Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 3
liczba stron: | 448 |
obwoluta: | brak |
format: | 195x240 mm |
data wydania: | 17-10-2019 |
ISBN: | ISBN 978-83-7553-278-4 |
EAN: | 9788375532784 |
Dopóki żył Papież Wojtyła, dopóki paliły się światła w oknach jego apartamentów wychodzących na Plac św. Piotra, dopóty świat wydawał się być jeszcze w błogosławionych ryzach piękna, dobra i prawdy. Ten biskup w bieli miał bowiem dar jednoczenia ludzi na całym świecie wokół światła Chrystusowej nauki. Obejmujący lata 1990-1997 tom trzeci „Hetmana Chrystusa” – największej na świecie biografii Papieża Polaka – ukazuje św. Jana Pawła II zmagającego się z wieloma zagrożeniami. Przed Papieżem Polakiem stają kolejne wyzwania, z którymi musi borykać się Kościół. Nie tylko wtedy, także dziś.
Jan Paweł II odwiedzał w latach 1990-97 m.in. kraje postkomunistyczne, w tym trzykrotnie Polskę. W 1991 r. w Ojczyźnie spotkał się nagle z wyraźną niechęcią ze strony kształtujących się wówczas nowych elit nastawionych na współpracę z komunistami, co jaskrawo kontrastowało z entuzjazmem narodu. Wołał uporczywie i niestrudzenie o budowanie „Europy ducha”, o właściwe używanie wolności, respektowanie Dekalogu i opartej na nim sprawdzonej przez wieki moralności. Nader częste były też wtedy podróże na Czarny Ląd w związku z nadziejami duszpasterskimi, jakie Papież wiązał z tym kontynentem. Hetman Chrystusa walczył ponadto z pedofilią w Kościele, z prostytucją i pornografią, z ujawniającymi się już wtedy hasłami ideologii gender, o czym ogół społeczeństwa nie miał wtedy jeszcze najmniejszego pojęcia.
Szczególnie widoczne były niezłomne i skuteczne zmagania Jana Pawła II o ostateczny kształt dokumentów końcowych dwóch ONZ-owskich konferencji: Konferencji nt. Zaludnienia i Rozwoju (Kair, 1994) oraz IV Światowej Konferencji poświęconej Kobiecie (Pekin, 1995). Gdyby nie Papież Polak, ofensywa gender nastąpiłaby już dużo wcześniej; nic dziwnego, że środowiska te do dziś lękają się go i ze wszystkich sił zwalczają.
Niedysponujący żadnymi dywizjami ani armatami Jan Paweł II, prawdziwy hetman Chrystusa, mimo słabnących sił, wspierania się na lasce – w tym okresie trzykrotnie trafia do szpitala – walczył o zaprzestanie bratobójczych wojen na Bliskim Wschodzie i Bałkanach, w Rwandzie, Somalii, Angoli. Walczył też nieustannie o rodziny, obronę ludzkiego życia i godność kobiet. Już wówczas był stale atakowany przez rosnące w siłę liberalno-lewicowe mass media.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego (z Funduszu Promocji Kultury)
Historyczne zmiany w Europie. 1990
Dyplomacja a dialog zbawienia
Chrześcijaństwo nie jest religią ludzi bez kultury i zacofanych
Przemiana potrzebuje nawrócenia
Konteksty kulturowe
Solidarność rewolucją miłości
Wielki bolesny zawód. 1991
Nierozwiązane problemy stanowią zagrożenie
Dekalog dla Polski
Wspomnienia i dzień dzisiejszy
Między postępem a rozwojem
Synod poświęcony Europie
Reewangelizacja świata. 1992
Ogrom ludzi czeka na Chrystusa
Oblicza bólu
Dylematy moralne i teologiczne
Cios w Kościół. 1993
Nie biec na próżno
Skandal pedofilski w Kościele
Rok Rodziny. 1994
Przenikliwa troska mędrca
Herold pokoju
Niszczące prądy i koła ratunkowe. 1995
Chrześcijaństwo i kultura
Czas próby sumień
Kobieta po pekińsku
Wołanie o szacunek
Rozbieżne wizje
W obliczu kultury śmierci i kłamstwa. 1996
Sprawiedliwość i miłosierdzie
Starożytność i współczesność
Wyznanie wiary, a nie kompromis ze światem
Wdzięczność i niechęć wobec Papieża
Bogactwo tradycji
Przed półwieczem na Wawelu
Dogmatyczne meandry
Łódź obiera kurs na Wielki Jubileusz. 1997
Misja jedności
Siódmy raz w Ojczyźnie
Opinie o produkcie (0)