Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 1
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.
Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 2
Drugi tom „Hetmana Chrystusa” wkracza w kolejny intensywny rozdział ewangelizacji świata tylko przyhamowany próbą zabójstwa Papieża Polaka. Odbywamy z Janem Pawłem II następne podróże po świecie, w tym bardzo niebezpieczne, do targanych wojnami domowymi państw Ameryki Łacińskiej i Afryki, do obcych wyznaniowo krajów azjatyckich, do wielu krajów wyspiarskich, a także dwie pielgrzymki do Ojczyzny.
Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 3
Dopóki żył Papież Wojtyła, dopóki paliły się światła w oknach jego apartamentów wychodzących na Plac św. Piotra, dopóty świat wydawał się być jeszcze w błogosławionych ryzach piękna, dobra i prawdy. Ten biskup w bieli miał bowiem dar jednoczenia ludzi na całym świecie wokół światła Chrystusowej nauki.
Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 4
Cóż z tego, że ciało słabło, skoro ani duch, ani Jego umysł nie gasły; Papież Polak nie zamierzał schodzić z krzyża. Ostatni tom „Hetmana Chrystusa”, opowiadając o schyłku pontyfikatu, opowiada zarazem o nadal intensywnej posłudze, o heroicznym wypełnianiu Piotrowej misji aż do ziemskiego końca.
Ojciec Święty nie miał spokojnej starości.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.